Založ si blog

Na krídlach vetra 8. – Stretnutie s ministrom. ..

Dnes sme sa stretli s ministrom spravodlivosti – my, matky z Otvoreného listu premiérovi.

Sedela som nadránom v hosteli. Mala som so sebou jednu šamanskú knihu, ale nechcela som rušiť ostatné spiace ženy. A tak som len sedela v tej tme, zababušená v paplóne. Nemala som strach z nadchádzajúceho stretnutia, len som uvažovala o tom, čo všetko sa za tie roky od smrti syna v mojom živote zmenilo. Keby žil Maroško, žila by som život, aký som žila predtým dvadsať rokov. Bolo mi z tých spomienok hrozne smutno – za synom, a aj z toho, že tam za neho musím stáť iba sama. Tá lekárka, čo usmrtila moje dieťa, zosypala celý môj dovtedajší život. Neľutujem sa, len si tak lížem rany.

Deň prebiehal rýchlym tempom – stretnutie s ministrom, nahrnuli sa viaceré médiá, naše otvorenolistovské „doznievanie v rozhovoroch“.  Bolo to vlastne naše prvé spoločné stretnutie, sme z rôznych kútov Slovenska.

Ja som namiesto ďalšej noci v bratislavskom hosteli skončila nakoniec v Nitre u Kajky, trochu mi ukázala mesto, rozprávali sme sa  a večer dookola pozerali spolu tie správy o našich deťoch.

Viete, nedá sa vypovedať všetko to nami matkami prežívané, čo so smrťou našich detí súvisí –

  • je to nielen bolesť zo straty dieťaťa, ktoré nežije len kvôli chybe niekoho iného. A tá bolesť je silná – viete si predstaviť, žeby niekto zabil vaše dieťa?
  • kým trauma v iných oblastiach spôsobuje postraumu niekedy, podľa odborníkov smrť dieťaťa ju rodičovi spôsobí vždy. Posttraumu nemožno liečiť, kým trvá traumatizujúca situácia – čiže neriešením štát našu posttraumu chronifikuje!!!
  • sú to aj postupy v prípravnom trestnom i súdnom konaní, nekvalitné postupy štátnych inštitúcií – zdĺhavosť postupov, na znalecké posudky čakáte rok a viac – to rozhodne nie je v poriadku,
  • ale aj správanie páchateľov po čine – tak o tom by sa dali písať hotové romány (nie, prepáčte, horory!).

Boli sme vystavené ohováraniu a osočovaniu  ja i druhé mamy – vyhrážky, ničenie hrobu mŕtveho dieťaťa ako v Sebinkovom prípade. Dokonca sa práve voči Dominike, Sebinkovej mame  dopúšťala neuveriteľne krutého a bezohľadného správania, ktorým ju takmer dohnala ku samovražde istá pani, ktorá je dcérou jednej zo zdravotníčok nemocnice, kde pochybili – a konala tak – ako preukázalo policajné vyšetrovanie – počas pracovnej doby, ako pracovníčka krízovej linky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny priamo z linky na pomoc obetiam násilia. Skutočne smutné.

Nevyjadrujem sa v tejto chvíli ku stretnutiu s ministrom – možno dám o tom viac zajtra, ak prídem domov z toho Šamorína ešte večer. Dnes cítim priveľký smútok a prázdno.

Zbieram teraz sily. Musím zajtra urobiť ešte jeden výkop za svoje dieťa…

 

Elena   12.9.2018

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7739027x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie