Deň plný slnka 2. – Ohnivý dych draka. . .

Drak vzlieta na bralo, vysoko, vysoko, díva sa na svet rozprestierajúci sa tam kdesi, jeho dych blčí plameňom, a do diaľky sa nesie vietor, spôsobený mávaním jeho krídel. Možno presne takého draka by som dnes potrebovala.

Alebo žeby skôr fénixa, ktorý svojimi slzami hojí rany? Krucinál, naplakal by sa dnes pri mne.

Hej, zlý deň to bol. Dám k nemu pár slov.

 

Skutočne som začala pochybovať, či platí Gaussova krivka…

V populácii by malo byť veľké percento ľudí s aspoň priemernou inteligenciou. Niekedy pochybujem o tom, či to platí i na Slovensku. Pseudointeligentov neprevychovávam, ale dnes som vyštartovala. Jednu diskutérku som oslovila dokonca zlatko – čo u mňa svedčí o vysokom stupni nahnevanosti. A istého diskutéra by som najradšej kopla do nemenovanej časti tela tak, že by na diskusiu so mnou dlho, dlho spomínal. Keďže v živote doteraz som ešte nikoho neudrela ani nekopla, mohol by sa vďaka tomu cítiť výnimočne – v ničom inom na to zjavne nemá. Tak teraz už viete, že som naozaj naštvaná.

Stlmím dračí dych – ak som pred časom v mojom blogu napísala, že ľudia, ktorí sa v niečom nevyznajú, mali by radšej párať svetre či robiť niečo podobné namiesto toho ich tárania, tak  to v plnom rozsahu platí.

 

Prečo milujem ľudí s postihnutím…

Sú úžasní – spontánni a úprimní, dokážu  sa nepredstierane radovať, na nič sa nehrajú. Ich pohľad na svet je skutočne krásny. Sú citliví, nikdy vedome neubližujú. Uchovajú si čistú dušu dieťaťa po celý život. Bývajú v tomto svete často bezbranní oproti kadejakým indivíduám, ktoré sa cítia nadradene, a hrajú sa na inteligentných – žiaľ, len sa hrajú.

Múdry človek vie, že hodnota života človeka nezávisí od výšky jeho IQ. Tento svet mal priveľa anetických psychopatov s vysokým IQ, zločincov bez morálnych zábran. A našťastie aj dosť rozumovo jednoduchších, no hlboko láskavých ľudí, ktorí sa s vami podelia aj o to posledné úprimne a nezištne. Mnoho ľudí, ktorí sú na vozíčku, alebo sú ťažko imobilní, ležiaci, by mohli byť podaktorým zdravým príkladom v prístupe ku životu a jeho zmysluplnosti.  Musím sa hodne mierniť, aby som nenapísala niečo ostré o porovnaní kvality života dieťaťa s postihnutím a alkoholika, kriminálnika, či trebárs promiskuitnej ženskej… Náš pohľad na kvalitu života môže byť naozaj rozdielny.

Ľudia majú o inteligencii predstavy hodne skreslené. A tak vám prezradím, že u autistov sú ostrovčeky nadanosti, ktorými predčia mnohonásobne ľudí s bežnou inteligenciou. Volá sa to savantizmus – a to, čo dokážu tí ľudia, nedokáže nikto z nás. Toľko k výkonovej zložke inteligencie v oblasti rozumovej. Potom je aj inteligencia emocionálna, ktorú by mal mať každý z nás, ale niekedy o tom poznatku silne pochybujem.

A pripomínam  –  jeden z najgeniálnejších mozgov tejto planéty, profesor Steven Hawking, je na vozíčku a má ťažké telesné postihnutie.

 

Záverom…

Ak niekto kladie otázku, či má zmysel život človeka s postihnutím, nuž na to vám môžem s čistým svedomím odpovedať, že má. Mňa môj syn naučil najviac zo všetkých ľudí na svete  – o láske, o pokore, o trpezlivosti, o vytrvalosti, o úcte ku Životu, aj o nádeji. Naučil  ma vidieť pravé životné hodnoty, a vážiť si v živote ľudí, ktorí stoja za to.

Vy, ktorým som dnes osobne k tej diskusii na istom serveri napísala môj koment, medzi nich zjavne nepatríte.

 

Elena   Predná Hora, 29.1.2018

 

P.S.: Nemám tu draka, ani fénixa, ale môjho obľúbeného Anjela pre Emily som ešte do knižnice nevrátila, a tak som ho zasa raz na čítanie vytiahla.

Áno, áno, áno, presne takého anjela s pár láskavými útešnými slovami v tejto chvíli potrebujem.

Vo vánku 6. – Ako Blaha Naďovi list napísal. . .

07.09.2025

Veru, na svojom fb ho uverejnil. ĽUBOŠ BLAHA JE SPÄŤ 22 h · SME S TEBOU, JARINO! ČO SI TO VOČI TEBE TÁ HNUSNÁ UKRAJINA DOVOĽUJE! Som úplne zdevastovaný správou, že ukrajinská polícia zakázala Naďovým Demokratom protest v Užhorode proti Robertovi Ficovi. Jarino, sme s Tebou. Čo si to ten hnusný fašistický režim na Ukrajine dovoľuje? Povedz, čo robiť a ideme do toho! [...]

Ej, ej 10. Čo nám SAV-ka zabudla povedať. . .

05.09.2025

Je to príbeh smutný či smiešny? Vedci – analyzátori sa nám tu vyrojili ako muchy na smetisku. Analýzu SAV vytiahla, ku jej obsahu sa vyjadrili viacerí, dostatočne kompetentne. My si tu teraz povedzme to, čo nám SAV-ka zabudla povedať… Analýza stála 350 000 eur. To vieme všetci. Dôsledne vraj vakcínu preverili. Už neviem presne kde ktosi ironicky uviedol, že [...]

Ej, ej 9. – Pravda o vrahovi v Partizánskom

05.09.2025

Takže úlomky pravdy sa odhaľujú, presne ako som predpokladala. Vysoko problémový spratok, ktorého rodičia sa neunúvali brať ohľad na nikoho okrem seba. Hovorme otvorene v spoločnosti o tomto zlom scenári – lebo je zlý – potrebujeme ho urýchlene zmeniť. Je potrebné trestať i takých rodičov. Ten istý scenár sa opakuje. Rodičia vychovajú pošahaného [...]

Peter Kotlár

Kotlár nevylúčil, že by mohol odísť z postu splnomocnenca vlády. Naznačil záujem o post ministra

07.09.2025 12:09

Splnomocnenec podľa svojho vyjadrenia predstavuje pre stabilitu hrozbu.

Vatican / Canonizations / Carlo Acutis /

Pápež Lev XIV. vyhlásil za svätého prvého mileniála. Bol známy aj ako „Boží influencer“

07.09.2025 11:55

Väčšinu svojho života sa venoval šíreniu katolíckej viery na internete.

Ján Hrčka

Staronovým starostom Petržalky by mal byť Hrčka. Účasť nedosiahla ani 20 percent

07.09.2025 11:23

Hrčka sa v lete vzdal mandátu. Išlo o vyvodenie politickej zodpovednosti za miliónový podvod, ktorý odhalili na miestnom úrade.

Policajná páska

Polícia vyšetruje prípad pobodaného muža v Senci

07.09.2025 11:05

Polícia vykonáva procesné úkony.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,203
Celková čítanosť: 10735986x
Priemerná čítanosť článkov: 3352x

Kategórie

Archív