Založ si blog

Dračí dych 7. – Predvolebne. . .

 

Médiá sú plné komentárov, ktoré sa snažia ľudí „odkotlebovať“. Pretože aktuálny nárast preferenčných percent Kotlebovej strany je fakt, rovnako aj výskum medzi mladými ľuďmi, potvrdzujúci ich podporu tejto strane.

A tak som sa rozhodla povedať k tomu pár slov.

 

Voliť Kotlebu…

Strašiť ľudí tým, že  voliť Kotlebu znamená voliť fašizmus, je trápne a zjavne aj neúčinné. Ľudia chcú zmenu. Lebo to, čo tu máme, nie je nič pre život, aký by sme chceli žiť.

Pozrime sa dobre okolo seba…

  • Začnime zdravím – lebo na to je citlivý každý z nás. V zúfalom stave – ja by som povedala, že v kolapse – je zdravotníctvo. Keď sa ocitnete sami, alebo vaši blízki v stave, že potrebujete lekársku pomoc, až vtedy pochopíte, aký hlboký je to marazmus. Nielen plesne, či personálne poddimenzovanie, ale i „právo na zisk“ zdravotných poisťovní (opakovane píšem .- trestnoprávnu zodpovednosť a finančnú zodpovednosť za škodu veľkého rozsahu treba vyvodiť voči tým, ktorí umožnili u nás zisk poisťovní), nekonečné čakacie doby na vyšetrenie. Vy čakáte, no poisťovne ryžujú z vašich zdravotných odvodov spokojne každý mesiac i počas doby čakania.

A to ani nehovorím, o tom, že sem-tam zabijú nedopatrením vášho blízkeho, či pooperujú vám niečo úplne iné, ako mali. No spravodlivosti sa nedovoláte.

  • Stav súdnictva – na to niet čo slušné povedať. A chcete azda, aby som používala nadávky na deň matiek?
  • Stav potravín – škodliviny sú v kadečom, v záujme budúcnosti detí by sme mali pestovať v biokvalite a slovenské potraviny. Netreba nám odpad druhej kvality s prvotriednymi cenami z „partnerských krajín“.
  • Stav ciest – naozaj by sme nemali chodiť na tankoch? Však sa príďte previezť do nášho regiónu, potom si poviete, že mám pravdu – a to rozhodne nehovorím o lesných cestách, ale o hlavnom ťahu od Revúcej na Poprad.
  • Stav školstva – investície do vzdelanosti sú investíciou do budúcnosti národa. Vzdelávanie nemôže byť iba výrobníkom pracovnej sily, ale formovaním silných a autentických ľudí, s pevnými morálnymi hodnotami. Dám ku školstvu viac nižšie.
  • Stav sociálnych vecí – nekonečné poradovníky a ľudia nedôstojne zomierajúci v domovoch dôchodcov – ako dopadol prípad falošného lekára a jeho kumpánky? Starnutie populácie treba riešiť v rámci verejnej diskusie a prijímať efektívne opatrenia pre dôstojnosť staroby.
  • Stav životného prostredia – zhoršujúca sa klíma s nulovými opatreniami, chemikálie v pôde, vode, budovách,… – naozaj je to situácia, v ktorej chcete aby žili vaše deti a vnúčatá?

To, čo nám v poslednej dobe funguje, je iba vojenská oblasť. Tam sa nalievajú na naše pomery obrovské peniaze – ja osobne si myslím, že oveľa väčšie, ako si táto spoločnosť môže dovoliť. Ale vďaka našej zákazke zamestnali Američania 400 ľudí navyše. Hurá, hurá, hurá…

Neviem ako vy – ja zbrojiť netúžim.

 

Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu…

Popri všetkých Tí pri korytách si mysleli, že budú ľudí klamať azda naveky. Že ich budú pohodlne zdierať podľa vzorca – nízke mzdy, vysoké ceny životných nákladov, naši kumpáni budú ťažiť a my s nimi…

Nie, to nebol dobrý vzorec. Zjavne nie.

Lebo ľudia už majú dosť toho, že v porovnaní s vyspelými krajinami „tiger Európy“ s vysokým rastom HDP ožobračuje najviac práve tých, ktorí pracujú poctivo. Mnohí si vedia porovnať nielen svoje platy s tými západnými, ale aj životné náklady – a ten vzorec, čuduj sa svete, nie je pre Slovákom ani len o priamej úmere. A keď nám na začiatku roka lepili oči „rastom platov“, podotkla som – teraz to možno doložiť aj faktami – že ten nárast ani nepokryje zvyšovanie životných nákladov. Je to tak – a kým pre nepracujúcich sa chystá „pomoc štátu v podobe príplatku na elektrinu“, aby nežili v energetickej chudobe, pracujúcim nedá nič. Pravdou je, že takýto poplatok by som ja osobne dala len dôchodcom a ľuďom závažne chorým a postihnutým. Nepracujúcich by som zamestnala.

Žobrácke mzdy sú  najmä v školstve – včera som čítala prehľad o tom, že slovenský učiteľ zarobí dokonca menej ako podaktorá predavačka. A je to veru náramný rozdiel – musí byť  vysokoškolsky vzdelaný, s potrebou celoživotne sa vzdelávať, vykonávať zodpovednú prácu s deťmi a čeliť ustavičným inšpekciám. K tomu ako bonus nový zákon z dielne ministerky školstva, s ktorým učitelia nesúhlasia.  Nuž, keby som bola na jej mieste ja, nepokladala by som sa za úspešnú ministerku.

A to nás privádza ku ďalšiemu aspektu problému.

 

Ryba smrdí od hlavy…

Popri mzdovo-nákladových nespravodlivostiach je tu i stav štátu. A ten je – slušne povedané – zúfalý. Podľa správania sa prezidenta sa neviem rozhodnúť, či natáčajú reality show, alebo je to zlý sen. A Trošková ako štátna radkyňa tiež zapadala do scenára.

Povedzte mi, ako nás môžu ku lepšej budúcnosti viesť ľudia, s ktorými by som nešla s dôverou ani pár metrov od bytovky smeti do košov vysypať?

A nie je to len „o nich“, ale aj o nás. Namiesto tradičných rodinných hodnôt, čestnosti, zodpovednosti a slušnosti sa i my podaktorí tvárime, že „máme moderné hodnoty“ – a zo Slovenska sa stáva raj pobehlíc a lumpov. Nechcete ma presviedčať, že žena ľahkých mravov vychová deti s morálnymi hodnotami, však – deťom dávame to, čo sami máme?!!!

K akej dobrej budúcnosti môže kráčať spoločnosť, ktorá morálne upadá?

 

A čo si myslím ja?

Keď zomieral môj jediný syn – pred piatimi rokmi vinou lekárky – nesúhlasila som s odpojením od prístrojov a zúfalo som hľadala pomoc. Všetci na to kašľali – ministerstvo zdravotníctva , vtedajšia ombudsmanka, kadejaké ľudsko-právne inštitúcie. Jediný, kto ako vtedajší predseda BBsK prejavil účasť, dokonca prerušil poradu a snažil sa mne – neznámej žene pomôcť, aby moje dieťa neodpojili, bol Kotleba.

Ach, áno, vtedy som si po prvý raz položila otázku, kto sú tí praví fašisti…

A o odpovedi na ňu som už kedysi písala

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2016/04/26/dnes-120-kto-su-pravi-fasisti/

Elena   12.5.2019

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851895x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie