Založ si blog

Nuž 10. – Pomáhajme migrantom, ale. . .

Pomáhať migrantom, ktorí sa ocitnú v úteku pred vojnou a chránia si holé životy, je ľudské. Teraz poviem pár slov o tých, ktorí sú ekonomickými migrantmi, ktorí by podľa predstáv Globálneho paktu mali mať právo migrovať kvôli biede, či úniku pred ňou.

Ako to je s tou ich biedou?

 

Človek žijúci v biede…

Človek žijúci v biede je hladný, nemá na nové oblečenie a obuv, nemá na potrebné lieky, nemá na zaplatenie elektriny, tepla a vody. Obmedzuje ich spotrebu, no lebo na to nemá. Niekedy nemá ani strechu nad hlavou…

Človek žijúci v biede je hladný  a je preto vďačný za každé jedlo, ktoré dostane – poteší sa potravinovému balíčku, koláčiku od láskavej susedy, či polievke v charite.

Človek žijúci v biede nemá na nové oblečenie a obuv  a je preto spokojný s oblečením, ktoré mu donesú – raduje sa veciam z charity, či od známych, ktorí mu dajú svoje obnosené vec či obuv.

Človek žijúci v biede niekedy nemá ani strechu nad hlavou a je preto vďačný, ak má kde prespať, je vďačný za teplo a svetlo – elektrinu, či hoci aj za sviečku, za teplo, a teplú vodu na umytie pokladá za malý zázrak, ako sa teší, ak si ju môže nahriať v hrnci na sporáku na umytie, lebo má kartóny či nebodaj aj drevo na prikúrenie…

Človek žijúci v biede vďačne prijíma pomoc iných a cení si ju.

 

Bieda migrantov…

Človek žijúci v biede nemá z čoho zaplatiť prevádzačom tisíce eur, aby sa dostal do Európy.

Človek žijúci v biede nahľadí na to, aby sa dostal do krajiny s najvyššími sociálnymi dávkami.

Človek žijúci v biede sa neprevláča so šperkmi, novými mobilmi a vreckami plnými peňazí.

Človek žijúci v biede si váži akúkoľvek pomoc a prejavuje za ňu vďačnosť.

Nový Čas v článku Exkluzívny rozhovor s riaditeľom Migračného úradu: Koľko eur platíme za jedného utečenca? z 25.6. 2015 uviedol, že nás pobyt jedného migranta stojí mesačne 1000 – 1500 eur. Koľko ich má prísť teraz podľa médiami avízovanej správy – 250? Na pol roka, s hradením všetkých výdavkov nami? No, to je slušná suma.

 

Človek, ktorý nie je spokojný a vďačný za pomoc…

Človek, ktorý si neváži všetko to, čo dostáva od iných z úprimného srdca, nemá dostať nič. Ak si niekto neváži stravu, teplo a teplú vodu, strechu nad hlavou, oblečenie a bezpečie, nuž nech sa vráti domov, do svojej vlasti – a tam nech si postaví aj palác, a nech jazdí na bielom koni v sprievode sluhov, ak si na to zarobí vlastnou prácou, pravdaže.

Pretože človek zachraňujúci holý život sebe a svojim blízkym nešpekuluje, nepreberá v jedle, nepohadzuje darované nové oblečenie, neničí zariadenie príbytku, ktorý mu poskytli, nevyvreskuje a nepodmienkuje, čo mu máme okamžite dať. Neznásilňuje, neokráda a nezabíja tých, ktorí sa o neho a jeho krajanov so súcitom postarali.

Som proti tomu, aby sme migrantom s takýmto správaním akokoľvek pomáhali, ani finančnú pomoc by sme pre nich nemali za Slovensko poskytovať. Môžu sedieť niekde na briežku doma, a čítať si príručku o ľudských právach. Ale ešte predtým breviár o slušnom správaní.

 

Je ľudské pomáhať biednym…

To iste je. Ale  musíme preto azda chodiť až do Afriky? Veru nie, stačí sa dobre rozhliadnuť. Na začiatok, predtým ako sa pozorne rozhliadnete, pozrite si, prosím, v prílohe uvedený obrázok. Je to novinový útržok z 9.5.2018, šíri sa aj internetom.  Upriamujem vašu pozornosť na ten druhý článok v Policajných správach, ktorý hovorí o obvinení z prečinu krádeže u 73-ročného pána, ktorý ukradol v obchodnom dome salámu a šišku v hodnote 4 eur. Hrozia mu za to 2 roky väzenia.

Položte si po jeho prečítaní otázku, či naozaj pomáhame ľuďom žijúcim v biede…

 

Elena  26.11.2018

 

P.S.:

Zdroj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2762020287355450&set=a.1664671597090330&type=3&theater

 

Keď 10. – Alebo ruských letcov. . .

02.07.2020

Japonci postavili zničenú cestu za týždeň. U nás sa po skoro týždni zo strany BBsK ešte ani len s dopravcom rokovať nezačalo, čo by mohli a mali prevádzkovať v tejto lokalite do opravy cesty. Ale už začnú, čoskoro, nebojte sa. No hej, o oprave cesty na Prednú Horu pár slov, a aj malá rada, ako to možno spraviť rýchlo a efektívne. Cesta zarúbaná… Cesta na [...]

Keď 9. – Matovičova osudová šanca. . .

02.07.2020

Cirkus okolo Kollárovej diplomovky sa točí na mieste horšia ako stacionárna búrka cez víkend nad Prednou Horou. Ak tá búrka bola údajne horšia ako storočná, nuž cirkus s Kollárom je podľa reakcií niektorých aktérov udalosťou tisícročia. Nebolo v poriadku vpisovať si texty do práce bez označenia autora, ale otvorene – veru po ňom nemá morálne právo hádzať [...]

Keď 8. – Dnes sme mali byť u premiéra . . .

02.07.2020

Dnes sme mali byť u premiéra, my mamy Otvoreného listu premiérovi SR, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov. Mali sme tam byť, pravdaže, keby nás premiér pozval. Pozvanie sme dostali iba od MV SR, no my žiadame o multirezortné stretnutie. Lebo MV SR naozaj v tejto oblasti urobilo kus poctivej práce. Teraz je potrebné pomenovať spoločne problémy, určiť kompetencie [...]

trump Mount Rushmore

Trump skritizoval snahu demonštrantov o vymazanie vlastných dejín

04.07.2020 10:20

Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 29 prípadov koronavírusu

04.07.2020 10:12

Laboratóriá počas uplynulého dňa otestovali 2 216 ľudí. Novo infikovaní sú vo veku od 7 do 75 rokov.

NAKA pod Zurianom

NAKA pod Zurianom

04.07.2020 09:21

"NAKA pod Zurianom "- takýto text obsahovala fotografia priložená k správe o najnovšej akcii polície v kauze Dobytkár. Prvýkrát polícia použila takéto spojenie.

občiansky preukaz, občiansky, eID, čip

Koaliční poslanci chcú obnoviť zákon o štátnom občianstve

04.07.2020 08:52, aktualizované: 09:22

Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon vrátil do podoby spred roka 2010.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,600
Celková čítanosť: 3717476x
Priemerná čítanosť článkov: 2323x

Kategórie