Založ si blog

Svetlo a tiene 11. – Ako nás okrádali – a koho za to zavrú. . .

 

Doplatky za lieky všetci pacienti platili neoprávnene vysoké. Po niekoľko rokov. No kde inde by to bolo, ak nie na Slovensku. O tomto škaredom príbehu vám dnes poviem pár slov.

Sociálna vláda o tom asociálne čuší. Nikoho nestíhajú, ani netrestajú – a veď za čo?

 

Je to fakt…

Analýza inštitútu INEKO v máji minulého roka odhalila tieto nehoráznosti v článku s názvom Dáta o slovenskom zdravotníctve v OECD sú deravé ako ementál. Keď som kedysi napísala o jednom z členov INEKO, pánovi Zacharovi, na základe mojej osobnej skúsenosti pri žiadosti o nejaké údaje, že je to múdry a čestný človek – podaktorí neprajní diskutéri zvozili pod čiernu zem jeho i mňa. Skutočnosťou ale je, že by ste ani nevedeli, ako vás okrádali, kebyže nie ich odborná analýza zdravotníckych údajov, ktoré Slovensko poskytuje do medzinárodných štatistík…

Odborníci z INEKA zistili, že nielenže v dodávaní mnohých sledovaných zdravotníckych štatistických údajov za inými krajinami zaostávame (za podaktorými krajinami citeľne), ale aj tie nami poskytnuté údaje rozhodne nie sú v poriadku.

 

Načo údaje, keď aj tak nie sú pravdivé…

Hodili by sme rukou, poznajúc situáciu v slovenských nemocniciach. Niektoré drzo vykazujú nulové nozokomiálne nákazy – no to by som im posielala kontrolu po celý rok aspoň dva razy mesačne, či naozaj nezavádzajú.

Ibaže hodiť rukou nepomáha, údaje – u ktorých by sme mali samozrejme dôsledne sledovať ich pravdivosť – sú dôležitým prvkom pri skvalitňovaní zdravotníckych služieb. Sú potrebné, ale  treba prísne sankcionovať tých, ktorí ich neposkytujú pravdivo a dôsledne.

Je to chyba štátu, lebo práve on by mal zaistiť dôslednosť získavania údajov a systematickú kontrolu ich pravdivosti.

 

Nielen chýbajúce, ale hlavne nepravdivé údaje…

Konkrétne údaj o predaji liekovo takmer 70% v roku 2014, 2015, 2016.  Bola to chyba, samozrejme, reálny nárast mal byť cca 5%-ný, podobne ako v ostatných krajinách OECD.

A čo keď – povedia si niektorí slaboduchejší. V skutočnosti – a veľa – pretože práve od tých údajov sa odvíjalo v tomto štáte v zdravotníctve kadečo –  okrem iného sa z fiktívnych údajov účtovali doplatky za lieky. Poisťovne tlačili na znižovanie „nadspotreby“ liekov, nehovoriac o krátení investícií v rámci liekovej politiky MZ SR. Takže sa toto všetko týka aj nás, poistencov, každého z nás, úplne konkrétne.

Predvčerom o tom napísal Peter Schulz v článku Opäť v tom je systém, ktorý podotýka, že politickú ani hmotnú zodpovednosť za tú chybu neponesie nik. A tak sa podrobnejšie pozrime na to, kto chybu spôsobil.

 

Ako k tomu došlo, že bludy nahlasovali…

Záhadu nad záhady vyriešime rýchlo – údaje zasiela firma MCR, s. r. o., Modra. Neaktualizovala niekoľko rokov parameter DDD, od ktorého základu je vyrátavaná spotreba liekov.

Keď nahliadneme na údaje o firme, zistíme napodiv, že ide o jednu konkrétnu osobu.

Ako však uviedlo INEKO v spomenutom článku, Slovensko je jedinou krajinou OECD, kde jediným zdrojom údajov o spotrebe a predaji liekov je súkromná obchodná spoločnosť. Nie je v zmysle infozákona osobou povinnou, takže na rozdiel od iných krajín s voľne dostupnými údajmi, nie je povinná tieto údaje sprístupniť verejnosti poskytovaním informácií či ich zverejnením.

To ako vážne? Skutočne jediný človek disponuje a narába v tomto štáte s tými údajmi? A skutočne ním zasielané údaje v štátnych inštitúciách nikto nekontroluje a nepreveruje, preposiela ich len tak hala – bala do medzinárodných štatistík a používa na výpočty doplatkov pacientov na lieky a určovanie liekovej politiky štátu???!!

 

A čo ďalej…

Nič.

Nič – práve v čase, kedy štátna poisťovňa chce od pacientov neúmerne vysoký doplatok na kvalitný liek, „lebo ona nemá z čoho dávať…“

V skutočnosti by ktosi zodpovedný byť mal – mali by sa vyrátať neoprávnené platby pacientov, neoprávnené zisky zdravotných poisťovní – a hovoriť o tých sumách verejne. Riešiť problém.

Doplatky za lieky všetci pacienti platili neoprávnene vysoké. A po niekoľko rokov – ide zrejme o pekné sumy, ktorými si namastili vrecká poisťovne – volá sa to neoprávnený zisk.

 

Záverom…

Povedzte, chceli by ste vedieť, o koľko viac zaplatili pacienti v tomto štáte na doplatkoch, a koľko navyše zinkasovali zdravotné poisťovne?

Lebo ja hej – aj so stanoviskom ministerky zdravotníctva k veci. Presnejšie nie jej, ale niekoho schopného nám to vysvetliť kompetentne a múdro.

 

 

Elena    19.8.2018

 

 

K diskusii: To vážne? Obchodný register uvádza vo svojom výpise firmu MCR, s. r. o.  Modra so sídlom na Podhorskej ulici 1, v Modre pravdaže. Štatutárom  je RnDr. Ján Čintala, firma funguje od roku 1991.

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7737720x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie