Hľadanie 3. – Toto je moje, potrebné. . .

Zraniteľnosť je silná schopnosť. Písala som o nej v mojom včerajšom blogu, ale je podľa mňa natoľko dôležitá pre náš život, že o nej ešte teraz porozprávame.

Môj dnešný blog o sile zraniteľnosti a o tom, ako zraniteľnosť rozpoznáme, či ako ju dáme najavo. No hej, to sú naozaj dôležité veci…

Zraniteľnosť…

Je zdrojom našej sily, sebaúcty, tvorivosti. Aj lásky, dôvery, hlbokého puta. Pomocou nej sa iným ľuďom približujeme. Preto je dôležitá pre nás samých, aj pre nám dôležitých, blízkych ľudí.

Je to cesta – od ovládania sa, za ktorým maskujeme svoj strach a slabosť, k otvoreniu sa vlastnej zraniteľnosti, aj zraniteľnosti iných.  K úprimnosti, ochote podstupovať riziko, snahe budovať dôveru.

 

Zraniteľnosť o nás prezrádza…

Hm, čo? No predsa, že nie sme dokonalí. Že sa na nič nehráme. Že sa snažíme žiť celým srdcom, ale i tak máme svoje ľudské chyby.

Ak sa otvárame vlastnej zraniteľnosti, prijímame i svoje chyby ako súčasť cesty. Tak to je. Pravdaže, nemali by sme sa učiť po celý život iba z chýb. Ale ak už nejakú chybu spravíme, aby sme ju prijali a neopakovali, potrebujeme ju pochopiť. Najlepšie otázkou – čo ma naučila táto chyba, čo mi pomohla uvidieť inak? Potom jej v duchu poďakovať a nechať ju ísť.

Ak sa otvárame zraniteľnosti voči iným, potom im musíme ukázať, že svoje chyby vieme zvládnuť, že ich dokážeme pomenovať ako chyby a máme z nich poučenie, nechceme tie isté chyby opakovať.

Ako hovorí Brené Brown – ukazujeme tým druhým, že nie sme žiadni borci, aby to videli a rešpektovali. A dáva k tomu krásny citát z filmu Na pokraji slávy: „Jediná devíza v tomto krachujúcom svete je to, o čo sa podelíš s druhými, keď nie si frajer.“

Takže tak.

 

Čarovné slová zraniteľnosti…

To, ako ju prejavíme my, alebo ako ju „počujeme“ od iných.

Píše o nich aj Brené Brown, a podľa nej sú tie čarovné slová, ktoré nás zbližujú prostredníctvom prejavenia zraniteľnosti, práve tieto:

  • Áno, spravil som to. Prijímam za to zodpovednosť. Ospravedlňujem sa.
  • Rád by som dostal nejakú spätnú väzbu. Povieš mi, čo si o tom myslíš?
  • Cítim sa takto. Potrebujem toto.
  • Nefungovalo to, ale veľa som sa naučil. Čo môžem nabudúce spraviť inak?
  • Posuňme sa ďalej. Som ti k dispozícii.
  • Je to pre mňa dôležité. Rád by som to skúsil.
  • Potrebujem pomoc. Môžeš ma naučiť, ako sa to robí?
  • Chcem ti pomôcť. Veľa to pre mňa znamená.
  • Ďakujem.

Mali by sme ich vedieť povedať, aj „počuť“.

Čo o zraniteľnosti potrebujeme naozaj vedieť…

Ak chceme v živote viac odvahy, potom sa musíme stať zraniteľnými. A musíme mať dostatok odvahy si povedať – áno, toto je moje, potrebné…

Elena K. Ištvánová   Predná Hora, 8.4.2017

P.S.:

No dobre, dám ďalšiu časť včerajšieho citátu z Králička sameťáčka:

„A bolí to?“ zeptal se Králík.

„Někdy“, odpověděl Koník, protože vždy říkal pravdu. „Ale když jsi Opravdový, tak ti bolest nevadí.“

Anjeli lietajú tíško 5. – Ako prežiť

02.07.2025

Kde si, počuješ ma vôbec? zašepkal v nedeľu popoludní Zámer sveta. Som tu, i nie som tu – odpovedala som unavene, keď sa znepokojene díval ako sa opäť preberám zo spánku z vyčerpania a plačem ďalej. Nie, neprestanem, odpovedala som na jeho tíšenie. Možno už nikdy neprestanem plakať. Tornádo, oslovil ma dnes jedným z mojich mien, utíšiť sa nechceš, tak poďme [...]

Aj tu 6. – Poďme s pravdou von, pán premiér Fico

24.06.2025

Pozerám si prehľad správ v nadráne v médiách. Aaaaaaaa, jasné – ešte nenabehla naša každodenná otrepaná rubrika Zelenskyj vyzýva, Zelenskyj žiada… o tom, čo zasa ten krpatý profesionálny príživník vyžobráva, čím zasa vydiera, straší či manipuluje. Bilancia tohto týždňa je zatiaľ jasná – protiruské sankcie tlačí a cenový strop na ropu [...]

Aj tu 5. – Symbolický včerajšok s NATO. . .

23.06.2025

Chcete sa preprogramovať? Neviete o čom hovorím? Veď pochopíte, len čítajte ďalej. 5 % HDP na zbrojenie???!! – vraj sa na tom včera zhodli zástupcovia všetkých členských štátov. V tomto týždni to majú oficiálne odobriť hlavy štátov a vlády členov toho spolku, ktorý sa ešte nerozpadol. Zaujímavé, Španieli si vyjednali výnimku – nám ju netreba [...]

Šéf MAAE Rafael Grossi

Inšpektori agentúry pre atómovú energiu z bezpečnostných dôvodov opustili Irán

04.07.2025 16:33

Irán oficiálne pozastavil spoluprácu s agentúrou v stredu, niekoľko dní po skončení 12-dňového konfliktu medzi Izraelom a Iránom.

Hasiči

Požiar bytu v Brusne: evakuovali 13 ľudí, nevylúčili cudzie zavinenie

04.07.2025 16:19

V dôsledku požiaru došlo k obhoreniu zariadenia bytu a k zadymeniu spoločných priestorov

vlak, žsr, železnica, hlavná stanica

Elektrifikácia trate Bánovce nad Ondavou - Humenné sa predlžuje do decembra

04.07.2025 16:14

V súčasnosti je stavba podľa ŽSR vo vysokom štádiu rozpracovanosti.

prípravy na oslavy,

Smer bude zvážať ľudí na Devín autobusmi, tvrdí Holečková. Hovorí o zneužití štátnych peňazí

04.07.2025 16:10

Hnutie Slovensko označilo cyrilo-metodské oslavy na Devíne za stranícku šou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,172
Celková čítanosť: 10532868x
Priemerná čítanosť článkov: 3321x

Kategórie

Archív