Založ si blog

Kam kráča táto spoločnosť 6. – Kritériá na tú správnu vládu . . .

 

Čítali ste Orwella?

Teraz vám poviem o slovenskom autorovi, ktorý je lepší ako on. Toto ani Orwell nečakal.  A poteším vás, nemusíte investovať do kúpy knihy, veľdielo je dostupné zadarmo na internete.

Oboznámim vás s ním teraz – lebo bude pre nás všetkých mimoriadne prospešné. Netreba sa hádať, drahý národ, či ísť do ulíc, alebo nie – nebude treba chodiť. Ani voliť dokonca nebudeme musieť a ušetríme nám peniaze a voleným stranám trápny cirkus s predvolebnou sľubotechnou. Beztak ju potom nesplnia, a pri spájaní nespojiteľného odhadzujú sľuby ako  fajčiari ohorky – hlava-nehlava.

Stačí zapojiť Prílohu 2. Že chcete vidieť ten zázrak? Veď hej, pravdaže, o to mi dnes ide…

 

Veľdielo je z rúk MPSVaR SR…

Je pravdou, že píšu o účinnosti od 1. apríla 2018, ale to neznamená, že by šlo o prvoaprílový žart. Kiež by radšej  o žart šlo…

Veď posúďte sami.

Volá sa vykonávacia vyhláška 103/2018 Z. z. k zákonu č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Týka sa výberu zamestnancov do centier pre deti a rodiny.

Orwell by žasol. Ja tiež žasnem. Aj vy budete – podivuhodností je tam podľa mňa viacero, ale prečítajte si len prílohu 2 (pre pohodlných ju v prílohe uvádzam).

Podľa tých kritérií výberu nerozumiem, prečo tie zariadenia chcú nazvať centrá pre rodiny s deťmi – ja by som to nazvala „zbor anjelov“. Ktorý smrteľník splní tie kritériá?

Je skutočne na pováženie dať dokopy takýto paškvil – a to sa vyjadrujem ako odborník, a hodne slušne.

Iste, s agresiou v povahe, či IQ subnormy  ako kritériom rizika výberu možno súhlasiť. Aj keď si na druhej strane neviem dosť dobre predstaviť, že by človek so subnormným IQ zvládol požadované VŠ vzdelanie. Tak mi pripadá dosť zbytočné ho vôbec uvádzať.

Ak tie kritériá budú reálne dodržiavané, potom neviem o nikom, kto by ich v plnom rozsahu naplnil. A čo je horšie, diskvalifikujú vás aj v situácii, že máte anamnestickú prítomnosť niektorých znakov – napríklad ste sa rozviedli, prekonali ste depresiu po smrti matky či dieťaťa, alebo rakovinu, dokonca aj v situácii, že ste mali výchovné problémy s dieťaťom, či boli ste obeťou domáceho násilia.

A aj ako neodborníkom vám je určite jasné, že ja budem pre také centrum úplne nespôsobilá – hnusne protispoločensky sa pýtam – a navyše aj otvorene, ako vždy (čo už, celá ja) – prečo len deti v resococh treba takto chrániť? Ja som za to,  aby sme tak chránili všetkých občanov – a ABY TIETO KRITÉRIA MUSELI PLNIŤ AJ ČLENOVIA VLÁDY A POSLANCI NR SR.

A nebude treba polemizovať o tom, či a ako znižovať počty poslancov. Uplatníme Prílohu 2 – a uvidíte, ako sa to preriedi. Len aby tam dakto zostal, aspoň vrátnik, čo by zamkol…

 

Záverom…

Neviem si ako odborník s dlhoročnou praxou v odbore predstaviť, čo autori myslia pojmom „všeobecné tendencie rizikového správania“, či „osobnosť s protispoločenskými motiváciami konania“.

Čo k tomu dodať? Nie všetko, čo sa tvári ako múdre, je múdre. Nie všetko, čo sa tvári ako odborné, je odborné.

Drahí kolegovia, aby som prejavila dostatočne rozvinuté vyššie city, najmä sociálne city – súcitím s tými z vás, ktorí toto budú diagnostikovať. Lebo viete, ak vás niektorý z tých neúspešných uchádzačov zažaluje – no, mám pokračovať?

 

Príloha č. 2
k vyhláške č. 103/2018 Z. z.

KONTRAINDIKÁCIE PSYCHICKEJ SPÔSOBILOSTI UCHÁDZAČA O MIESTO ZAMESTNANCA CENTRA A ZAMESTNANCA CENTRA:

a)

intelektové schopnosti a kognitívna výkonnosť v pásme subnormy a nižšie,

b)

zvýraznená subnormalita sociálnej inteligencie,

c)

organické porušenie centrálnej nervovej sústavy,

d)

paranoidná, schizoidná, disociálna, emočne nestabilná a hraničná porucha osobnosti,

e)

psychická odolnosť voči záťaži pod priemerom populácie (neschopnosť odhadnúť a posúdiť mieru rizika, nedostatočná úroveň racionálnej regulácie a sebaovládania),

f)

akcentovaná črta agresivity, hostility, hnevlivosti v osobnosti uchádzača,

g)

tendencie k impulzívnemu reagovaniu, emocionálnej labilite a explozivite na úrovni akcentovanej črty osobnosti,

h)

nedostatočne rozvinuté vyššie city (najmä sociálne city),

i)

egocentrizmus ako zvýraznená črta osobnosti,

j)

ľahká ovplyvniteľnosť, nezdržanlivosť, znaky nezrelosti, závislého reagovania, regresných tendencií pri zvládaní záťažových situácií,

k)

osobnosť s protispoločenskými motiváciami konania,

l)

poruchy psychosexuálneho vývinu, psychosexuálna nezrelosť, podozrenie na sexuálnu deviáciu,

m)

sklon k závislosti od alkoholu alebo od inej návykovej látky, rizikové hráčstvo,

n)

chýbajúca, alebo nízka schopnosť empatie a vytvárania sociálnych vzťahov, sťažená sociálna adaptácia a izolácia v spoločnosti,

o)

všeobecné tendencie rizikového správania,

p)

psychopatologické symptómy zistené v anamnéze alebo priamo prítomné počas vyšetrenia uchádzača,

q)

anamnestická prítomnosť znakov: trestná činnosť, výchovné problémy, partnerské problémy, závažné zdravotné poruchy, psychické poruchy a choroby.

 

Elena  Ružomberok, 13.4.2018

 

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

znásilnenie, žena, násilie, strach, agresia

Češky boli v Nemecku na študentskej výmene znásilnené, prokuratúra obvinila troch mužov

22.07.2024 16:33

V Nemecku obvinili troch mužov zo znásilnenia dvoch Češiek na študentskej výmene.

Alsa Kurmaševová

Napísala knihu, kde vyzvala na mier. V Rusku neprijateľné, Kurmaševovú poslal súd do basy

22.07.2024 16:19, aktualizované: 16:25

Výkonný riaditeľ RFE/RL Stephen Capus označil proces proti Kurmaševovej za výsmech spravodlivosti a vyzval na jej prepustenie.

polícia BA

Otrasný prípad: Muž zbil vlastnú matku, zlomil jej ruku a chcel ju utopiť v žumpe

22.07.2024 16:05

Polícia začala trestné stíhanie pre nebezpečne vyhrážanie sa a ublíženie na zdraví.

keketi

Kamenický musí šetriť, no Dankovo ministerstvo sa podľa PS ďalej nafukuje

22.07.2024 15:34

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa objavili štyri návrhy za viac ako 70 miliónov eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9288135x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív