Založ si blog

Hmmm 10. – Ekológia, ktorú potrebujeme najviac. . .

Život je plný protikladov. V blogu Hmmm…7. som písala o tom, ako nám klame spoločnosť. Dnes poviem pár slov o tom, ako klameme sami sebe, o neuchopiteľných veciach, aj o tej životne dôležitej ekológii, pravdaže.

O tom všetkom v tejto chvíli uvažujem…

 

Protiklady…

Pravda a klamstvo, dobro a zlo – kedysi boli hranice medzi nimi zreteľné, dnešok ich stiera. Akosi sa posunuli základné morálne hodnoty v spoločnosti a v nás. Čestnosť, úprimnosť, poctivosť, vernosť, spoľahlivosť, svedomie sa stalo zbytočnou kategóriou – a nie najvyšším imperatívom konania. Aj v minulosti sa vyskytli nečestnosti rôzneho druhu, no ani zďaleka neboli také časté ako dnes. A každému bolo jasné, že také konanie nie je správne – človek cítil vinu, hanbil sa. Dnes také konanie ľudia bagatelizujú, akoby nevypovedalo o nich.

 

Aký máme na to dôvod, aby sme „stáli na strane dobra“  – t. j. aby sme boli čestní, pravdiví, verní, spoľahliví?

Krédom modernej doby sa stalo užívať si. Morálne prešľapy sa skrývajú za „prirodzené ľudské chyby“, či „modernú morálku“. Nepokladám za účinné dohováranie či moralizovanie – len uvedomenie si každého z nás „prečo práve ja chcem stáť práve na tej strane dobra, pravdy, čestnosti…“ Veď dnes sa má zdanlivo dobre práve ten, kto stojí na tej druhej strane. Získa blahobyt, post, moc – vybaví si ich cez bezohľadnosť, klamstvá, nečestnosti, sex či vzájomné služby. Neviem, taký „úspech“ by ma netešil. Pre mňa je to súčasť sebaúcty i vzťahových hraníc – spoľahlivosť, čestnosť a láskavosť si cením vysoko. Keďže podľa mňa to, čo vyžadujeme, by sme mali aj dávať – snažím sa tak konať. A nie, nemyslím si, že by sme sa čestne mali správať len voči tým, ktorí sa správajú čestne voči nám. Lebo to, čo robí ten druhý človek vypovedá o ňom samom – a to, čo robím ja, zasa o mne.

Láska k sebe nám pomáha k zmysluplnosti života – ibaže možno mať rád sám seba úprimne ako človeka, ktorý nemá žiadne morálne hranice, alebo ich má pokrivené? Ozajstná láska k sebe sa pre mňa spája s tým, že som človek s pevnými morálnymi hranicami. Môj pohľad na svet sa môže vyvíjať, učím sa a poznávam, ale sú veci, ktoré mám ujasnené a pevne zakorenené.

 

Súčasťou hranice dobra a zla sú skutky i slová…

Hovorí sa veľa o tom, ako vulgárne sa vyjadruje mládež. Ibaže odkiaľ majú čerpať príklady? Množstvo vulgárnych vyjadrení na sociálnych sieťach ma niekedy znechucuje. Nie, ľudia ktorí používajú bez zábran vulgárne výrazy nie sú úprimnejší – sú len vulgárnejší. Nadávka by mala byť spojená so situáciou, keď človek cíti veľkú nepohodu – keď už. Uvažovala som o tom už nejaký čas – a práve včera som objavila i zaujímavý článok psychiatra a filozofa profesora Kašparů Z abnormality se dělá normalita a nepřirozené věci se vydávají za přirozené – píše v ňom presne na túto tému. Vyjadril sa, že normou sa u nás stáva nenormálne, a skonštatoval podobne ako ja, že sa stiera hranica dobra a zla, či pravdy a klamstiev. Úžasne vystihol to, čo mi intuitívne prekáža na vulgárnom vyjadrovaní najviac a nevedela som to slovom uchopiť – že chceme mať čisté prostredie, vodu, vzduch, pôdu, ale neuvažujeme o ekológii čistého ľudského srdca a čistých medziľudských vzťahov. Pre chod tohto sveta podľa neho je ďaleko dôležitejšie ako čistá voda to, aby sme mali čisté myšlienky, čisté srdce, čisté úmysly a čisté vzťahy.  

Hlboko sa s tým stotožňujem. A naozaj úprimne sa o to teraz snažím.

 

Za pootvoreným oknom …

Nadránom sa za oknom spálne preháňal korunami stromov silný vietor. Taký silný, že som podchvíľou nevedela, či neprší. Ozajstný, úžasný vo svojej prirodzenosti. Moja vodnárska rebelská duša poletovala s ním a privolávala si včerajšie ráno v lese s vychádzajúcim slnkom, snažila som sa v temnote pripomenúť si ten pocit. Ach, hej, slnko nám chýba najviac, keď je tma…

Prečo si privolávam v tejto chvíli tú spomienku? Lebo sa snažím uchopiť ešte jednu neuchopiteľnú vec, ktorá vo mne víri – nie je to len únavou, i keď z celodennej účasti na výsluchoch obetí som prišla len pred chvíľou a mám v sebe z toho dneška zmäť pocitov. Ale je to taký hlas v pozadí – taký zvláštny neopísateľný pocit nepokoja, že si na niečo mám spomenúť – vlastne ani neviem, či taký pocit niekto z vás pozná.

 

Záverom…

Myslím, že klameme sami seba najviac vtedy, keď sa tvárime, že nie je dôležité postaviť sa na stranu dobra.  Možno podstatnejšie ako triedenie odpadu v smetiakoch je pre nás vytriediť odpad zo seba samých…

 

 

Elena   30.7.2018

 

K diskusii – Sorbon, stotožňujem sa s Tvojim širším chápaním vulgárnosti – nepochybne všetko popisované správanie aj ja vnímam ako vulgárne. Moja vodnárska rebelská duša burcuje vždy znovu za zmenu v lepší svet (stačí pozrieť pár mojich básní, novembrových či iných blogov, kde je jasné za koho kopem). Nenabádam k pokore voči darebáčinám, byť pokorný neznamená dať si dupať po hlave a nečeliť zlu, rovnako ako správať sa k niekomu s úctou neznamená dôverovať mu – pokora je pre mňa o pravdivosti a zanechaní hier voči sebe aj iným, je maximálnou mierou sebaúcty.

Hovorím však o slušnom slovníku, lebo podľa mňa je rozdiel medzi „hovoriť v hneve“ a „hovoriť vulgárne“, nepáči sa mi používanie vulgárnych výrazov v bežnej komunikácii. Pokora mi pomáha chápať, že „čistením myšlienok, srdca, úmyslov a vzťahov“ nie som lepšia ako tí, ktorí používajú vulgarizmy, ale „belšia“ ako ja predtým.

Meniť svet pre mňa neznamená byť vulgárny…

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Antony Blinken

Rio de Janeiro hostí šéfov diplomacií G20. Stretnú sa aj Blinken s Lavrovom

21.02.2024 08:12

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 budú hovoriť najmä o vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe.

Robotyne, streľba do zajatcov

VIDEO: Unian: Ruskí vojaci postrieľali vzdávajúcich sa ukrajinských zajatcov

21.02.2024 08:00

Moskva a Kyjev sa od ruskej invázie na Ukrajinu obviňujú zo zabíjania vojnových zajatcov.

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841432x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie