Založ si blog

Úsmev 8. – Dnes ma odviezli policajti. ..

Dnes ma odviezli policajti. Krátko popoludní.

Poviem vám  o tom viac.

 

Tak teraz to viete, keď som vám to prezradila…

Rýchlosť šírenia informácií v dnešnej spoločnosti sa prudko znásobila.

Takže už krátko po streľbe na americkej škole sme sa dozvedeli o tom čine. Kedysi by trvalo celé mesiace, kým by sa k nám doplavili loďou podobné informácie, ak vôbec. Dnes nás zaplavujú podrobnosťami v rýchlom slede. Prestávame vnímať ich silu, berieme ich už len ako oznamy (veď čo, tretia streľba v poradí v priebehu týždňa na amerických školách, čo je na tom zvláštne? Jedným uchom dnu a druhým von – 10 mŕtvych? čo už – ľahostajnieme).

Zmenila sa aj naša schopnosť posudzovať závažnosť informácií. Väčšina ľudí pokladá za podstatnejšie malé udalosti, ktoré sa stanú v ich okolí, ako veľké veci, ktoré sa odohrajú v inej časti sveta. A väčšina ľudí si radšej prečíta informácie oddychové, zábavné, „povrchové“, ako informácie, ktoré vyžadujú ich aktivitu, vyjadrenie postoja, „idúce do hĺbky“.

Zároveň si niekedy nedostatočne uvedomujeme, aké fragmenty pravdy sa nám mediálne podsúvajú. Lebo čiastková informácia nás kamsi smeruje, má v nás vyvolať nejaký pocit, postoj, buduje v nás nejaký múr…

Filtrovať ich dokážeme len do určitej miery.

Podsúvajú nám tak často polopravdy, či úplné klamstvá.

 

„Mamu berú policajti“

Dnes ma odviezli policajti. Krátko popoludní – len tak-tak som dokončila ovocný šalát. Šla som s úsmevom. Kika zahlásila, že odfotí ako nasadám do auta, policajti ma odvážajú a nahodí to na fb.

To je fakt. Odvážali ma.

Niekedy sa to stáva. Teda konkrétne mne občas. Pracovne, pravdaže, k výsluchu obete. Takže ma potom aj doviezli, zhruba po dvoch hodinách.

 

Vždy máme len úlomky informácií…

Zdanlivo pohoda pri písaní? Ani zďaleka, v tejto chvíli. už nie.

K tomuto nič nedodám.

 

 

Elena   Predná Hora, 19.5.2018

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193233x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív