Založ si blog

Hmmm 10. – Ekológia, ktorú potrebujeme najviac. . .

Život je plný protikladov. V blogu Hmmm…7. som písala o tom, ako nám klame spoločnosť. Dnes poviem pár slov o tom, ako klameme sami sebe, o neuchopiteľných veciach, aj o tej životne dôležitej ekológii, pravdaže.

O tom všetkom v tejto chvíli uvažujem…

 

Protiklady…

Pravda a klamstvo, dobro a zlo – kedysi boli hranice medzi nimi zreteľné, dnešok ich stiera. Akosi sa posunuli základné morálne hodnoty v spoločnosti a v nás. Čestnosť, úprimnosť, poctivosť, vernosť, spoľahlivosť, svedomie sa stalo zbytočnou kategóriou – a nie najvyšším imperatívom konania. Aj v minulosti sa vyskytli nečestnosti rôzneho druhu, no ani zďaleka neboli také časté ako dnes. A každému bolo jasné, že také konanie nie je správne – človek cítil vinu, hanbil sa. Dnes také konanie ľudia bagatelizujú, akoby nevypovedalo o nich.

 

Aký máme na to dôvod, aby sme „stáli na strane dobra“  – t. j. aby sme boli čestní, pravdiví, verní, spoľahliví?

Krédom modernej doby sa stalo užívať si. Morálne prešľapy sa skrývajú za „prirodzené ľudské chyby“, či „modernú morálku“. Nepokladám za účinné dohováranie či moralizovanie – len uvedomenie si každého z nás „prečo práve ja chcem stáť práve na tej strane dobra, pravdy, čestnosti…“ Veď dnes sa má zdanlivo dobre práve ten, kto stojí na tej druhej strane. Získa blahobyt, post, moc – vybaví si ich cez bezohľadnosť, klamstvá, nečestnosti, sex či vzájomné služby. Neviem, taký „úspech“ by ma netešil. Pre mňa je to súčasť sebaúcty i vzťahových hraníc – spoľahlivosť, čestnosť a láskavosť si cením vysoko. Keďže podľa mňa to, čo vyžadujeme, by sme mali aj dávať – snažím sa tak konať. A nie, nemyslím si, že by sme sa čestne mali správať len voči tým, ktorí sa správajú čestne voči nám. Lebo to, čo robí ten druhý človek vypovedá o ňom samom – a to, čo robím ja, zasa o mne.

Láska k sebe nám pomáha k zmysluplnosti života – ibaže možno mať rád sám seba úprimne ako človeka, ktorý nemá žiadne morálne hranice, alebo ich má pokrivené? Ozajstná láska k sebe sa pre mňa spája s tým, že som človek s pevnými morálnymi hranicami. Môj pohľad na svet sa môže vyvíjať, učím sa a poznávam, ale sú veci, ktoré mám ujasnené a pevne zakorenené.

 

Súčasťou hranice dobra a zla sú skutky i slová…

Hovorí sa veľa o tom, ako vulgárne sa vyjadruje mládež. Ibaže odkiaľ majú čerpať príklady? Množstvo vulgárnych vyjadrení na sociálnych sieťach ma niekedy znechucuje. Nie, ľudia ktorí používajú bez zábran vulgárne výrazy nie sú úprimnejší – sú len vulgárnejší. Nadávka by mala byť spojená so situáciou, keď človek cíti veľkú nepohodu – keď už. Uvažovala som o tom už nejaký čas – a práve včera som objavila i zaujímavý článok psychiatra a filozofa profesora Kašparů Z abnormality se dělá normalita a nepřirozené věci se vydávají za přirozené – píše v ňom presne na túto tému. Vyjadril sa, že normou sa u nás stáva nenormálne, a skonštatoval podobne ako ja, že sa stiera hranica dobra a zla, či pravdy a klamstiev. Úžasne vystihol to, čo mi intuitívne prekáža na vulgárnom vyjadrovaní najviac a nevedela som to slovom uchopiť – že chceme mať čisté prostredie, vodu, vzduch, pôdu, ale neuvažujeme o ekológii čistého ľudského srdca a čistých medziľudských vzťahov. Pre chod tohto sveta podľa neho je ďaleko dôležitejšie ako čistá voda to, aby sme mali čisté myšlienky, čisté srdce, čisté úmysly a čisté vzťahy.  

Hlboko sa s tým stotožňujem. A naozaj úprimne sa o to teraz snažím.

 

Za pootvoreným oknom …

Nadránom sa za oknom spálne preháňal korunami stromov silný vietor. Taký silný, že som podchvíľou nevedela, či neprší. Ozajstný, úžasný vo svojej prirodzenosti. Moja vodnárska rebelská duša poletovala s ním a privolávala si včerajšie ráno v lese s vychádzajúcim slnkom, snažila som sa v temnote pripomenúť si ten pocit. Ach, hej, slnko nám chýba najviac, keď je tma…

Prečo si privolávam v tejto chvíli tú spomienku? Lebo sa snažím uchopiť ešte jednu neuchopiteľnú vec, ktorá vo mne víri – nie je to len únavou, i keď z celodennej účasti na výsluchoch obetí som prišla len pred chvíľou a mám v sebe z toho dneška zmäť pocitov. Ale je to taký hlas v pozadí – taký zvláštny neopísateľný pocit nepokoja, že si na niečo mám spomenúť – vlastne ani neviem, či taký pocit niekto z vás pozná.

 

Záverom…

Myslím, že klameme sami seba najviac vtedy, keď sa tvárime, že nie je dôležité postaviť sa na stranu dobra.  Možno podstatnejšie ako triedenie odpadu v smetiakoch je pre nás vytriediť odpad zo seba samých…

 

 

Elena   30.7.2018

 

K diskusii – Sorbon, stotožňujem sa s Tvojim širším chápaním vulgárnosti – nepochybne všetko popisované správanie aj ja vnímam ako vulgárne. Moja vodnárska rebelská duša burcuje vždy znovu za zmenu v lepší svet (stačí pozrieť pár mojich básní, novembrových či iných blogov, kde je jasné za koho kopem). Nenabádam k pokore voči darebáčinám, byť pokorný neznamená dať si dupať po hlave a nečeliť zlu, rovnako ako správať sa k niekomu s úctou neznamená dôverovať mu – pokora je pre mňa o pravdivosti a zanechaní hier voči sebe aj iným, je maximálnou mierou sebaúcty.

Hovorím však o slušnom slovníku, lebo podľa mňa je rozdiel medzi „hovoriť v hneve“ a „hovoriť vulgárne“, nepáči sa mi používanie vulgárnych výrazov v bežnej komunikácii. Pokora mi pomáha chápať, že „čistením myšlienok, srdca, úmyslov a vzťahov“ nie som lepšia ako tí, ktorí používajú vulgarizmy, ale „belšia“ ako ja predtým.

Meniť svet pre mňa neznamená byť vulgárny…

Akotak 9. – Pán Kaliňák, tešíme sa s Vami. . .

24.07.2024

Ach, americké krápy dorazil – ako píše článok v linku No radosti máme, ako keby sa Ježiško znovu narodil, poviem vám. Článok v linku popisoval ich príchod – a novinári by mali skutočne opatrnejšie písať, Článok v linku uvádzal, že [...]

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Včielka, opeľovanie, kvietok, mReportér

Matka príroda v plnej kráse. Pozrite sa zblízka, ako včielka opeľuje kvietok

25.07.2024 05:00

Zábery, ktoré sa podarilo zachytiť nášmu mReportérovi.

medveď hnedý

Medveď v Šútove zaútočil na cyklistu, previezli ho do nemocnice

24.07.2024 22:15

Od začiatku roka do 1. júla eviduje Štátna ochrana prírody 793 hlásení o výskyte a strete medveďa s človekom.

Russia Ukraine Moscow Mood

Moskva láka svojich mužov na front. Za akú odmenu ich chce vidieť bojovať proti Ukrajincom?

24.07.2024 19:00

Rusko má zjavne problém s náborom mužov, ktorí sú ochotní zapojiť sa do invázie. Moskovský starosta oznámil, že mesto im ponúka vysokú prémiu.

Taraba, dúhová vlajka, lgbti

Dúhová vlajka so štátnym znakom? Taraba podal trestné oznámenie za hanobenie zástavy. Odborník: Taký trestný čin neexistuje

24.07.2024 19:00

Prípravu zákona v tejto súvislosti už avizoval aj predseda SNS Andrej Danko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,926
Celková čítanosť: 9294970x
Priemerná čítanosť článkov: 3177x

Kategórie

Archív