Založ si blog

O Slovensku 5. – „Byť hrdinom“. ..

 

To čomu sa venuje Vojenské obranné spravodajstvo?

Že ste to ani vy netušili, však? Teraz to už všetci vieme, vďaka poslancovi Glváčovi.

Márnosť, som z toho sklamaná.

 

Naše tajné malé či veľké sny…

Nesieme ich v sebe.

Viete, kedysi som tajne snívala, že sa stanem  hrdinom. Niečo na spôsob tých z mayoviek, ktoré som vtedy v hojnom počte čítala. S puškou na pleci, teda presnejšie skôr v rukách, so širákom na hlave a koňom budem brázdiť svet, a bojovať za spravodlivosť. Keďže americká préria bola predsa len príliš ďaleko, moje skvelé sny som v predstavách realizovala v slovenskej verzii – len s tou puškou cez plece a širákom, s koňom ponechaným kdesi doma v stajni. Najdlhšie mi z celej tej zostavy vydržal kovbojský širák, ten milujem aj dnes. mám nejaké tie klobúky, no za šerifským koženým sombrerom by som pokojne siahla ihneď, teda, pravdaže, kebyže ho objavím niekde v secondhande).

Pre istotu spresním, že som mala tak 8 či 9 rokov, keď som spriadala také kovbojské plány – bolo to približne dva roky potom, ako som sa chcela stať prezidentom, a rok predtým, ako som sa rozhodla stať paleontológom.

Nuž, tak.

 

A pripadalo mi hrdinské aj „byť rozviedčíkom“…

Neskôr, v skorodospelosti, nieslo to akýsi odlesk hrdinstva, toho dávneho. Zrejme kdesi popri tej archeológii a paleontológii v kútiku srdca som si kúsok tej predstavy ponechala. A možno, keby bola príležitosť, by som sa k takej práci aj rozbehla. Iste ani plat by tam nebol na zahodenie…

No teraz sú z mojich ilúzií úplné črepy. Veď uvážte, čo už je hrdinské na dopisovaní si s k…, pardon, dámou ľahkých mravov? Teda v prípade istej pani, zapletenej údajne do niekoľkých vrážd, až s dámou veľmi ľahkých mravov. Už len to by mi chýbalo, dopisovať si v pracovnej dobe s takou osobou, aj keď v zastúpení nejakého poslanca. Nie, za takou prácou by som rozhodne netúžila bežať. A pripadá mi scestné sa na také niečo vojenskému spravodajstvu skladať.

Poviem vám, ten prípad je mimoriadne poučný. Ak by som bola na mieste tých chlapov a napísala by mi takáto osoba, nuž by som sa hlboko zamyslela nad tým, prečo asi píše a neodpísala by som jej ani v zlom sne. A ak jej niekto odpíše, potom podľa mňa prezrádza vonkoncom nie brilantnú inteligenciu, a rozhodne nevidím dôvod, aby ma taký človek v čomkoľvek zastupoval.

Otázkou dňa nie je, že koho všetkého dotyčná oslovila, ale kto ju k tomu všetkému inšpiroval. Kto stál v pozadí celého toho premysleného plánu, lebo tu sa ťahajú nitky veľmi veľkej špinavosti.

No dobre, stačilo tej špiny „veľkej politiky“…

Mám dosť, keď to na nás dýchne z diaľky. Naozaj im nezávidím. Som rada v malom ľudskom svete každodennosti, v obyčajnom svete, v ktorom viete koľko stojí liter mlieka a všímate si jeho zázračné maličkosti – ako letiaci oblak, či slnkom prežiarenú korunu stromu.

Prezradím vám radšej k predošlému blogu tie moje koincidencie. Tá skladba, ktorú mi nahodilo  tak náhodne nenáhodne – vyžaduje si silnú dôveru hrať zladene, že ten druhý nedá falošné tóny. Aj o dôvere k životu je to, v tých všetkých silných obrazoch prírody. No a Slnko a Mesiac, v tom názve, to je pre mňa tá najhlbšia miera zladenia a dôvery. No veď vám to dookola vravím, Zámer sveta nám vždy veci poskladá veci presne tak, ako majú byť. Keď vykročíme, dostane nás presne na to miesto, kam sa máme podľa neho dostať.

Teraz sa s vami podelím o myšlienku, ktorá ma včera uchvátila. Napísal ju kňaz Anton Hlinka. „Pokora nás vedie ku pravdivosti.“ Prekrásna a silná myšlienka. Pre mňa znamenala veľa. A moc mi pomohla. Človek je pokorný vtedy, keď stojí tvárou v tvár pravde. A je i pravdivý. Je to tak málo, a pritom tak veľa. Takto vám to poviem – nuž a tak nakoniec, tvárou v tvár pravde vykročíme. Seba či iných ľudí môžeme oklamať slovami, no Zámer sveta nie, presne vie, kedy sme niečo uzavreli a vykročili naozaj.

Mňa za tieto dva dni vedie Záver sveta za ruku hodne nežne, lebo mi rozumie. Dokonca mi dal šancu dostať sa o dva týždne cez víkend na miesto, ktoré som vždy chcela vidieť a spoznať. Fakt, už hodne dlho, odkedy som o ňom prvý raz počula. Aj s konšteláciami mi to tam prepojil, čo je pre mňa dvojnásobne lákavé. A tak sa teším na tú úžasnú prírodu a „ducha miesta“ v jednom krehkom kúte Slovenska, a na celé to poznanie, ktoré mi to dá. A do tretice Zámer sveta aj peniaze k tomu mi prihodil – teda, pravdaže, ako šancu získať ich v mojej nočnej práci. Na bezmála tri štvrtiny poplatku za tú víkendovku som si už zarobila. Nuž, tak dnes upísaná, unavená po dvoch hodinách spánku, no mám teraz pocit, že búrka skončila. a pristála som na brehu.

 

Ach, áno, hudba môjho srdca, prekrásna a úžasná, v dnešný mimoriadny večer

https://www.youtube.com/watch?v=sS3DDNiswKg

 

 

Elena  23.1.2019

 

Tornádo 9. – Hlavný odborník skoro ako nový. . .

16.10.2019

No zasa až taký nový nie je, dopĺňam pedantne, podaktorým je dobre známy. Rozplakala sa včera večer Olinka, Kajka i Dominika – rozplakali sa po správe o tom, kto nahradil profesora Šteňa viac »

Navždy 1. – K dušičkám kráča čas. . .

15.10.2019

K dušičkám kráča čas, jeseň kraj halí, k bolesti zo straty sa cítime malí, spomienky na blízkych nesieme v srdci, noc závoj rozkladá, zas vyjú vlci, aj sĺz prúd valí sa sťa potok dravý viac »

Tornádo 8. – Slnko v duši. . .

14.10.2019

Babie leto – dnešok ukázal jeho najkrajšiu tvár. Tyrkysovo belasá obloha a trblietavé lúče slnka, príjemné teplo po dňoch chladu mi pripadalo ako malý zázrak. Nebola to už úporná, vysušujúca viac »

Recyklácia, ekológia

Nemcom zdražie elektrina, pre vyššie ekologické aj sieťové poplatky

19.10.2019 17:09

Nemeckí odberatelia elektrickej energie sa musia okrem vyšších príplatkov za obnoviteľné zdroje energie pripraviť aj na rastúce sieťové poplatky.

Eduard Chmelár

Predsedom hnutia Socialisti.sk sa stal Eduard Chmelár

19.10.2019 15:13

Za podpredsedov boli zvolení Martin Sarvaš, Artur Bekmatov, Beáta Janočková, Daniel Patkoš a Alica Mihale Razgyelová.

Andrej Danko

SNS chce presadiť ďalší nápad. Podnikové nájomné byty

19.10.2019 14:08

Po novele zákona o sociálnom poistení, ktorou sa zmení systém výpočtu minimálneho dôchodku, avizuje Andrej Danko ďalšie opatrenia.

Dobroslav Trnka

Trnka tvrdí, že chcel zbrane odovzdať dobrovoľne na vlastnú žiadosť

19.10.2019 12:17

Prokurátor má v legálnej držbe štyri zbrane.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,296
Celková čítanosť: 2755736x
Priemerná čítanosť článkov: 2126x

Kategórie