Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015

Čas plynie, a ja akosi nie som presvedčená o tom, že vieme celý príbeh. Objednávateľ stále nepyká, píše sa v názve tej reportáže – a v tom sa s ňou zhodujem

 

Súcitím s rodičmi tých dvoch mladých ľudí, ktorých ktosi zavraždil len kvôli svojim falošným hrám a kvôli tomu, že darebákom nahliadli do kariet. Rozumiem ich bolesti a aj kolotoču, ktorým musia ísť „za spravodlivosťou“. Moc im prajem, aby ich bolesť nikto nezneužil a aby sa im podarilo dosiahnuť spravodlivé potrestanie pravého páchateľa.

Ach, nedá mi v tej súvislosti nepripomenúť, že práve dnes je 22.2. je Európsky deň obetí zločinu. Bol vyhlásený v roku 1990 v Štokholme s cieľom podporiť obete trestných činov v celej Európe, zaistiť im spravodlivé odškodnenie podporiť práva obetí trestných činov v trestnom procese.

Viete, položme si otázku – ako možno spravodlivo odškodniť to, že niekto rozbije na kúsky váš život? Že nesiete bolesť zo straty, aj traumu nielen zo samotnej udalosti, ale ešte aj zo spôsobu, akým „spoločnosť nastoľuje spravodlivosť“? Že sa riešenie prípadov vlečie po celá roky, aj desaťročia, čítajú sa v rámci nich znovu a znovu detaily, ktoré vás hlboko zraňujú a retraumatizuje vás nielen spôsob konania na súde, ale aj postupy inštitúcií, ktorých zástupcovia z rôznych dôvodov krivia cestu spravodlivosti.

Dnes  – po skúsenostiach s prešetrovaním smrti môjho syna – ak by niekto ublížil môjmu dieťaťu, už by som riešenie nezverila do rúk slovenskej polície a súdov.

 

Pokladám za prínosné uvažovať o detailoch príbehov. Svojho času moje najstaršie dieťa tak rozprávku o troch prasiatkach analyzovalo, keď písala v mojom blogu svoju časť. A došla k otázke, že kde zobrali tri prasiatka materiál na stavbu svojich domčekov, aj pozemky na ich výstavbu. Treba sa skrátka vedieť pozrieť na detaily príbehu.

A tak sa vráťme k prípadu vraždy Kuciaka a jeho snúbenice a pozrime na tie detaily. Je to hodne zvláštny príbeh.

Spomínate si, že satelitné snímky sme mali dostať od Američanov k riešeniu prípadu? Nože, dali nám ich? A čo ukázali?

Aj celá tá storka tak nepravdepodobne poskladaná,  ako vraždí lump, ktorého síce vycvičili, no potom aj vyrazili z vlastných radov policajti. Už len takého by som si najala na takúto vec, keby som mala prachy a chcela Kuciaka likvidovať. Aj vy, že?

Zaujímavé veci k prípadu hovorí Danny Kollár https://t.me/dannykollar/1143  

či Gustáv Murín. Ten kladie otázku, čo robil Kiska v Keni – čo to bolo za pracovnú cestu? Aký bol výstup z nej? Vymieňal si tam skúsenosti v ekonomickej oblasti – či – ako autor píše – obchodoval so zbraňami?

Možno si teraz poviete, že sú to nezmysly, že takto sa to nemohlo stať.

Akurát že si pamätám na konštelačku po udalosti, kedy mi Zámer sveta ukázal, že páchateľa nepotrestá svetský súd, ale bude ľutovať, že sa tak nestalo. A samotný páchateľ – vysoký chlapík, ktorý máva klobúkom so suverénnym úsmevom? Hm…

 

 

Elena

 

 

Aaaach 1. – Tak doplňme o tých dôchodkoch. ..

07.04.2026

Otázkou je, či skutočne živnostníci tvoria veľkú skupinu v rámci minimálnych dôchodkov. Je ich skutočne tak veľa? Lebo systém, v ktorom podaktorí politici a analytici navrhujú trinásty dôchodok ponechať len tým s nízkymi dôchodkami, je riadne prehnitý, ak v ňom dotujeme nespravodlivo kadekoho pravidelne, a ešte i ten trinásty dôchodok by sme mu mali nabaliť na úkor [...]

No teda 10. – Ako Boris Kollár o trinástych dôchodkoch pohovoril

05.04.2026

Vždy sa nájdu Eskimáci, ktorí vypracujú pre obyvateľov Konga smernice ako sa uchrániť v čase najväčších horúčav – ako to trefne Stanislaw Jerzy Lec kedysi povedal. Nuž a tak sa nemôžeme čudovať, že do vylepšovania nášho dôchodkového systému sa pustil Boris Kollár. Vykladá vo svojom videjku ako treba tie trináste dôchodky adresne dať, lebo tým naša [...]

No teda 9. – Pár pravdivých slov o boji za kultúru

03.04.2026

Bojovníci za slovenskú kultúru? Nuž, stalo sa zlým zvykom, že sa nám tu podaktorí tvária ako elita národa. Nejdeme rozoberať ich osobný život a morálne hodnoty, činy a výčiny, pozrime sa len na pár informácií. Správa o nespokojnosti s rušením trojročných zmluv hovorí o ich podaní na Generálnu prokuratúru SR [...]

Ukrajinský vojak, dron, vojna,

Ukrajinci spôsobujú Rusom rekordné straty. Syrskyj hlási prevahu

09.04.2026 09:15

Zdôraznil, že ukrajinské obranné sily si naďalej držia strategickú iniciatívu a bránia Rusku v obnovení rozsiahlej ofenzívy.

krokodíly

India zvažuje bizarný plán. Proti migrantom chce nasadiť hady a krokodíly

09.04.2026 08:45

Jednotky v teréne majú za úlohu podať správu o realizovateľnosti tohto kroku.

nehoda, R1, hasiči,

Dve vážne nehody paralyzovali R7 aj úsek I/18

09.04.2026 07:43, aktualizované: 08:45

Nehoda si vyžiadala jedného zraneného.

Urbanova veza dvere  1

Nevydržali dlho: sklenené dvere na Urbanovej veži rozbil vietor. Vchod zatiaľ zakrýva doska

09.04.2026 07:00

Urbanova veža je po rozsiahlej rekonštrukcii otvorená len tri mesiace a už čelí prvému problému.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,372
Celková čítanosť: 11806487x
Priemerná čítanosť článkov: 3501x

Kategórie

Archív