Založ si blog

DNES 104. – Nemocniční vykosťovači „mŕtvol“ alias Naši drahí občania  

 

Ľudia, pozor!!! Mimoriadne zaujímavé video dnes na sociálne siete posunul prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov MUDr. Andrej Janco. Nájdete ho na stránke www.daynr.com/politika/39411-film-sensaciya-torgovlya-organami-na-ukraine-video.html.

 

Čo k tomu dodať?

Tragickú skúsenosť, že mŕtveho blízkeho im v nemocnici vykostili, má na Slovensku veru dosť ľudí. Žijú so svojou bolesťou medzi nami – škoda, že nemajú silu či odvahu porozprávať o tom, ako im takýto traumatický zážitok ovplyvnil život.

 

A pritom v našich médiách sa zasa raz od marca tohto roku rozbieha kampaň za viac „darcovstva“ – plánujú zvýšiť počty transplantácií.

Možno ovplyvnení manipuláciou súcitom sa do nej zvažujete aj sami zapojiť, aby ste svojimi orgánmi niekomu pomohli. Veď hej – ale komu…

Podaktorí odborníci vyhlasovali, že chcú robiť transplantácie,  ibaže majú nedostatok darcov – za dva roky vykonali operácií srdca iba 29. Požadovali preto „naliať do systému transplantovania peniaze“ a „zaviesť adresné platby – odmeny pre transplantačných koordinátorov“ – teda platiť nemocniciam a ich lekárom, ktorí budú nahlasovať vhodných „darcov“. Predovšetkým ľudí, u ktorých diagnostikujú mozgovú smrť.

Vedeli ste, ľudia, že v každej nemocnici je tzv. „transplantačný koordinátor – lekár, ktorý vyhľadáva medzi pacientmi nemocnice „vhodných potenciálnych darcov orgánov“ pre transplantačné centrá???!!

 

Darcovia chýbali, pretože sa v médiách hovorilo o obchodovaní s orgánmi a vykosťovaní mŕtvych. 

Transplantačné spoločnosti sa ešte vo februári hnevali (podľa článku Transplantácií  srdca je kriticky málo. Chýbajú darcovia, uverejnenom na www.aktuality.sk zo dňa 12.2.2015), že médiá prinášajú správy (mimochodom – ide o správy pravdivé!!!) o vykosťovaní mŕtvych, či o odberoch napriek nesúhlasu blízkych. Vraj ide o znevažovanie (nuž podľa mňa – ak ich prácu niekto znevažuje, sú to predovšetkým ich kolegovia, vykosťovači bez morálnych zábran). A tým, že sa k verejnosti dostávajú informácie, pribudlo im do „registra nedarcov“ v roku 2014 za pol roka  toľko „nedarcov“ ako za predchádzajúcich 10 rokov.

Pokles darcov potvrdili aj nemeckí lekári v dôsledku káuz,  a podvodov, ktoré boli odhalení v súvislosti s obchodovaním s ľudskými orgánmi. Na druhej strane v citovanom článku vyzdvihli transplantační odborníci Maďarsko, ktoré má vraj toľko darcov, že je významným exportérom ľudských orgánov i pre Nemecko či Holandsko. Len v Európe vraj čaká na orgány cca 70 000 ľudí.

 

A predstavte si – stal sa zázrak…

Už v októbri 2015 sme si mohli prečítať v médiách úplne iný článok „Šplháme sa z priepasti. Transplantácií orgánov začalo pribúdať“, na www.aktualne.atlas.sk zo dňa 7.10.2015). Podľa neho za 9 mesiacov  roku 2014 bolo uskutočnených až 193 transplantácií. Ako článok uvádza obrat nastal „vďaka informovaniu verejnosti a systémovým zmenám“ (t. j. finančnému motivovaniu vyhľadávačov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne sumou vo výške 1500 eur za každého nájdeného „potenciálneho darcu“ – z nich 150 eur ako manipulačný poplatok Národnej transplantačnej organizácii, 650 eur transplantačnému centru a 700 eur konkrétnemu pracovisku, ktoré „darcu“ našlo – t. j. nemocnici, presnejšie oddeleniu v nej – jeho primár môže priamo odmeniť z tých peňazí koordinátora – vyhľadávača). Terajšia vláda (minister zdravotníctva Čižmárik) chce tie odmeny za nájdenie potenciálnych darcov dokonca smerovať priamo pre „transplantačných koordinátorov“.

Ani nechcem radšej vedieť viac o tom, ako tých „darcov“ vyhľadávajú. Ja teda z toho nemám dobrý pocit – veď čo sú dnes niektorí lekári schopní spraviť pre peniaze?!!! Stačí sa pozrieť na to, aké divotvorné poplatky za každú cenu podaktorí z nich vymýšľajú, len aby z ľudí vytiahli peniaze (poplatok za nespolupracujúce dieťa či iné absurdity). Tí menej dôverčiví zrejme teraz so mnou uvažujete nad tým náhlym zázračným darcovským sebauvedomením slovenskej verejnosti…

 

A tak si, ľudia, položte otázku – aká je Vaša šanca prežiť pobyt v nemocnici, kde je rozbehnutý takýto kšeft?

Samotný prezident Únie špecialistov Slovenska MUDr. Andrej Janco upozorňuje verejnosť už dlhodobo na riziko, aby sa z banálneho úrazu pri dopravnej nehode v nemocnici nestal úraz smrteľný.

Spomenutý odborník poukazuje tiež na nebezpečenstvá, ktorým sme my – bežní občania – vystavení tým, že sa zavádza elektronický zdravotnícky systém e-Health, do ktorého by mali byť vkladané všetky naše osobné a dôverné údaje. Slovenská lekárska únia špecialistov upozorňuje nás bežných dôverčivých a veci neznalých občanov, aby sme neboli takí dôverčiví. Takú databázu nie je problém prepojiť akokoľvek, odoslať z nej údaje kamkoľvek a komukoľvek v prípade potreby. Mohlo by potom možno byť úplne jednoduché napríklad v prípade potreby nájsť ďalšieho ideálneho „potenciálneho darcu“ pre prestarnutého amerického miliardára. Nepokladám to až za také „scifi“ ako by si mysleli niektorí čitatelia, veď sociálnymi sieťami práve nedávno bežal článok o 99-ročnom Dávidovi Rockefellerovi, ktorý v máji 2015 prekonal úspešne 6. transplantáciu srdca (www.ac24.cz). Podľa uvedeného článku ho operovali ho súkromní chirurgovia v hlavnom sídle rodiny v New Yorku. Absolvoval aj dve transplantácie obličiek a rád by sa dožil 200 rokov… Koľko sŕdc by za ten čas ešte potreboval? A koľko iných orgánov?

 

Pravdou je tiež, že

  • odbery srdca sa nerobia na úplne mŕtvom – pritom ja pokladám za pochybné kritérium, že klinická smrť mozgu je úplnou smrťou človeka (určite ho niektoré zdroje spochybňujú, auria.sk/blog/mozgova-smrt-novy-druh-smrti-zaziva – takže orgány odnímajú z tela ešte de facto živého, s prebiehajúcimi telesnými funkciami…),
  • ak sa odbery nerobia väčšinou nasilu – kto určuje, čo je tá menšina, kedy ju za akúkoľvek cenu robia, bez ohľadu na nesúhlas blízkych? Kto z transplantačných odborníkov by nám o tej menšine prípadov porozprával otvorene? Ako inak si možno získať dôveru, ak nie čestným a pravdivým prístupom? Azda zatajovaním – nemedializovaním skutočností o zistených pochybných praktikách?

 

Pozreli ste si video, na ktoré upozorňuje prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov? Je to otriasajúce.  Ľudia, zmobilizujme spoločne sily s odborníkmi SLÚŠ. Chcú naše dobro.

  1. Nedovoľme, aby do elektronického systému e-Health o nás nahodili naše osobné údaje bez nášho súhlasu.
  2. Žiadajme od politikov predpokladaný darcovský nesúhlas – a nie súhlas.

 

Prečo žiadať nesúhlas darcovstva ako bezpečné východisko?

Je skutočne hrozné – čo sa mnohí ľudia dozvedia až v situácii, kedy už nevedia nič spraviť, že slovenská legislatíva vychádza z predpokladaného súhlasu darcovstva u každého z nás – t. j. ak počas života človek nezašle písomný nesúhlas, tak odberať mu čokoľvek lekári môžu pri prípadne nimi skonštatovanej „klinickej smrti“.

Pritom samotní odborníci SLÚŠ poukazujú, že z kómy sa možno prebrať. Ich prezident MUDr. Janco potvrdzuje z vlastných skúseností vedúceho lekára metabolickej JIS vo FsNP Košice, kde pacientka s takmer rovným EEG po 2 týždňoch spontánne „ožila“.

Môjmu dieťaťu v podobnej situácii žiadnu šancu vo FsNP v Banskej Bystrici minulý rok nedali, pretože ho hneď na druhý deň odpojili aj  napriek môjmu nesúhlasu.

Pokladám takéto „darcovstvo“ za nečestný a neetický prístup – je potrebné situáciu zmeniť a zaviesť predpokladaný darcovský nesúhlas. Tak to funguje v mnohých krajinách. A tak to pokladám aj za správne – nech každý rozdáva svoje vlastné orgány sám za seba. Odmietam byť pokladaná za sklad náhradných dielov. Veď kto chce, môže sám svoje orgány darovať dobrovoľne – a kto nechce, bude uchránený (a tiež jeho blízki) od traumatizujúceho vykosťovania.

 

Elena  K. I.  Predná Hora, 18.10. 2015

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Angela Merkelová

Prieskum: Merkelová nebude po konci svojej vlády chýbať viac ako polovici Nemcov

25.09.2021 08:54

Naopak, 38 percent respondentov prieskumu verejnej mienky inšitútu Civey uviedlo, že odchádzajúcu nemeckú kancelárku budú v politike postrádať.

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583655x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie