Založ si blog

Výkop 6. – Ako nám zvyšovali životnú úroveň. ..

Rozprávka v štýle, ako sa zvyšuje životná úroveň Slovákov, naberá nové obrátky. Média nám opakovane tlačia do hláv, že je úspechom sociálneho štátu, ako sa o nás stará. No a tak sa pozrime na nejaké tie diely večerníčka pre občanov…

 

Od januára sa zvyšujú platy vo verejnej a štátnej správe…

Nuž, platy, ktoré boli dlhodobo pod hranicou minimálnej mzdy a riešené len formou doplatkov, mali už dávno viesť nielen ku zvýšeniu nad tú hranicu – ale aj ku trestnému stíhaniu zodpovedných. Aká je to láskavosť, keď ich konečne po dlhej dobe niekto zosúladí s platnými zákonmi? Lebo v právnom štáte nie je v poriadku nedostávať garantovanú minimálnu mzdu.

Ďalšou stránkou príbehu je napríklad skutočnosť, že v tomto roku učitelia nemali ani septembrové zvýšenie platov (t. j. nemali platy zvýšené vôbec nijako), takže rozhodne by nemali patriť k tým, ktorých sľubované desať percentné navýšenie od januára privedie do extázy. Tobôž pri uvedomení si, o koľko v tomto štáte zaostávajú za platmi ostatných vysokoškolákov.

Predovšetkým však – po zrátaní „štedrého navýšenia“ a všetkých nákladov, ktoré nám od január (presnejšie, podaktoré aj skôr, ako vidíme z cien plynu) majú narásť, rýchlo pochopíme, že dôvodov na radosť niet.

 

Zvyšujú sa aj sociálne dávky…

Hrdinsky nám to oznámili v správach predvčerom. Nuž, vzhľadom na zvyšovanie cien všetkého by som sa s takou trápnosťou ani do televízie neopovážila vyliezť, lebo ešte aj absolvent špeciálnej školy chápe, že mu také zvýšenie ani len nepokryje každomesačné náklady na avízované zvýšené ceny všetkého možného. Nie je to ani len valorizácia, nie to ešte navýšenie životnej úrovne. Pravdou je, že aj v tomto prípade by mali mať kopu roboty orgány činné v trestnom konaní, lebo by mala byť trestná skutočnosť, že sa nezohľadňuje reálny spotrebný kôš (pár rokov dozadu mi kompetentné inštitúcie na moju otázku v tomto smere odpovedali, že vychádzajú zo spotrebného koša z roku 1988 – a cynicky verím tomuto štátu natoľko, že očakávam, že v tom pokračujú doteraz). Volá sa to „vystavenie stavu núdze“ – paragrafy na to pamätajú i na Slovensku – a rozhodne nie sú dostatočnou obhajobou ministerské kecy v štýle, ako by on z tých 60 eur mesačne krásne vyžil…

Od januára má zdražieť kadečo, ako bolo avízované…

Už od decembra sa zvýši cena plynu, ktovie či opätovne aj od januára – dozvedeli sme sa teraz z médií. A čože tak náhle zvyšujú? Predpokladám, že ktosi si uvedomil, ako nefešácky by vyzeralo zrátanie všetkých „zvýšení životnej úrovne“ od januára, treba rýchlo začať ešte teraz…

SPP vlastní štát, takže príbeh o ryžovaní do vreciek súkromníkov zmetie vláda hravo zo stola. Pravdou však je, že ho znovu odkúpil štát v roku 2014 – skutočne by ma zaujímala presná cena znovuodkúpenia toho podielu a to, koľko sme tou transakciou predaja a znovukúpy stratili. Aká bola nevýhodnosť pôvodného predaja do súkromných rúk a znovukúpy z nich. Takisto sa treba pozrieť pozorne, kam odišli podnikať tí, od ktorých štát podiel odkúpil. Zazelenie sa vám pred očami – žeby z tej v prvom kole zmlúv neskutočne draho zazmluvnenej zelenej energie, ktorej zoznam šťastných vyrábačov nechcú za nič na svete uverejniť?

A ak hovoríme o raste cien elektriny, treba kruto pripomenúť, že v nej dlhodobo dotujeme značnou sumou i majiteľov hnedouhoľných baní. V súčasnej dobe, keď je toľko pracovných miest voľných, že až dovážajú pracovnú silu zo zahraničia v desiatkach tisícov pracovníkov, by sa baníci určite zamestnali a toto financovanie je šialený a zbytočný luxus na úkor občanov.

 

Záverom…

Aby sme len problémy z vreca neťahali – aj návody riešenia nejaké dám…

Ponúknem riešenia, ktoré daňových poplatníkov nebudú stáť ani cent, ani štátny rozpočet nezaplače. Ušetríme, prilepšíme si.

Určite ste postrehli – embargo USA proti Iránu, je to jeden z dôvodov zdražovania plyn teraz. Nuž veď my nie sme jedna z hviezdičiek USA –  nakúpime od Iránu plyn výhodne a lacno.

Rovnako by nám ekonomicky prospelo okamžité zrušenie embarga proti Rusku a nadviazanie intenzívnejšej spolupráce.

A namiesto šialeného vyzbrojovania by sme najskôr mali zapracovať na reálnom zvýšení životnej úrovne našich občanov, peniaze zo stíhačiek a húfnic presunúť na platy, sociálne dávky a dôchodky. Bude z čoho rozdávať za dve miliardy, nie?

 

 

Elena  2.11.2018

 

O Slovensku 3. – Už by sme celkom slušne zaplnili námestie. . .

20.01.2019

Už by sme celkom slušne zaplnili námestie, ak by sme naň vybehli my a naši blízki. Ľudí, ktorí sa pridávajú ku Otvorenému listu premiérovi SR pribúda, takmer každý deň sa ozve niekto viac »

S láskou, mama 1. – Rovnako. . .

19.01.2019

Starý Cutter John je, rovnako ako ja, autistický aktivista. Tiež je to môj otec... ...Starý Cutter John kedysi niekomu spomenul, že ma pozná už celé desiatky rokov. Ten človek sa ho spýtal, viac »

Verím 3. – Osemnásty január. . .

18.01.2019

„Ešte chvíľu, iba takú maliličkú chvíľku si užívať teplo postele“ prebleskne mi hlavou. Ponáram sa do slastného pocitu pohodlia a bezpečia postele, zababušená až po uši mäkkučkým viac »

benjamin netanjahu

Izraelská vláda po takmer polstoročí obnovila diplomatické vzťahy s Čadom

20.01.2019 16:56

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za historický.

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,050
Celková čítanosť: 2056169x
Priemerná čítanosť článkov: 1958x

Kategórie