Založ si blog

Čas vykročiť 5. – My, inteligentní. . .

 

Je inteligencia ľudí najvyššia a dokonca jediná na Zemi? Nájde sa veľa ľudí, ktorí by vám na túto otázku odpovedali „áno“ bez zaváhania.

V tomto blogu uvažujem o tom, prečo by sme mali hovoriť „nie, nie je“.

 

Manta…

Prekrásny príbeh manty – zraneného morského živočícha podobného raji, ktorý poprosil o pomoc potápačov, priniesol dnes  denník Nový čas

https://www.cas.sk/clanok/861344/zraneny-morsky-tvor-sa-priblizil-ku-skupine-potapacov-manta-prosila-o-pomoc/

Je to príbeh o inteligencii manty a aj o ľudskej bezohľadnosti – ktosi jej ten hák do oka zabodol.

 

Inteligencia…

Tento príbeh oživuje otázku, čo je to inteligencia? Ako ju môžeme merať? Je to počet bodov v IQ teste? Výkonová inteligencia?

A ako vieme, že je niekto inteligentný? Ak je u neho dostatočne rozvinutá popri výkonovej aj inteligencia emocionálna a sociálna?

Je súčasťou sociálnej a emocionálnej inteligencie aj bezohľadnosť voči slabším, či ubližovanie zvieratám? Sotva, však? Tak, vážení, nabehnite podaktorí do radu až za jednobunkové živočíchy (a to som ešte vynechala hodný kus živého sveta – rastliny a kamene, napríklad).

 

Byť inteligentný…

Časy, kedy sa mohli podaktorí zástupcovia ľudstva narcisticky vyvyšovať a dívať zvrchu na tých „menej inteligentných“ zástupcov pozemského života sú preč. Nikdy tu neboli, to len ľudia nechápu podstatu inteligencie – tá nespočíva vo vyvyšovaní sa a porovnávaní sa. Je v zmysluplnom a ohľaduplnom živote.

No,  tak koľko inteligentných zostane?

Viete, čo majú spoločné všetky fľandry, mnohí politici a podaktorí šoféri? Bezohľadnosť.

Škoda reči o tom, koľko fľandier u nás lezie  do postele ženatým chlapom a rozbíja rodiny deťom – lebo žijú bezohľadne. Škoda reči aj o bezohľadnosti mnohých politikov – odhlasujú miliardy na stíhačky a je im jedno, že národ živorí.

Pri tej tretej skupine, šoféroch, sa pristavím. Týmto sa lúčim pri ich odchode z radu inteligentných aj so všetkými šoférmi, bezohľadne sa rútiacimi ulicami našich dedín. Pred časom som na jednej stránke čítala výrok, ktorý napísala akási šoférka, že načo sú na uliciach tí, ktorí jazdia pomaly – „spomaľováci“, že ich má plné zuby. Poviem vám, bola to jedna z mála chvíľ, kedy som sa musela veľmi ovládať a nenapísala som na tú primitívnosť nič. Lebo ja si kladiem zasa otázku, načo sú na cestách tí, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu či nejakej drogy, alebo bezohľadne uháňajúci šoféri. Koľkým ľuďom rýchlo jazdiaci šoféri vzali život a zničili ho ich blízkym? Aj v tomto týždni zomrel nevinný otec troch malých dcér kvôli šialenej jazde mladého šoféra, ktorý sám prežil.

Áno, inteligenciu ukazujete aj svojim spôsobom jazdenia. Keď idem ráno s dcérou do práce, pokojne by som vás nahrávala a posielala policajtom záznamy, aby ste podaktorí začali jazdiť zodpovednejšie, keby to pomohlo. Mali by sme zaviesť integrovaný systém bezpečia na cestách – popri cestách kamery napojené na počítačový systém a pri treťom nasnímanom priestupku v zmysle rýchlej jazdy by systém vodičák automaticky zablokoval na päť rokov. Komukoľvek – aj kamarátovi Karolovi, aj podnikateľovi Ďurovi, aj známemu politikovi či hercovi. Bodka. Kontrolu vodičáku a dychu by som dala automaticky, bez vodičáku by nikto do auta nenasadol a pod vplyvom alkoholu či drogy tiež nie.

Čudujete sa, prečo tá prísnosť voči „tiežšoférom“? Len v minulom týždni boli ráno na ceste pod Prednou Horou zabité dve líšky. Koľko mačiek a psov zahynulo kvôli tomu, že niekto je darebák, ktorý nedodržuje predpisy? Koľko detí mohlo žiť?

Ale rozumiem tomu, že písať o tom je strata času – inteligentní majú hranicu ohľaduplnosti a neinteligentným to ku zmene správania i tak nepomôže.

 

Keď si vymýšľam…

Nie, to si nevymýšľam ja – je to názov literárnej súťaže. Pár rokov dozadu v nej moja dcéra Kika mala vtipný príbeh o mimozemšťanoch, ktorí hľadali inteligentné bytosti na Zemi a okrem iného prišli na futbalový zápas. Asi netreba nič dodať, však?  Mimozemšťania v tom príbehu inteligenciu na Zemi aj objavili – spoločenstvo, ktoré bolo postavené na ohľaduplnosti a vzájomnej pomoci, súdržnosti. Boli to mravce.

Určite by sme mohli menovať aj inteligenciu opíc, slonov a tak ďalej…

 

Inteligencia je…

Inteligencia je vlastnosť živých bytostí.

Majú ju aj rastliny, v láskavej opatere s prihováraním sa im darí oveľa lepšie.

Majú ju aj kamene, mimochodom, sú živé. Ak s nimi viete hovoriť, pochopíte to.

 

Mante posielam balíček energie a Zemi prajem s láskou a úctou uzdravenie.

 

Elena   13.7.2019

 

 

 

Kroky v tme 6. – Päťnásobne vyššie náklady za plyn?

18.08.2022

Ideme podporiť Ukrajinu vo vojne s Ruskom odstavením ruského plynu? Pred takýmto krokom bolo potrebné zrealizovať dôsledné odborné analýzy, koľko nás to bude stáť – ako to zvýši cenu plynu reálne pre občanov a pre firmy, ako to zvýši vykurovacie a výrobné náklady, aký dopad to bude mať na našu životnú úroveň. Predpokladám, že vláda a ani naši vydarení [...]

No toto 10. – Ak menej, tak viac. . .

18.08.2022

Ak menej, tak viac – táto úmera funguje v živote v rôznych oblastiach. Platí to tak v živote človeka, ako aj v živote spoločnosti a v prírode celkovo – ak je niečoho menej, je zároveň niečoho viac, Ak je menej spojov vo verejnej preprave, tak je viac problémov s dopravou. Ak je menej dažďa, tak je viac problémov so suchom. Ak je menej peňazí, tak je viac [...]

Kroky v tme 5. – Tí, ktorých si možno kúpiť. . .

17.08.2022

Nie, neodsudzujem tie decká, ktoré za peniaze zjedia špak, pijú vodu zo záchodovej misy, či reagujú na nejakú inú nezmyselnú výzvu na sociálnych sieťach. Nepodporujem, pravdaže, toto ich správanie, len ich neodsudzujem, lebo rozumiem tomu, ako ťažko sa im žije v spoločnosti, v ktorej si možno mnohé a mnohých kúpiť. V ktorej mnohí hlásajú, že úžasný je ten, [...]

Krymský most, ICEYE

Ukrajinská nadácia kúpila pre armádu satelit. Bude mať prehľad o bojisku

18.08.2022 21:19

Ukrajinská nadácia kúpila satelit, ktorý obstaráva snímky zemského povrchu s vysokým rozlíšením bez ohľadu na dennú dobu a poveternostné podmienky.

Gagarinova ulica

V Bratislave kreslia trvalé BUS pruhy na Gagarinovej ulici

18.08.2022 20:40

V týchto dňoch v rámci prác na rekonštrukcii Gagarinovej ulice v Bratislave začali s vyznačovaním trvalých vyhradených jazdných pruhov pre verejnú dopravu, tzv. bus pruhov.

lekár, doktor, peniaze, úplatok,

Komora sestier je sklamaná z Matovičovho návrhu: Takéto zvýšenie platov nestačí

18.08.2022 20:18

Nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, reaguje komora.

SR vláda 77. schôdza rokovanie krajniak milan

Krajniak by o druhom pilieri hovoril inak, ak by nebol ministrom, tvrdí investičný analytik

18.08.2022 19:15

Analytik František Burda v podcaste denníka Pravda hovorí o automatickom vstupe do druhého piliera, spolu s praktickými radami mladým o dôchodkovom sporení.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,390
Celková čítanosť: 6769935x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Kategórie