Založ si blog

S láskou, mama 3. – Svet plný autistov. . .

 

Niektorí ľudia sa tvária zhrozene pri správe, ako nám pribúda autistov. https://www.pluska.sk/izdravie/liecba/zdravie/ciste-duse-deti-autizmom-stale-pribuda.html

Je to fakt. Pribúda autistických detí, presnejšie detí s pervazívnymi poruchami. Celosvetovo. Máme ich aj u nás, v každom okrese, pribúda ich. I včera som v rámci diagnostiky v regióne jedno také dieťatko stretla.

 

Hmmm, to je zlé, poviete si možno…

Podaktorí by ich najradšej odstránili zo svojho pohodlného sveta – aj pri článkoch o takýchto deťoch sa zakaždým „dobroprajne“ (anonymne, samozrejme, ako inak) ozývajú s víziou, ako by ich mali utrácať už pri narodení, ako sú na ťarchu rodičom, a podobne.

Keď sa také vyjadrenia objavili aj pri článkoch o mojom mŕtvom synovi, sprvu ma zranili a nahnevali – teraz s autormi tých výrokov hlboko súcitím – museli mať skutočne príšerných rodičov, keď z nich vychovali takéto niečo.

 

Náš svet je plný „autistov“

– nalepených na mobile, prežívajúcich veľkú časť dňa v umelej realite sociálnych sietí, videohier, iluzívneho sveta internetu.

Kráčajúcich nevidiaco ulicami miest.

Neuvažujúcich o nikom okrem seba.

S instantnými vzťahmi – niečo ako wifonka, polievka, ktorú túžim ochutnávať presne rovnako, ako zažívať umelé vzťahy. Nijako.

A to sú ľudia, ktorí sa zhrozia pri prečítaní správy, ako nám pribúda autistov…

 

Autisti okolo nás…

Prekrásny článok o autizme som včera večer čítala  http://mujautismus.cz/2017/11/lvi-kral/

Všem autistickým dětem, dospívajícím, mladými lidem i dospělým patří říci:

„Jste neuvěřitelně silní. Jste neuvěřitelní tím, čím vším jste dokázali projít a co vše jste dokázali zvládnout. Nemusíte nám nebo nikomu jinému nic dokazovat. Jak věci jsou není vaše vina. Jde o naše neporozumění autismu a vašim potřebám a na začátku to není lehké vstřebat a překonat. Ale to není vaše vina. Jste dost dobří tak, jak jste, nepotřebujete nám nic dokazovat. Můžete být sami sebou. Můžete dělat, co vás baví, můžete se rozvíjet v tom, co vás zajímá. Možná jsme na začátku měli jiná očekávání, ale to jsme vás ještě neznali. Nezlobte se na nás. Teď už vás známe a těšíme se na vše, co společně prožijeme a na to, kam nás naše společná cesta zavede. Víme, že naše společné dobrodružství bude jedinečné. Nevypráví ho žádný jiný příběh, žádná jiná kniha. Budou ho vyprávět naše společné životy. Buďte hrdí na to, kým jste. Možná si připadáte osamělí, a cítíte, že nikam nezapadáte, ale nejste sami. Je spousta dalších lidí, kteří cítí totéž. Dnes už tomu rozumíme a jsme na vás opravdu hrdí. Lví skála čeká. Je jenom vaše.“

 

Chválabohu, že ich pribúda. Šanca pre tento svet je to…

Dokážu vnímať originálne. Sú stabilní, vedia kto a čo k nim patrí – navždy, ľudí svojho sveta nevymenia za nič a nikoho. Sú zásadoví, majú jasné pravidlá a dodržujú ich.

Sú to práve oni, kto nás učí ako prijímať odlišnosť, ako tolerovať pre nás nepochopiteľné. A ukazujú nám to, čo je naozaj podstatné.

Kedysi som v mojom blogu napísala, že autisti sú lepší ako my – lebo sú v našom spoločnom svete voči nám tolerantní. Sú oveľa tolerantnejší voči nám, ako my voči nim.

Hej, podľa mňa sú autisti šancou pre tento svet…

 

Záverom…

A ešte niečo vám prezradím.

Autisti sú ako dubáky. Nabudúce vám poviem, že prečo…

 

Elena   25.1.2019

 

K diskusii: Lakey, mali ste niekedy autistické dieťa? Ja áno. Môj syn ma naučil oveľa viac, ako akýkoľvek iný človek na svete. Bol pre mňa DAR.  

NIč viac si neprajem ako to, aby môj syn žil – zomrel vinou lekárky, už právoplatne odsúdenej.

A keď už prajete niečo zdravotným poisťovniam a ich rozpočtu – tak radšej menej alkoholikov, a menej odmien manažmentu bez reálnych pozitívnych výsledkov.

 

 

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636583x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie