Založ si blog

V lúčoch slnka 7. – Budem robiť zadarmo, drahý štát. . .

 

Prečo by som robila niečo pre štát zadarmo? Vysvetlím to – a prezradím aj, že čo konkrétne. Budem úplne zadarmo vyrátavať dane štátu od nás, daňových poplatníkov. Porozprávam vám i o príklade, ktorý ma inšpiruje – o istej firme, ktorá pre tento štát úplne zadarmo robí.

Ach, ach, myslíte, že to je poriadny nezmysel, že u nás žiadna firma pre štát zadarmo nepracuje a že žartujem? Presvedčím vás o opaku…

 

Začnem stručne…

Skutočnosť, že my všetci sme dlhodobo platili také vysoké doplatky za lieky, aké sme platiť nemalisom už naznačila v blogu Svetlo a tiene 11. –  Ako nás okrádali – a koho za to zavrú… Doplatky za lieky sa výpočtovo odvíjajú od spotreby.

Teraz doplním údaje o celej tej veci, lebo sú naozaj pozoruhodné. A pozoruhodné je tiež, ako sa líšia niektoré informácie.

Začnime tým, na čom sa všetky zdroje zhodujú

 • platili sme na základe nesprávnych údajov my všetci doplatky za lieky,
 • údajne viac ako 20 rokov bola vykazovaná nadspotreba liekov u nás, dokonca ako jedna z najvyšších v rámci EÚ,
 • od tých údajov sa odvíjalo v tomto štáte v zdravotníctve kadečo – okrem iného sa z fiktívnych údajov účtovali doplatky za lieky,
 • poisťovne nás i lekárov tlačili na znižovanie „nadspotreby“ liekov,
 • bolo realizované krátenie investícií v rámci liekovej politiky MZ SR.

Takže sa toto všetko úplne konkrétne týka každého z nás.

 

Je ticho, ktovieako dlho…

Ktosi v tomto štáte by ale za celú tú situáciu zodpovedný byť mal. A malo by sa preúčtovať nesprávne „doplatkovanie“ – lebo ide o veľké sumy za tie roky.

 • Ako dlho už o tom kompetentné inštitúcie vedia?

 

 • Niektoré zdroje – napríklad článok s názvom Roky sme zle počítali spotrebu liekov. Štát to netrápilo. – uvádzajú, že vraj problém odhalilo samo Ministerstvo zdravotníctva SR v októbri 2016, kedy si vraj konečne niekto všimol absurdnosť údajov. Iná verzia hovorí, že to zistilo INEKO v minulom roku a dalo o tom aj článok s názvom Dáta o slovenskom zdravotníctve v OECD sú deravé ako ementál.
 • Čo s tým idú kompetentné orgány robiť? Lebo sumy neoprávnene poistencami platené ako doplatky za lieky sú za tie roky vysoké – a podľa mňa ide o neoprávnené obohatenie zo strany zdravotných poisťovní.
 • Podľa mňa by mali vo veci konať
 • generálny prokurátor SR,
 • ministerka vnútra SR,
 • ministerka zdravotníctva SR
 • a premiér SR.

Je nutné zistiť aké sumy boli poistencami zdravotným poisťovniam neoprávnene vyplatené na základe doplatkov poistencov – vrátiť tie peniaze poistencom.

A samozrejme mala by byť vyvodená zodpovednosť voči tým, ktorí nekontrolovali údaje zasielané medzinárodným inštitúciám a ako zástupcovia štátu nechali vykonávať tieto činnosti nejakú firmu „zadarmo“ (teda zadarmo???!! – nenašla som ani zmienku o tom, že by firma bola charitatívnou organizáciou, takže ma zaujíma, aký profit mala z tejto činnosti…)

 

Buďte ako MCR, s. r. o. Modra…

No áno, ešte sa mediálne zdroje zhodujú na tom, že tieto podivuhodné údaje dodávala štátu súkromná firma MCR, s. r. o. Modra.

Firma

 • dodávala štátu štatistické údaje o spotrebe liekov v SR, ktoré preberalo MZ SR bez akejkoľvek kontroly a posielalo do medzinárodných štatistík, aj sa od nich odvíjali doplatky poistencov za lieky…
 • robila túto činnosť od roku 2003, no iniciatívne dopracovala údaje až od roku 1995,
 • a predstavte si, všetko toto vykonávala ÚPLNE ZADARMO – a bez akejkoľvek zmluvy so štátom, údajne.

No čo na to povedať?

Je to hodne inšpiratívne – buďme ako firma MCR, s. r. o. Modra – ja by som celkom rada zadarmo robila výpočet dane nás, daňových poplatníkov, napríklad  – to by ste čumeli na tie výpočty. Nikto by ma nemohol stíhať, nikto by ma nemohol kontrolovať – však nemám zmluvu, nie som povinná nijaké údaje poskytovať verejnosti, ani nikomu nijaké údaje na kontrolu predkladať. Drahí spoluobčania – svet pre vás skrásnie pri mojich výpočtoch – nie ako pri výpočtoch spomenutej firmy, kedy ste sypali peniaze do vreciek zdravotných poisťovní navyše…

 

Záverom…

Ach, taká veľká kopa špiny – a také veľké ticho okolo nej…

Dokedy?

 

Elena      25.8.2018

 

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583318x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie