Založ si blog

Kam kráča táto spoločnosť 11. – Športom k zdraviu?

 

Tvrdenie, že športom smerujeme k zdraviu zďaleka neplatí priamoúmerne.

Dozviete sa, k čomu v športe tolerantná nie som – dnes sa k tomu vyjadrím.

A hej, môj dnešný blog sa niektorým rozhodne nebude páčiť.

 

Šport a zdravie…

Šport by mal viesť človeka ku zvyšovaniu telesnej a duševnej kondície, aj radosti z pohybu.

Ja osobne si myslím, že prechádzka v prírode, rekreačné korčuľovanie sa na kolieskových korčuliach či bicyklovanie sa je rozhodne zdraviu prospešnejšia činnosť ako bičovanie sa ku čoraz vyšším výkonom a bezhlavé súťaženie. Nuž, ale každý volí, čo uzná za vhodné, som tolerantná ku všetkým druhom športov.

Koniec koncov – olympijská idea spoločných súťaží rôznych národov bola podľa mňa krásna, keby sa súťažilo pre radosť, určite sa nemala zvrhnúť na „vyhrať, vyhrať“. K fanúšikovaniu som však tiež tolerantná.

 

Moja tolerancia v oblasti športu ale končí tam, kde sa končí šport ako zdraviu prospešná činnosť…

Ľuďom používajúcim akékoľvek nečestné praktiky v živote sa snažím vyhnúť. Vo vzťahu ku športu je to doping a iné nečestné formy správania – tie však samé človeka v živote dobehnú, skôr či neskôr.

Ak chce niekto niečo v živote vyhrať nečestne, tak aj keby získal cenu, nevyhral. Sú to pre mňa takí smutní víťazi, bez sebaúcty. Lebo človek, ktorý si váži sám seba, sa správa čestne.

 

Rovnako však nie som tolerantná voči prepojeniu športu s alkoholom…

V slovenskej spoločnosti sa niekedy tvrdenie, že športom smerujeme k ochrane mladých ľudí pred závislosťami a inými sociálno-patologickými javmi, stáva v realite pravým opakom.

Podľa mňa je to správanie pre mládež návodové, je to pre ňu rozhodne zlý sociálny vzor. Nepokladám za správne, aby počas športových podujatí športujúci konzumovali alkohol. Aby si pripili na začiatku športovania, aby mali alkohol dostupný počas neho, a aby sa opíjali v závere podujatia. Aby v skrinkách športových hál bol uskladnený alkohol. Aby boli mladým ľuďom predvádzaní ako vzory ľudia, ktorí alkohol konzumujú v súvislosti so športom.

Ak chceme naozaj mladých ľudí pred závislosťami chrániť, tak je potrebné oddeliť striktne šport a alkohol – ten v prepojení so športovými výkonmi pre mňa nemá miesto.

 

Odmietam ako daňový poplatník prispievať na ožranské podujatia…

Ak ide niekto s partiou kamarátov na lúku, zahrajú si futbal a popritom popíjajú, to je len ich vec.

Ak však štát vynakladá peniaze z našich daní, na ktoré prispievam, potom mám verejnú výhradu voči tomu, aby sa peniaze vynakladali na športové podujatia, kde sa súťažiacim podáva alkohol.

 

Záverom…

Kedysi som napísala, že by som nemohla byť Bohom.

Prezradím vám – ja by som nemohla byť ani premiérom – lebo určite by som zaviedla účinné kontrolné opatrenia v mnohých oblastiach. Šport nevynímajúc…

 

 

 

Elena   Predná Hora, 20.5.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naozaj 7. – Úlomky leta. . .

14.07.2024

Búrka sa nocou celé hodiny iba presúvala okolo Prednej Hory, bolo počuť jej tiahly rev zdiaľky. Dýchla tu zblízka po štvrtej ráno, úplne zblízka jediným bleskom. Potom zasa šla diaľkou zo všetkých strán s bleskami tak nahusto, že hrmot neustával ani na okamih. Solárny plameniak v kvetináči na okne sa pri každom blesku sýtoružovo rozžiaril. Tichý dážď padal v [...]

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Na rovinu 11. – Bludári, klamári a ancikristi. . .

11.07.2024

Zaujímavý článok o tom, ako Matovič na púti o dianí na Slovensku vykladal, uvádza v linku ako označil Matovič Fica za ancikrista https://www.hlavnydennik.sk/2024/07/08/ancikrist-fico-alebo-ako-to-na-puti-matovic-schytal Nuž, keď dvaja vidia to isté, zjavne nevidia to isté, povedala som si. Naozaj nemá Matovič žiadne morálne zábrany vykladať, že žije so svedomím? Naozaj [...]

Kaja Kallasová

Estónska premiérka Kallasová podala demisiu

15.07.2024 11:02

Kallasovú nominovali na post šéfky diplomacie Európskej únie.

Británia Liverpool auto výbuch zatknutie

Po náleze tiel v kufroch britská polícia obvinila muža z vraždy

15.07.2024 10:30

Tridsaťštyriročný Yostin Andres Mosquera bol obvinený z vraždy dvoch mužov vo veku 62 a 71 rokov.

Dušičky, cintorín

Pre riziko požiaru platí na cintorínoch v Bratislave zákaz zapaľovania sviečok

15.07.2024 10:23

Na pohrebiskách zároveň platí zákaz fajčenia.

Dúbravka / Fedáková ulica / Polícia / Policajná páska / Kriminalisti /

Pri bytovom dome v bratislavskom Ružinove našli mŕtvu ženu

15.07.2024 09:40

Jej totožnosť polícia zatiaľ nepozná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,916
Celková čítanosť: 9261241x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív