Založ si blog

Iba slová 4. – Spor lekárov so zdravotnou poisťovňou. . .

 

Ministerstvo zdravotníctva SR odmietlo zasiahnuť do sporu lekárov a VšZP – ako uviedol článok Do sporu lekárov a VšZP vstúpil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Kaľavská má pravdu, aj ja vnímam správanie lekárov ako vydieranie. To sa ale dalo čakať, keď im štát predtým pri ich vydieraní v otázke platov raz ustúpil – je najvyšší čas zasiahnuť.

Nuž, nie že by som mala ambíciu stať sa ministerkou slovenského zdravotníctva, ale keď ministerstvo mlčí, tak sa angažujem ja.

 

Už nejakú tú chvíľu sa vlečie spor lekárov – ambulantov so zdravotnou poisťovňou.

Presnejšie niektorých lekárov a so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Povedzme si o tom pár faktov. 900 ambulantných lekárov nepodpísalo zmluvy s poisťovňou, lebo sa im ponúkané úhrady nepáčili, nezdali sa im dostatočné. Žiadajú navýšenie úhrad od 12 do 17 percent.

Lekári sa tvária, že iba im treba navyšovať – lenže, povedzme si na rovinu, viete o niekom, kto v tomto štáte nechce navýšiť plat? A mnohí z tých, čo chcú, by to naozaj rapídne potrebovali. V mnohých oblastiach ľudia dostávajú za prácu naozaj úbohé platy.

Nuž, nie je to nič nové pod slnkom s tými lekármi  – podobný vydieračský cirkus niektorí lekári chystali v roku 2012. A zopakovali si to v lete tohto roku – pritom podľa ich nápadu mali ich pacienti, klienti VšZP platiť plnú úhradu za lieky na recept. Teraz sami nevedia, čo bude o päť dní.

MZ  SR by sa k veciam malo rozhodne viac vyjadrovať, aj mediálne. Prinajmenšom by mali uverejniť v médiách zoznam ambulancií, kde by od 1.1.2019 mali poistenci VšZP platiť a zoznam najbližších náhradných ambulancií, kde ich ošetria zadarmo. Alebo bude ministerstvo čakať, kým sa niekomu niečo stane v dôsledku nedostatočnej informovanosti?

(Iste, keď pacient začne hľadať, nakoniec nájde zoznam zazmluvnených na stránke poisťovne, ale nie každý má internete, nie každý hľadá a nikde nie je istota, že najbližší zazmluvnený tých pacientov navyše aj zoberie. MZ SR by malo zaistiť objektívnu a dostupnú informáciu všetkým pacientom včas).

 

Čo by sa malo diať…

Ak vás ošetrí ambulantný lekár, ktorý nemá uzavretú zmluvu so VšZP, potom by ste mali zaplatiť úhradu za výkon, mal by vám vystaviť doklad o platbe, vy by ste s ním mali nabehnúť do poisťovne – a tá by vám údajne mala do mesiaca peniaze vyplatiť.

Je zrejmé, že v takomto pochybnom systéme by sa stal pacient rukojemníkom.  Presnejšie, ešte viac rukojemníkom, ako je teraz. Myslím si, že je najvyšší čas, aby sme si urobili v zdravotníctve poriadok my, občania – lebo sme to práve my, poctivo platiaci zdravotné odvody, ktorí dostávame najmenej zo systému.

Je o tom nekonečno dôkazov, ľudia sa prebúdzajú a vypisujú na sociálnych sieťach nahnevané vyjadrenia, až keď na vlastnej koži pocítia, ako to nezdravo funguje, ako vyťahujú poplatky od mám s chorými deťmi a podobne.

 

Neviem načo sa ma do veci starať Úrad pre dohľad. Generálny prokurátor by sa mal…

Lebo

  • Ak od januára majú občania platiť a následne si od poisťovne dávať preplácať úhrady zdravotnej starostlivosti, potom dochádza ku porušeniu Ústavy SR. Nikde nie je v legislatíve uvedené, že pacient si na poskytnutie zdravotnej starostlivosti MUSÍ túto uhradiť a následne požadovať preplatenie. Sú ľudia, ktorí by na také služby nemalo a nedostali by tak zdravotnú starostlivosť vôbec. Uvedomte si, chorí ľudia by sa mali drmázgať kdesi po pobočkách zdravotnej poisťovne – zhoršili by sami svoje zdravie, a mohli by nakaziť aj iných, v prípade infekčného ochorenia – to je skutočne nápad storočia, nie roka.
  • Navyše – nezazmluvnení lekári sa namočia sami do kaše od 1.1.2019. Lebo ak nemajú zmluvy s poisťovňou, potom ani nesmú za karty pacientov dostávať pravidelné paušálne úhrady mesačne, tzv. kapitácie.

Veď kto by im ich každomesačne platil, nezazmluvnená zdravotná poisťovňa, alebo azda pacienti? Z čoho budú financovať lekári bez zmlúv  svoju činnosť ma nezaujíma, zrejme len z reálnych výkonov – tak by postačilo naozaj málo –  aby tri mesiace k nim nechodili takmer žiadni pacienti, a majú veľký problém.

Od januára teda nezazmluvnení lekári nemajú od koho kapitácie požadovať, lebo od pacientov podľa mňa nesmú, ak im ľudia nepodpíšu novú zmluvu, v ktorej by sa im zaviazali uhrádzať náklady, vrátane kapitácií. A nezazmluvnená zdravotná poisťovňa im ich tiež nepošle.

  • Vyriešeniu situácie by tiež určite napomohlo, ak štát otvorí pre poistencov VšZP možnosť prestupu do inej ZP k januáru 2019, aby v patologických podmienkach nečakali nútene do septembra.
  • Ak nám poisťovňa nebude garantovať bezplatnú zdravotnú starostlivosť primeraným spôsobom (chorý človek by mal – v regióne ako je náš – cestovať kamsi, aby ho ktosi základne vyšetril a chýbajúcimi spojmi späť, ako celodenný výlet??? alebo by sme mali platiť veľké sumy a potom vyčkávať, kedy a či v plnej sume nám ich poisťovňa uhradí – JE TO V OBOCH PRÍPADOCH STRATA ČASU I FINANCIÍ), potom musíme mať právo prestať jej dávať naše peniaze v podobe zdravotných odvodov. Lebo platiť primeranú cenu za službu znamená aj dostávať primeranú službu. Nemôže byť v právnom štáte postavenie zmluvných strán evidentne nerovné.

 

A ešte vás chcem upozorniť na jednu vec…

Zasa raz nás – občanov ako pacientov tu niekto chce okradnúť. Pretože sa s nadšením hovorí o doplnkových  ordinačných hodinách lekárov, počas ktorých budú môcť vyberať „len“ maximálne 30 eur. Teda s nadšením, ako s nadšením, lekárom sa údajne málilo tých tridsať eur za pacienta, za takú sumu navyše ambulovať nechcú.

Problém však vidím inde – nie v sume za službu, ani v rozsahu hodín.

Ako upozorňuje prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Ivan Janco, v skutočnosti nám Ústava SR (stále platná) garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť po celých 24 hodín denne – nie len od rána od 8,00 do 14,00, ani nijako inak limitovane, ale po celých 24 hodín. Snahu zaviesť doplnkové hodiny možno podľa neho chápať ako snahu obmedziť pacientom zdravotnú starostlivosť a zvýšiť zisky zdravotných poisťovní. Uvádza, že zákon je stavaný na prospech majiteľov veľkokapitálových zdravotníckych zariadení.

Nuž, toľko k tomu.

 

Elena  27.12.2018

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583444x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie