Založ si blog

Výkop 6. – Ako nám zvyšovali životnú úroveň. ..

Rozprávka v štýle, ako sa zvyšuje životná úroveň Slovákov, naberá nové obrátky. Média nám opakovane tlačia do hláv, že je úspechom sociálneho štátu, ako sa o nás stará. No a tak sa pozrime na nejaké tie diely večerníčka pre občanov…

 

Od januára sa zvyšujú platy vo verejnej a štátnej správe…

Nuž, platy, ktoré boli dlhodobo pod hranicou minimálnej mzdy a riešené len formou doplatkov, mali už dávno viesť nielen ku zvýšeniu nad tú hranicu – ale aj ku trestnému stíhaniu zodpovedných. Aká je to láskavosť, keď ich konečne po dlhej dobe niekto zosúladí s platnými zákonmi? Lebo v právnom štáte nie je v poriadku nedostávať garantovanú minimálnu mzdu.

Ďalšou stránkou príbehu je napríklad skutočnosť, že v tomto roku učitelia nemali ani septembrové zvýšenie platov (t. j. nemali platy zvýšené vôbec nijako), takže rozhodne by nemali patriť k tým, ktorých sľubované desať percentné navýšenie od januára privedie do extázy. Tobôž pri uvedomení si, o koľko v tomto štáte zaostávajú za platmi ostatných vysokoškolákov.

Predovšetkým však – po zrátaní „štedrého navýšenia“ a všetkých nákladov, ktoré nám od január (presnejšie, podaktoré aj skôr, ako vidíme z cien plynu) majú narásť, rýchlo pochopíme, že dôvodov na radosť niet.

 

Zvyšujú sa aj sociálne dávky…

Hrdinsky nám to oznámili v správach predvčerom. Nuž, vzhľadom na zvyšovanie cien všetkého by som sa s takou trápnosťou ani do televízie neopovážila vyliezť, lebo ešte aj absolvent špeciálnej školy chápe, že mu také zvýšenie ani len nepokryje každomesačné náklady na avízované zvýšené ceny všetkého možného. Nie je to ani len valorizácia, nie to ešte navýšenie životnej úrovne. Pravdou je, že aj v tomto prípade by mali mať kopu roboty orgány činné v trestnom konaní, lebo by mala byť trestná skutočnosť, že sa nezohľadňuje reálny spotrebný kôš (pár rokov dozadu mi kompetentné inštitúcie na moju otázku v tomto smere odpovedali, že vychádzajú zo spotrebného koša z roku 1988 – a cynicky verím tomuto štátu natoľko, že očakávam, že v tom pokračujú doteraz). Volá sa to „vystavenie stavu núdze“ – paragrafy na to pamätajú i na Slovensku – a rozhodne nie sú dostatočnou obhajobou ministerské kecy v štýle, ako by on z tých 60 eur mesačne krásne vyžil…

Od januára má zdražieť kadečo, ako bolo avízované…

Už od decembra sa zvýši cena plynu, ktovie či opätovne aj od januára – dozvedeli sme sa teraz z médií. A čože tak náhle zvyšujú? Predpokladám, že ktosi si uvedomil, ako nefešácky by vyzeralo zrátanie všetkých „zvýšení životnej úrovne“ od januára, treba rýchlo začať ešte teraz…

SPP vlastní štát, takže príbeh o ryžovaní do vreciek súkromníkov zmetie vláda hravo zo stola. Pravdou však je, že ho znovu odkúpil štát v roku 2014 – skutočne by ma zaujímala presná cena znovuodkúpenia toho podielu a to, koľko sme tou transakciou predaja a znovukúpy stratili. Aká bola nevýhodnosť pôvodného predaja do súkromných rúk a znovukúpy z nich. Takisto sa treba pozrieť pozorne, kam odišli podnikať tí, od ktorých štát podiel odkúpil. Zazelenie sa vám pred očami – žeby z tej v prvom kole zmlúv neskutočne draho zazmluvnenej zelenej energie, ktorej zoznam šťastných vyrábačov nechcú za nič na svete uverejniť?

A ak hovoríme o raste cien elektriny, treba kruto pripomenúť, že v nej dlhodobo dotujeme značnou sumou i majiteľov hnedouhoľných baní. V súčasnej dobe, keď je toľko pracovných miest voľných, že až dovážajú pracovnú silu zo zahraničia v desiatkach tisícov pracovníkov, by sa baníci určite zamestnali a toto financovanie je šialený a zbytočný luxus na úkor občanov.

 

Záverom…

Aby sme len problémy z vreca neťahali – aj návody riešenia nejaké dám…

Ponúknem riešenia, ktoré daňových poplatníkov nebudú stáť ani cent, ani štátny rozpočet nezaplače. Ušetríme, prilepšíme si.

Určite ste postrehli – embargo USA proti Iránu, je to jeden z dôvodov zdražovania plyn teraz. Nuž veď my nie sme jedna z hviezdičiek USA –  nakúpime od Iránu plyn výhodne a lacno.

Rovnako by nám ekonomicky prospelo okamžité zrušenie embarga proti Rusku a nadviazanie intenzívnejšej spolupráce.

A namiesto šialeného vyzbrojovania by sme najskôr mali zapracovať na reálnom zvýšení životnej úrovne našich občanov, peniaze zo stíhačiek a húfnic presunúť na platy, sociálne dávky a dôchodky. Bude z čoho rozdávať za dve miliardy, nie?

 

 

Elena  2.11.2018

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606444x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie