Založ si blog

Výkop 6. – Ako nám zvyšovali životnú úroveň. ..

Rozprávka v štýle, ako sa zvyšuje životná úroveň Slovákov, naberá nové obrátky. Média nám opakovane tlačia do hláv, že je úspechom sociálneho štátu, ako sa o nás stará. No a tak sa pozrime na nejaké tie diely večerníčka pre občanov…

 

Od januára sa zvyšujú platy vo verejnej a štátnej správe…

Nuž, platy, ktoré boli dlhodobo pod hranicou minimálnej mzdy a riešené len formou doplatkov, mali už dávno viesť nielen ku zvýšeniu nad tú hranicu – ale aj ku trestnému stíhaniu zodpovedných. Aká je to láskavosť, keď ich konečne po dlhej dobe niekto zosúladí s platnými zákonmi? Lebo v právnom štáte nie je v poriadku nedostávať garantovanú minimálnu mzdu.

Ďalšou stránkou príbehu je napríklad skutočnosť, že v tomto roku učitelia nemali ani septembrové zvýšenie platov (t. j. nemali platy zvýšené vôbec nijako), takže rozhodne by nemali patriť k tým, ktorých sľubované desať percentné navýšenie od januára privedie do extázy. Tobôž pri uvedomení si, o koľko v tomto štáte zaostávajú za platmi ostatných vysokoškolákov.

Predovšetkým však – po zrátaní „štedrého navýšenia“ a všetkých nákladov, ktoré nám od január (presnejšie, podaktoré aj skôr, ako vidíme z cien plynu) majú narásť, rýchlo pochopíme, že dôvodov na radosť niet.

 

Zvyšujú sa aj sociálne dávky…

Hrdinsky nám to oznámili v správach predvčerom. Nuž, vzhľadom na zvyšovanie cien všetkého by som sa s takou trápnosťou ani do televízie neopovážila vyliezť, lebo ešte aj absolvent špeciálnej školy chápe, že mu také zvýšenie ani len nepokryje každomesačné náklady na avízované zvýšené ceny všetkého možného. Nie je to ani len valorizácia, nie to ešte navýšenie životnej úrovne. Pravdou je, že aj v tomto prípade by mali mať kopu roboty orgány činné v trestnom konaní, lebo by mala byť trestná skutočnosť, že sa nezohľadňuje reálny spotrebný kôš (pár rokov dozadu mi kompetentné inštitúcie na moju otázku v tomto smere odpovedali, že vychádzajú zo spotrebného koša z roku 1988 – a cynicky verím tomuto štátu natoľko, že očakávam, že v tom pokračujú doteraz). Volá sa to „vystavenie stavu núdze“ – paragrafy na to pamätajú i na Slovensku – a rozhodne nie sú dostatočnou obhajobou ministerské kecy v štýle, ako by on z tých 60 eur mesačne krásne vyžil…

Od januára má zdražieť kadečo, ako bolo avízované…

Už od decembra sa zvýši cena plynu, ktovie či opätovne aj od januára – dozvedeli sme sa teraz z médií. A čože tak náhle zvyšujú? Predpokladám, že ktosi si uvedomil, ako nefešácky by vyzeralo zrátanie všetkých „zvýšení životnej úrovne“ od januára, treba rýchlo začať ešte teraz…

SPP vlastní štát, takže príbeh o ryžovaní do vreciek súkromníkov zmetie vláda hravo zo stola. Pravdou však je, že ho znovu odkúpil štát v roku 2014 – skutočne by ma zaujímala presná cena znovuodkúpenia toho podielu a to, koľko sme tou transakciou predaja a znovukúpy stratili. Aká bola nevýhodnosť pôvodného predaja do súkromných rúk a znovukúpy z nich. Takisto sa treba pozrieť pozorne, kam odišli podnikať tí, od ktorých štát podiel odkúpil. Zazelenie sa vám pred očami – žeby z tej v prvom kole zmlúv neskutočne draho zazmluvnenej zelenej energie, ktorej zoznam šťastných vyrábačov nechcú za nič na svete uverejniť?

A ak hovoríme o raste cien elektriny, treba kruto pripomenúť, že v nej dlhodobo dotujeme značnou sumou i majiteľov hnedouhoľných baní. V súčasnej dobe, keď je toľko pracovných miest voľných, že až dovážajú pracovnú silu zo zahraničia v desiatkach tisícov pracovníkov, by sa baníci určite zamestnali a toto financovanie je šialený a zbytočný luxus na úkor občanov.

 

Záverom…

Aby sme len problémy z vreca neťahali – aj návody riešenia nejaké dám…

Ponúknem riešenia, ktoré daňových poplatníkov nebudú stáť ani cent, ani štátny rozpočet nezaplače. Ušetríme, prilepšíme si.

Určite ste postrehli – embargo USA proti Iránu, je to jeden z dôvodov zdražovania plyn teraz. Nuž veď my nie sme jedna z hviezdičiek USA –  nakúpime od Iránu plyn výhodne a lacno.

Rovnako by nám ekonomicky prospelo okamžité zrušenie embarga proti Rusku a nadviazanie intenzívnejšej spolupráce.

A namiesto šialeného vyzbrojovania by sme najskôr mali zapracovať na reálnom zvýšení životnej úrovne našich občanov, peniaze zo stíhačiek a húfnic presunúť na platy, sociálne dávky a dôchodky. Bude z čoho rozdávať za dve miliardy, nie?

 

 

Elena  2.11.2018

 

Som 5. – Roboty prichádzajú namiesto nás . ..

12.11.2018

V Prahe otvorili prvý bordel s gumovými prostitútkami - a zákazníci na ne údajne stoja aj v radoch. Vo svete zopár takýchto umelinových bordelov už údajne nejakú dobu vraj funguje. Na hraniciach viac »

Som 6. – Aké je vaše životné poslanie?

11.11.2018

Nuž, pachtíme sa za kadejakými snami - hľadáme každý čosi iné - bohatstvo, skvelú kariéru, najpravejšiu lásku, aby sme boli šťastní. To hľadanie je iluzívne, nič z toho by nám ozajstné viac »

Som 5. – Keď som začínala písať tento blog. . .

10.11.2018

Spomienky nám víria hlavou v kolotoči času. Nesieme v sebe tie obrazy a tvoria kúsky mozaiky nášho „veľkého príbehu“. Vynárame sa v nich my sami so svojimi radosťami, boliestkami, aj ťažkými viac »

Nikola Gruevski

Macedónsky expremiér Gruevski utiekol do Maďarska

13.11.2018 22:26

Skopje vydá na politika medzinárodný zatykač.

Bratislava

Ochrana ovzdušia v Bratislave je nedostatočná

13.11.2018 22:05

Bratislavský Integrovaný program na zlepšenie kvality ovzdušia bol vydaný v rozpore s platnou slovenskou i európskou legislatívou, rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave.

John Kelly

Trump vraj chystá ďalšiu vládnu zmenu, prepustí tiež Kellyho

13.11.2018 21:02

Personálny šéf amerického prezidenta zrejme sám nerezignuje.

knihy, papiere, dokumenty, byrokracia

Dosluhujúca starostka Brunoviec po voľbách pálila dokumenty

13.11.2018 20:31

Júlia Masárová cez okno úradu podávala dokumenty pracovníčke škôlky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 985
Celková čítanosť: 1888030x
Priemerná čítanosť článkov: 1917x