Založ si blog

Očami dieťaťa 9. – Roztavte ľad v srdciach. . .

 

Roztavte ľad v srdciach… povedal Angaangaq.

O ňom a o jeho slovách, aj o nás, našom poznaní a našom kontakte so Zemou uvažujem v tejto chvíli.

 

V horách sa teraz parí, hustá biela hmla sa dvíha v diaľke…

Mám rada také podažďové pariace okamihy tu v horách, vždy mi pripadalo, že tak les dýcha.

Pršalo u nás celé popoludnie, dážď občas ticho šumel, občas sa valil z oblohy prudko a náhlivo. Blýskalo sa a hrmelo hlasno, búrka ešte ani zďaleka nepovedala posledné slovo. Stála som pri bytovke, celá mokrá a podchvíľou som pokrikovala: “slon, slon“. Nie, nezbláznila som sa – volala som domov nášho kocúra, ktorý tiež kdesi mokol v daždi. A chcela som vysypať bioodpad – pravdaže, hneď ako sa prestane blýskať. Nebojovala som s dažďom, cítila som hlboké prepojenie s ním a Zemou.

 

Angaangaq

Každý deň posielam prosbu o uhasenie požiarov na Sibíri, niekoľkokrát denne, úprimne, z celého srdca prajem utíšenie ohňa i vody ťažko skúšanej krajine, tak intuitívne. Myslím, že naše úprimné prianie pomáha liečiť Zem. Prosím, prosím, zaželajte v tejto chvíli Sibíri utíšenie. Ďakujem.

A dnes mi prišla kniha, ktorá mi to ujasnila – napísal ju grónsky šaman Angaangaq. Má podtitul Výzva k duchovnej zmene klímy. Píše o tom, že nadviažeme spojenie so Zemou, ak roztavíme ľad vo svojich srdciach. Presne to som teraz potrebovala, túto knihu, cítim to veľmi silne. Videla som z nej zatiaľ len trochu, ale je prekrásna.

Je to zvláštne, ako sa všetko skladá. Ach, hej, poznanie sa vinie našim životom ako niť, prichádzame k tomu, k čomu máme prísť. Zámer sveta mi posúva čriepky poznania, prijímam ich niekedy s väčším vzdorom, bolestne, ale v tomto období s úctou. Ako to povedala pani Emoke predvčerom k projektu – veci pôjdu takto, aj keby ste vôbec nič nerobili. Kdesi hlboko v sebe viem, že má pravdu. To, čo mi povedala k budúcnosti, čas ukáže. No dobre, niečo poviem – dala prepojenie s nejakou akciou a októbrom, a po príchode domov som v pošte našla pozvánku na vzdelávanie v októbri.

Ale vráťme sa k šamanovi. Hovorí o previazanosti všetkého živého, presne ten pocit v daždi  som mala – a občas sa mi vynára v rôznych situáciách. Angaangaq v tej knihe ukazuje, že o koľko lepšie si voči Zemi vedú živočíchy a rastliny a minerály ako my, a že by sme mali spojiť sa opäť so Zemou, pretože to vylieči ju i nás samých. Že by sme mali budovať nový, láskavejší svet bez pýchy a sebapreceňovania, v ktorom sa poznanie a múdrosť spoja.

 

Záverom…

Dáme nejakú koincidenciu záverom. No a nech mne niečo povie. Tak tú vám neprezradím, je hodne osobná. Poviem len toľko, že je to presné.

Dám inú. Čím väčší kus cesty k sebe samému prejdeš, tým väčšiu máš povinnosť pomáhať ostatným.  To je krásna myšlienka, pripomína mi tú moju predstavu „belenia“ na duchovnej ceste. Čím viac zbelieme, tým väčšie je poslanie pred nami. Ach, veď hovorím, mám pocit, že si s tou knihou porozumiem.

 

 

Elena 31.7.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Aká je pravda 7. – Fiflena a mažoretka. . .

16.06.2021

Ach, veď nech sa fintia fifleny, keď ich to baví. A mažoretky nech poskakujú, keď chcú. Sme rôzni – líšime sa vzhľadom, postavením, majetkom, hodnotami, takže sú pre nás dôležité rôzne veci – hovorím zhovievavo. Neposudzujem ľudí podľa výzoru, postavenia, majetku – a nepúšťam do svojho života ľudí, ktorí podľa toho posudzujú. Niektorí [...]

Aká je pravda 6. – Ospravedlní sa rakúska veľvyslankyňa verejne?

13.06.2021

No, ako som povedala v minulom blogu – havrany potrebovali moju pozornosť. Lebo na správu o havranoch som natrafila. Ako tu 25.mája tento rok niekto z Rakúska nabehol cez hranice rovno na Chránené vtáčie územie u nás a strieľal do havranov. Informáciu o tom prípade priniesol časopis Poľovníctvo a rybárstvo 7.6. 2021, v článku v linku sa píše [...]

Aerian 6. – Čas búrok. . .

13.06.2021

Za oknom v šere rána ticho spievajú vtáci. Šedastomodrá obloha svitaním čoskoro zbledne, a potom sa náhle rozžiari slnkom. Možno, lebo pršalo väčšinu noci povedala som si – a veru vyšlo, jeho prvé lúče už zlátia krajinu. Bretku mi namiesto Havranej doliny Zámer sveta opakovane prisúval – nakoniec tam i čarokrásne modré vážky vytiahol – ale odolala [...]

Nina-Khrushcheva-1

Chruščovová: Kovbojský štýl na šéfa Kremľa neplatí

16.06.2021 23:56

„Keď máte Putina za stolom, tak je to vždy lepšie, než keď vás pri každom kroku omína - ako hnisajúci tŕň v päte,“ hovorí pre Pravdu na profesorka newyorskej univerzity New School Nina Chruščovová.

Liptovská Lúžna, medveď

Šelma muža asi nepočula. Medvede sa v okolí dediny premávajú bežne

16.06.2021 22:25

V malebnej obci Liptovská Lúžna natrafili na šelmu už mnohí, no až keď medveď zabil muža, prepadol ich skutočný strach.

Petržalka / Bytovka / Panelák / Hasiči / Požiar /

V bratislavskej Petržalke zomrelo po páde z 11. poschodia dieťa

16.06.2021 20:25

V tejto súvislosti začal vyšetrovateľ piateho bratislavského okresu trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

globsec korčok

Ministri zahraničných vecí V4 hovorili na Globsecu o pandémii a budúcnosti EÚ

16.06.2021 19:24

Ivan Korčok konštatoval, že jednotlivé členské krajiny neboli na koronakrízu pripravené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,024
Celková čítanosť: 5083054x
Priemerná čítanosť článkov: 2511x

Kategórie