Založ si blog

Spravodlivo 8. – Smutný príbeh o našej dobe. . .

Smutný príbeh o našej dobe, povedala som si po prečítaní článku v linku, ktorý píše, že

https://www.topky.sk/cl/11/2658221/Hladala-jedlo-v-odpadkoch–ochrankar-ju-tam-zamkol–Okoloiduci-z-nej-vykreslili-obet-

Supermarket predajnej siete Biedronka v poľskom meste Gdansk na ul. Piecewska riešil v sobotu šiesteho januára veľmi kuriózny prípad, do ktorého bol zapletený jeden zo zamestnancov. 

 

Príbeh, ktorý článok včera uverejnil, sa stal ešte v januári.

Jeho dejová línia je jednoduchá – pani si kúpila v obchode dva suché rožky a potom hľadala niečo vyhodené v kontajneri pri predajni. Ochrankár ju zamkol do kontajnera, kde mrzla a až okoloidúci, ktorí nezostali ľahostajní, ju zachránili.

Ak som včera písala, že zlu sa netreba prizerať, tak vďakabohu za tú pani. Lebo šla do toho obchodu  „a požiadala som o rozhovor s manažérom a členmi ochranky. Snažila som sa im vysvetliť, aký nevhodný bol postup člena ochranky a že týmto činom ďaleko presiahol svoje kompetencie. To, čo urobil bolo jednoducho nepochopiteľné,“ priblížila Lucyna.

Staršiu pani vyslobodili z kontajnera a bola premrznutá, vystrašená, plakala, mala poranené ruky. Nie je celkom jasné, či šlo o bezdomovkyňu, ale to nie je podstatné.

Obchodný reťazec sa síce nakoniec ospravedlnil a ochrankára údajne vyhodili.

Ale nepáči sa mi, že celá tá správa je formulovaná bagatelizujúco.

GDANSK – V poľskom meste sa odohrala kuriózna situácia, kedy staršia pani začala hľadať zvyšky jedla v jednom z odpadkových košov. Keď si ju všimla ochranka, ženu pri kontajneroch zavrela. Pomohli jej okoloidúci, ktorí z nej vykreslili obeť šikany.

Šikany je v tejto spoločnosti viac ako dosť, a nijako tomu neprospieva bagatelizovať prípady šikany. Obeť šikany z tej pani nespravili okoloidúci, ale ochrankár, ktorý ju evidentne šikanoval.

K tomu ochrankárovi poviem jediné, že zapadá do môjho konceptu, ako sa dostávajú pracovníci do SBS. Buď v štýle „lepšie toto zamestnanie ako nič“, alebo „som cvok“. Pán patril zjavne do tej druhej kategórie.

 

A k tomu prípadu pani, ktorá po košoch hľadala jedlo – opakovane som spomenula v blogu, že predstava ako poctivo u nás ľudia nosia plastové fľaše do výkupu nie je reálna. Do výkupu sa mnohé z nich dostávajú pomocou hľadačov. V našom regióne nie je problém vidieť, ako ľudia chodia po košoch hľadať prázdne plastové fľaše. Ak som čakala na bus pol hodiny, tak prešlo i zopár ľudí hľadaciu trasu. A sú aj takí, ktorí chodia s igelitkami a hľadajú vo vyhodených veciach ešte niečo užitočné na jedenie.

Nemá zmysel sa pohoršovať nad tým ich správaním – majú hlad.  A takisto im neviete všetkým pomôcť – lebo prispejete jednému, a vidítte, že pomoc potrebujú ďalší desiati. Ja si tento zúfalý kolobeh uvedomujem pri túlavých mačkách a psoch –  pošlete pomoc jednej, ale vynorí sa ďalších dvadsať, ktoré ju zúfalo potrebujú tiež.

 

Nuž, kedysi sme mali spoločnosť, v ktorej nikto nemusel po košoch chodiť hľadať jedlo. Skutočne ste ju chceli vymeniť za toto?

 

Elena

 

 

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193210x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív