Dýchaj 9. – Recept pre ťažké časy

Včerajšie svitanie postupne ukrajovalo z temnejúcej sa oblohy a oranžovo sa roztrblietali  oblaky.

Zakaždým posmutniem z rozporu môjho očakávania, že mobil zachytí niečo z tej krásy a reality fotky

 

Krajinu drakov oblačnú som zamyslene sledovala.

Ten sen ťa vyľakal, ozval sa Zámer sveta tíško.

Iba zmiatol. Čo mi to má povedať, odpovedala som otázkou. Iba zopár snov za jedenásť rokov, všetky zvláštne.

Kto číta čo má, ten vie, odvetil. Hm, vedeli sme obaja, akú knihu má na mysli. Nečítam ju, teraz nečítam nič, prednášku chystám unavene, lebo už v stredu ju celodenne prednášam.

Idem písať o ľahkosti bytia, podotkla som.

O ľahkosti bitia by si mala – dodal Zámer sveta.

Rozosmiali sme sa obaja nad pre vás neviditeľnou slovnou hračkou – lebo prednášku o ľahkosti bitia chystám, o agresivite a jej možných riešeniach.

Prečo ľahkosť bytia teraz riešim?

Lebo rozumiem samurajom, ktorí povyšujú zodpovednosť a morálny záväzok nadovšetko, i nad rámec svojich síl – tak som fungovala tiež. Uvedomujem si, koľko vnútornej sily si vyžaduje také samurajské rozhodnutie aj schopnosť ustáť ho celoživotne v čase, dodržať ho i v ťažkých časoch.

 

Ľahkosť bytia je liečivá – presne to potrebujeme na prejdenie ťažkými časmi.

Radostniť sa čo najviac – sedieť v slnečných lúčoch a dýchať zlhboka, čítať knihy, ktoré nás bavia či uchvacujú. Moje srdcovky sú MacDonaldová a Frýbová, Strážca majáku, Zajíček Sametáček i kopa ďalších pravdaže. No skúste si ale prečítať i takú knihu Předepíšeme vám kočku, či Antiturista. Skvelých či zábavných kníh je veľa, čítať v ťažkých časoch môžeme kadečo.

Jedno vám môžem povedať s určitosťou – v ťažkých časoch i keby som sa rozhodovala v živote o niečom dôležitom určite by som si postavila konšteláciu. I v situácii choroby by som stavala konštelačku. Jednoducho dôverujem konšteláciám.

I homeopatikám verím, skúsenosť  s arnikou som mala v živote opakovane dobrú skúsenosť – pomáha hojiť čerstvé pooperačné rany i staré jazvy, potencie CH 5 či 9 sú bezpečné.

 

 

 

Iskričky 4. – Tresty za nekvalitu

11.08.2026

Vyrobíš nepodarok a máš na krku náhradu škody u zamestnávateľa. Nuž a jasne a rázne to povedzme – pre výrobcov detí je zamestnávateľom spoločnosť. Rezonuje otázka „výroby nepodarkov“ dookola, keď doplácame majetkom, zdravím i životmi na ich darebáčiny. Prípad prepadnutia taxikára v Seredi, ktorý teraz verejnosťou rezonuje, to potvrdzuje v plnom [...]

Iskričky 3. – Sucho a možnosti riešenia. ..

09.08.2026

Sucho a problémy s ním spojené zasahujú nás všetkých. Ale i tak tu nepotrebujeme arabských investorov – ako som nedávno v blogu písala – a ak sa už máme zadĺžiť, ako to navrhuje Kaliňák, tak potom určite nie kvôli zbrojeniu, ale na závlahové systémy https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2026/08/04/pozooor-7/. Pozrime sa preto na niektoré aspekty tohto [...]

Pozooor 11. – A keď už sme pri tých Indoch. . .

08.08.2026

Určite nie je v poriadku zbiť indického študenta, ktorý nič zlého nerobil, tak ako sa to v tomto týždni stalo na Slovensku. Nie je v poriadku ani to, že ho v takom stave nepreviezli sanitkou na operáciu do Bratislavy, však šlo o neodkladnú starostlivosť. Nie je v poriadku ani ten čin zo strany polície kvalifikovať len ako priestupok – však mal zlomenú čeľusť a lícnu [...]

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,474
Celková čítanosť: 12367994x
Priemerná čítanosť článkov: 3560x

Kategórie

Archív