Založ si blog

V skorom ráne 11. –V skorom ráne. ..

 

Skoré rána sú skrátka úžasné – a ja im dnes vzdávam hold. Dnešné „Skoré ráno“ je jedenástkový, záverečný blog – preto výnimočný, pár lúčov slnka a čriepkov spomienok dneška doňho prihodím.

 

Skoré rána sú inšpiratívne…

Isteže, skoré rána nie sú inšpiratívne pre každého, niektorí sa pred jeho objatím ukrývajú pod perinu a zaťahujú závesy. No pre ľudí mojej krvnej skupiny je ráno ozaj úžasnou časťou dňa. To sú tí, ktorí milujú prvé lúče slnka nad obzorom – a ako ranné vtáčatá nadšene vítajú nový deň. Presne tí, ktorí kráčajú skorým ránom s úsmevom a cítia slnko aj za mrakmi, v daždi. Lebo aj daždivé skoré rána bývajú úžasné.

 

Jedným úžasným daždivým skorým ránom…

Šedošedá obloha nemávala prázdnymi sľubmi zoslnečnenia. Vietor v lese rozvieval vodu v prameňoch tak divoko, že nešlo rozoznať, čo je dážď a čo iba spŕška vody zachytenej na stromoch. Preliezala som pomedzi popadané stromy, padlo ich zopár v posledných dňoch. Zápasila som s vetrom prudko a bezohľadne ohýbajúcim stromy, vŕzgali hlasno pod jeho náporom. V diaľke tiahlo zahrmelo. S dvomi hrsťami kuriatok som sa rozbehla domov, už bolo 5,15. Pred šiestou som už bežala k busu do práce, s vodou ukvapkávajúcou z vlasov dažďovou rannou krajinou. Hej, ráno, predminulý piatok. Posledné ráno doma pred nočnou cestou do Prahy na konštelačný víkend. Mohol by to byť doma víkend plný rána v lese, aj nejakých húb – namiesto dvoch neprespatých nocí na cestách. Ale skupina Delta mi stojí za všetko, čo do toho dávam. Postrkáva ma k zmúdreniu. Náš lektor Vojta vytvoril atmosféru bezpečia a pohody, aj „dobrú svorku“ – baby v skupine voňajú človečinou a mám ich moc rada – nuž, to sa obvykle darí citlivým, láskavým a múdrym ľuďom, akým Vojta je.

 

Skorým ránom…

Obloha nad obzorom postupne jemne priezračnieva a potom zažiari zlatistou žiarou. Slnko naťahuje lúče, objíma nás nežne a krehko, kým začne dýchať horúčavou dňa. Ach, niekedy túžim byť v takej chvíli kdesi na lúke vysoko v horách, uprostred prírody, cítiť naozaj hlboké prepojenie s ňou pri prvých lúčoch slnka. Bol to taký môj dávny tajný sen, nikdy nevyšiel. Práve také hlboké spojenie s prírodou je mi blízke na šamanoch – a Zámer sveta mi prihráva teraz príležitosti sa o šamanizme dozvedieť viac. No, možno. S úctou a vďačne prijímam poznanie.

A áno, jeden malý sen som si dnes splnila – ťahalo ma do doliny Strateník pozrieť. Nie, Strateník nebol idylickou lúkou plnou kvetov pri potoku – ako v mojej pôvodnej predstave. Ale zaujímavo bolo. Cesta tam hustým lesom chladila – i v najhorúcejšom lete iste osviežuje – a prinášala kadejaké prekvapenia. Podelím sa s vami o pár postrehov. O tajomnú chalúpku pod cestou – rada by som vedela, kto tam kedysi žil, tak hlboko v lese. Bolo by úžasné, keby k nej pridali nejakú tabuľku s príbehom. No a potom pri obrovskej skale som objavila zvláštnu kosť – nemám predstavu, z akého zvieraťa môže byť. Kika (moje najstaršie dieťa), ktorá „výletovala“ so mnou, s humorom jej vlastným podotkla, že ak v tej diere v skale niečo žije, moja otázka bude nepodstatná, lebo tam môžu byť o chvíľu i naše kosti. A cestou domov priletela vrana – krákala a krúžila naozaj dlho – sprvu nízko nado mnou, na chvíľu i zosadla na lúku – no keď mi napadlo fotiť, krúžila už hodne vysoko. Chvíľu pôsobila ako dravec, ale bola to vrana – a intuitívne viem, že mi čosi určite chcela povedať. Nie, nebolo to nič zlé, aj to viem isto – nejaké posolstvo. Veď uvidíme.

 

Záverom…

Nuž, nech vám skoré ráno rozžiari zakaždým slnko vo duši. Veľa pohody do skorých rán…

 

 

Elena   Predná Hora, 5.7.2018

 

 

 

Drak sa vracia 11. – Ako Bittó Cigániková rátala. . .

07.07.2022

No ako asi? Podľa mňa hlúpo, ako vždy. Článok v Pravde hlása, že Bittó Cigániková rátala: Vyše 330-krát koalícia hlasovala s fašistami. Najviac OĽaNO https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/632924-bitto-ciganikova-pocitala-vyse-330-krat-koalicia-hlasovala-s-fasistami-najviac-poslanci-olano/ SaS zrátala, koľkokrát koalícia hlasovala za opozičné návrhy: spolu 581. Neviem [...]

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Medveď / Arthur /

Nad Banskou Štiavnicou strhol medveď dobytok, ľudia by mali byť opatrní

07.07.2022 16:13

V lesoch nad mestom došlo v uplynulých dňoch k strhnutiu piatich kusov hovädzieho dobytka medveďom.

Christine Lambrechtová

Nemecko Ukrajine obrnené transportéry nedodá, nemôžeme drancovať Bundeswehr

07.07.2022 15:54

Len deň pred vyhlásením ministerky obrany oznámil kancelár Olaf Scholz ďalšie dodávky zbraní pre Kyjev.

Igor Matovič

OĽaNO naďalej stojí za Matovičom, odmieta jeho odstúpenie

07.07.2022 15:53

OĽANO vopred komunikovalo, že nepristúpi na akékoľvek ultimatívne požiadavky strany SaS a Igor Matovič zostane ministrom financií.

Európsky parlament

Europarlament chce, aby bolo právo na interrupciu zakotvené v charte EÚ

07.07.2022 15:27

Poslanci reagovali na júnové rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý v USA zrušil ústavné právo žien na umelé prerušenie tehotenstva.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,371
Celková čítanosť: 6637973x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie