Založ si blog

Rozprávač príbehov 2. – Čo potrebuje svet. . .

Lúče slnka na rozpálenej zemi zanechávali tiene tenké ako vlas, vrhané omamne voňajúcimi bylinami s červenými kvetmi.

Rozprávač odtrhol jeden kvietok a jemne ho mrvil prstami, ticho a zamyslene. Rozmrvený kvietok uchoval v roztvorenej dlani, vdychoval sústredene jeho vôňu, ktorá sa niesla vzduchom a zaplnila okolie svojou sýtosťou. Na dlaň mu zosadol belasý motýľ, nežne trepotal krídlami a po chvíli vzlietol k oblohe. Rozprávač sa usmial. Veci boli tak, ako mali byť.

„Ach, áno,“ povedal Rozprávač tichým hlasom, „veci sa dejú, ako majú byť v poriadku sveta. Svet má svoj určený poriadok, nie mnou a nie vami, a veci v ňom majú svoj hlboký zmysel. To len my ich potrebujeme začať vidieť a prijímať. Sám neviem, či aj máme porozumieť im, lebo sú vyššie ako my, možno len máme  s dôverou ísť cestou, ktorú nám ukazujú.

Svet má skrátka svoj zámer, a veci sa dejú správne, ak v jeho smere kráčame, vtedy aktívne pracujeme na tom, aby veci boli tak, ako majú byť. Alebo aspoň v správnom smere zámeru stojíme, veci k nám prichádzajúce prijímame s dôverou. Vtedy sme v súlade so zámerom sveta.

Svet nám svoj zámer odporúča. Môžeme žiadať Ducha sveta s pokorou o odhalenie zámeru, posiela nám vtedy vnútornú radu, alebo znamenia.

No my sme niekedy hluchí a slepí, prehliadame jeho znamenia, odporúčania. A pritom k tomu, aby sme kráčali tou pravou cestou svojho predurčenia, stačí tak málo – pozorne sa dívať. Správne vidíme, ak si sadneme a o ničom neuvažujeme, len sa dívame bez očakávania – a zrazu sa nám mihne pred zrakom vnútorný obraz, odkaz.

A mali by sme aj načúvať pozorne odporúčaniam sveta. Ideme a zrazu si uvedomíme nápadnú farbu, zvuk, tvar mraku, niečo nám to pripomenie, smeruje nás to. To sú znamenia sveta, ktorými nás oslovuje.

Silný spôsob, akým nás svet vedie tou správnou cestou, je intuícia, pretože v nej je ukryté vnímanie viacerých dimenzií sveta zároveň. Cítime tie dimenzie, ak jej načúvame, sme vtedy v hlbokom súlade so svetom. Stačí, ak sa snažíme zachytiť šepot veľkej reality.

Svet potrebuje, aby sme mu rozumeli a boli s ním v súlade…

To potrebuje svet. Aj my.

Takže ak niekomu prajem, aby bol v súlade so svetom, prajem mu tým, aby bol šťastný “ zakončil Rozprávač svoje rozprávanie.

 

Buďte v súlade so svetom. To je všetko.

 

Elena K. Ištvánová    Predná Hora, 11.3.2017

 

 

 

.

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

nemocnica Košice, UNLP

Univerzitná nemocnica v Košiciach zakázala návštevy, zaviedla aj testovanie pred hospitalizáciou

07.07.2022 09:38

Dôvodom je nárast počtu pacientov s koronavírusom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636309x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie