Založ si blog

11×11 3. – Cirkus a la Marrakéš. ..

Na pokračovanie u nás beží ten trápny seriál.

A poviem vám v tejto chvíli k tomu pár slov – pred dnešným prezidentovým stretnutím s Lajčákom.

Tak.

 

Cirkus a la Marrakéš…

Neviem, čo si sľubuje Lajčák od dnešného stretnutia vlády. Parlament schválil minulý štvrtok uznesenie o odmietnutí Globálneho paktu za Slovensko. A to výraznou prevahou – bol v tom jasný odkaz „neveríme Lajčákovi, ani paktu“.

Lajčákova demisia bola logickým vyústením – no nie je mi jasné, k čomu sa chce dopracovať tým váhaním. Má azda vláda nerešpektovať uznesenie parlamentu a odobriť Lajčákovi cestu do Marrakéša? Však bol schválený parlamentný návrh SNS a Smeru, popreli by tie dve strany vlastné stanovisko a naštvali by tak predvolebne (a parádne!!!) svojich voličov???!! Ako by na to zareagovala naštvaná verejnosť?

Ak by naozaj vláda spravila taký prešľap,  že by nerešpektovala uznesenie parlamentu, ako by sa cítil Lajčák? Ako víťazoslávny úspešný vydierač, alebo zahanbene, pretože cieľ nesvätí prostriedky???!!

 

Nevhodný a nehodný…

Neuvedomuje si Lajčák, že sa definitívne znedôveryhodnil v očiach veľkej časti národa? Že predstava úspešného prezidentského kandidáta, ktorú sa nám tu snažili maľovať popod nos médiá už dlhší čas, mizne rýchlejšie ako balónik naplnený héliom?

Seriózny diplomat by mal mať v hlave zrovnané veci, hovoriť zásadné rozhodnutia len po zrelej úvahe – a ak ich už tak povie, mali by byť definitívne. Myslím, že týmto cirkusom potvrdil jediné, že je úplne, ale úplne nevhodný na funkciu prezidenta – a že jej je nehodný.

Pretože jedno je pravda, ak by naozaj povedal zásadné slovo chlapa, že končí, tak by končil.

Poviem otvorene, väčšiu trápnosť ako Lajčákovo zotrvanie vo funkcii po tom všetkom si neviem predstaviť. Ako by sa potom dokázal dívať ľuďom do očí, no to si naozaj neviem predstaviť. Skutočne si myslí, že by to vytrhla trápna výhovorka, že „ja som nechcel, ale prezident ma donútil“…

 

Ćáry-máry-fuk, Kiska…

Prezident mediálne prehlásil, že rozhodne o demisii Lajčáka dnes po rokovaní vlády. Ak prezident neprijme demisiu Lajčáka, čo nastane? Typické slovensko-kiskovské, že nemáme určenú lehotu, dokedy musí prezident konať a že to môže naťahovať roky ???!! (no – roky už nie, našťastie…)

Lajčák sám demisiu späť vziať nemôže – ako úspešne Kiskom prehovorený…

A čo by vyriešilo, ak by sa Lajčák do Marrakéša vybral, čo by tam chcel vravieť – to, čo chce národ, alebo to, čo si predstavuje on sám? Lebo stanovisko parlamentu máme jasné, dokonca ústavnou väčšinou jasné – a pre vládu podľa mňa záväzné. Lebo vláda nie je tá, ktorá by rušila parlament, ale opačne to funguje.

Pobavili ma všetci tí, ktorí si myslia, že Lajčák by mal ísť povedať do Marrakéša naše výhrady. V Marrakéši sa má podpisovať ten pakt, a rozhodne tam nemajú čo robiť tí, ktorí s ním nesúhlasia. Tie krajiny jasne vyhlásili, že od podpísania paktu odstupujú, a už sa tým ďalej nezaoberajú. V Marrakéši nemajú čo robiť.

 

Vidieť Marrakéš a strápniť sa?

Ale ešte viac, priam neskutočne ma pobavili tí, ktorí apelujú na Kisku, aby sa do Marrakéša vypravil sám. Teda, pre mňa by mohol ísť, dovolenka je tam ponúkaná cestovkami už od 316 eur. Ale rozhodne tam nemá čo robiť ako náš prezident.

A čo by tam robil – vykladal, koľko tu máme extrémistov, ktorí nechcú ten skvelý pakt podpísať? A že všetky tie krajiny, čo sa od neho dištancujú, sú extrémistické? To by sa mu ten pobyt v Marrakéši mohol predĺžiť, nie dovolenkovo, ale liečebne.

Prezident nemá kompetenciu čokoľvek podpísať, vonkoncom nemá ani kompetenciu prezentovať iný názor ako oficiálny názor Slovenska – a ten je jasný. Ak by sa o to pokúsil, tak taký „trucpodnik“  by už len bola hanba pre Slovensko, však rozhodnutie slovenského parlamentu nie je tajné. Ako by vysvetlil, čo to tam prezentuje, čie stanovisko vlastne…

Odhliadnuc od praktických detailov – ako by na taký trucpodnik cestoval. Túto otázku nastolili tuším v pondelok dopoludnia v Infovojne, a je to skutočne zábavná predstava. Šiel by vládnym špeciálom – oficiálne prezentovať stanovisko, ktoré dal parlament? Alebo by sa vypravil prezentovať svoju a Lajčákovu víziu – to snáď už nie špeciálom vlády, ale možno bežnými spojmi? A kto by počúval jeho stanovisko, ak by vyhlasoval, že „parlament, vláda aj národ pakt odmietli, ale ja si myslím…“ – no a hrdinsky by dodal – „…aj Lajčák si myslí…“

 

Záverom…

Nuž, čo sa stane, ak vláda –odmietne Globálny pakt (logicky – v zmysle svojho doterajšieho smerovania, vyhlásenia premiéra, aj uznesenia Parlamentu)?

Nič, vôbec nič, len sa potvrdí, že sme všetci nahraditeľní. Aj Lajčák…

 

 

Elena                    5.12.2018

Vlastnou cestou 5. – Vedeli ste to o včerajšku?

22.09.2023

Viete aký bol včerajší deň? Deň vďačnosti v rámci medzinárodných dní. V záplave politických šarvátok tento deň zanikol. A myslím si, že aj bez nich by u nás ani pes po ňom neštekol. Vďačnosť sa skrátka nenosí. Málokedy si uvedomíme v dnešnej supermodernej a superkonzumnej spoločnosti, že byť vďačný je niečo pre nás dôležité. V tom bláznivom kolobehu [...]

Nooo 3. – Ako môže Slovensko konsolidovať svoje financie rýchlo a ľahko. . .

22.09.2023

V Pravde nám tu analytik mozgy vymýval, ako budeme musieť znášať pokles životnej úrovne a priťahovať si opasky. Šesť miliárd za dva roky vraj musíme ušetriť, aby sme konsolidovali financie. No to dáme ľahko podľa môjho receptu. Žiadny pokles platov, žiadne osekávanie dôchodkov – čo ste, za čo ma máte? Nie som váš vrah, ale záchranca. Pozrite, tie [...]

Vlastnou cestou 4. – Krásny deň. . .

22.09.2023

Každý deň je krásny, isteže. Ale niektoré sú ešte krajšie. Je to tak ako s ľuďmi – vraj každý človek má nejaké svoje svetlo, ale niektorí pre nás sú ako plamienok v temnote… Ach, dnešok, povedala som si radostne dnes – teda vlastne už včera – keď som po príchode z práce jedla cuketové placky. Zapíjala som ich mliekom a robím ich svojsky [...]

Polícia / policajné auto /

Muž sa snažil ukradnúť hromozvod aj auto na útek, napadol policajta

23.09.2023 11:40

Policajti 44-ročného muža za použitia donucovacích prostriedkov zastavili.

Doklady, klientske centrum, Okresný úrad Trnava

Taký záujem o cestovné pasy nebol 10 rokov. Najsilnejší mesiac prekvapil

23.09.2023 10:34

Výrazné zvýšenie dopytu po cestovných pasoch pripisuje rezort aj uvoľneniu protipandemických opatrení.

Matteo Messina Denaro

30 rokov unikal spravodlivosti: Taliansky mafiánsky boss Denaro je v kóme

23.09.2023 10:07

Zatkli ho len tento rok počas jeho cesty na palermskú kliniku, kde sa mal podrobiť chemoterapii.

POČASIE: Silná búrka v hlavnom meste

Jeseň dorazila. Pre väčšinu Slovenska platí výstraha pred dažďom. Dokedy?

23.09.2023 09:27

Počas intenzívneho dažďa môže v niektorých lokalitách padnúť až 90 milimetrov zrážok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,689
Celková čítanosť: 8302175x
Priemerná čítanosť článkov: 3087x

Kategórie