Založ si blog

Kam kráča táto spoločnosť 11. – Športom k zdraviu?

 

Tvrdenie, že športom smerujeme k zdraviu zďaleka neplatí priamoúmerne.

Dozviete sa, k čomu v športe tolerantná nie som – dnes sa k tomu vyjadrím.

A hej, môj dnešný blog sa niektorým rozhodne nebude páčiť.

 

Šport a zdravie…

Šport by mal viesť človeka ku zvyšovaniu telesnej a duševnej kondície, aj radosti z pohybu.

Ja osobne si myslím, že prechádzka v prírode, rekreačné korčuľovanie sa na kolieskových korčuliach či bicyklovanie sa je rozhodne zdraviu prospešnejšia činnosť ako bičovanie sa ku čoraz vyšším výkonom a bezhlavé súťaženie. Nuž, ale každý volí, čo uzná za vhodné, som tolerantná ku všetkým druhom športov.

Koniec koncov – olympijská idea spoločných súťaží rôznych národov bola podľa mňa krásna, keby sa súťažilo pre radosť, určite sa nemala zvrhnúť na „vyhrať, vyhrať“. K fanúšikovaniu som však tiež tolerantná.

 

Moja tolerancia v oblasti športu ale končí tam, kde sa končí šport ako zdraviu prospešná činnosť…

Ľuďom používajúcim akékoľvek nečestné praktiky v živote sa snažím vyhnúť. Vo vzťahu ku športu je to doping a iné nečestné formy správania – tie však samé človeka v živote dobehnú, skôr či neskôr.

Ak chce niekto niečo v živote vyhrať nečestne, tak aj keby získal cenu, nevyhral. Sú to pre mňa takí smutní víťazi, bez sebaúcty. Lebo človek, ktorý si váži sám seba, sa správa čestne.

 

Rovnako však nie som tolerantná voči prepojeniu športu s alkoholom…

V slovenskej spoločnosti sa niekedy tvrdenie, že športom smerujeme k ochrane mladých ľudí pred závislosťami a inými sociálno-patologickými javmi, stáva v realite pravým opakom.

Podľa mňa je to správanie pre mládež návodové, je to pre ňu rozhodne zlý sociálny vzor. Nepokladám za správne, aby počas športových podujatí športujúci konzumovali alkohol. Aby si pripili na začiatku športovania, aby mali alkohol dostupný počas neho, a aby sa opíjali v závere podujatia. Aby v skrinkách športových hál bol uskladnený alkohol. Aby boli mladým ľuďom predvádzaní ako vzory ľudia, ktorí alkohol konzumujú v súvislosti so športom.

Ak chceme naozaj mladých ľudí pred závislosťami chrániť, tak je potrebné oddeliť striktne šport a alkohol – ten v prepojení so športovými výkonmi pre mňa nemá miesto.

 

Odmietam ako daňový poplatník prispievať na ožranské podujatia…

Ak ide niekto s partiou kamarátov na lúku, zahrajú si futbal a popritom popíjajú, to je len ich vec.

Ak však štát vynakladá peniaze z našich daní, na ktoré prispievam, potom mám verejnú výhradu voči tomu, aby sa peniaze vynakladali na športové podujatia, kde sa súťažiacim podáva alkohol.

 

Záverom…

Kedysi som napísala, že by som nemohla byť Bohom.

Prezradím vám – ja by som nemohla byť ani premiérom – lebo určite by som zaviedla účinné kontrolné opatrenia v mnohých oblastiach. Šport nevynímajúc…

 

 

 

Elena   Predná Hora, 20.5.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA

Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

24.02.2024 13:25

Ako funguje ambasáda vo vojnovom režime? Existuje niekde na Ukrajine bezpečné miesto? A ako vnímajú Ukrajinci pomoc zo Slovenska?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850748x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie