Založ si blog

Očami dieťaťa 10. – Sabatikl a la progresívci. . .

 

Rok voľna s polovičným hrubým platom (či 70% čistej mzdy), presnejšie s príspevkom od Sociálnej poisťovne v takej výške – progresívci to nazvali sabatikl – vraj plánujú zaviesť, keď vyhrajú voľby. Ja by som tam dala podmieňovací spôsob – AK vyhrajú voľby (prajem úprimne tomuto národu, aby k ničomu takému nedošlo).

Podaktorí naivní občania sa po ohlásení toho nápadu včera už vidia rok oddychovať. Tým sa určite tento môj blog páčiť nebude.

 

Problémy – a to sme ešte nezačali…

Podľa ich predstavy by také polročné až ročné voľno dostal zamestnanec po 10 odpracovaných rokoch. Otázok sa vynára viac ako dosť

  • rátali by sa do odpracovanej doby aj roky štúdia? (To by niektorí ani odpracovať nič nemuseli – stačí rátať štyri roky strednej školy a 5 rokov vysokoškolského štúdia, k tomu spraviť jeden medziročník. A hotovo.)
  • rátali by sa do odpracovanej doby aj roky práce v cudzine?
  • rátali by sa do odpracovanej doby aj materské, ošetrovanie rodinného príslušníka, či PN? (Však niektorí potiahnu aj niekoľkomesačné PN v priebehu roka – napríklad v rámci protialkoholickej liečby, či pri malých deťoch ošetrovanie niekoľko krát dva týždne PN počas roka.)
  • bol by nárok na takéto voľno každých desať rokov? A mohli by si vybrať spätne všetky roky voľna zamestnanci, ktorí poctivo pracujú doteraz napríklad už tridsať rokov?

Základným problémom by samozrejme bolo, že zamestnanec, ktorý by si vybral roky voľna – napríklad v 26 rokoch, ak by pracoval od 16 rokov, potom v 37, potom v 48 rokoch – a potom by sa stal invalidom. A preto by následne žiadny z tých rokov voľna navyše k dôchodku neodpracoval.

A ďalšia z možných pohrôm, že by si sabatikl vybrali zamestnanci, ktorí naň majú nárok odrazu. Nikto by nemal povinnosť čakať rok či dva, ak by mal nárok zo zákona na také voľno – veď čo ak by sa ho ani nedožil? Zamestnávateľom nemusím vysvetľovať, čo za pohroma by mohla v niektorých prípadoch nastať.

 

Ach…

Povedzme si rovno – nie je to nejaký úžasný nápad progresívcov. Sabatikl existuje vo vyspelých krajinách a Česi už niekoľko rokov o ňom diskutujú. No je určený výlučne pre profesie pomáhajúce, kde dochádza po viacročnom pôsobení k možnému vyhoreniu – a ten rok nie je určený na povaľovanie sa na pláži, ale na ďalšie štúdium, osobnostný rast. Preto sa to volá tvorivé voľno.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/rok-volna-pro-ucitele-jednou-za-10-let-urcite/r~97a1783a82bf11e9b2a00cc47ab5f122/

Progresívci tento nápad doslova sprznili. Nazvali to „pauza od každodenného stereotypu“ a chcú ho zaviesť pre všetkých zamestnancov, čo pokladám za nezmysel. Lebo robiť sabatikl napríklad pre predavačky či pre manuálne pracujúcich ľudí je nezmysel, tí ľudia nepotrebujú predlžovať dôchodkový odchodový vek takýmto nápadom.

O to viac, že v tomto súhlasím s mojim najsamobľúbeným ministrom Richterom, ktorý pripomína k tomuto nápadu, že máme predsa Ústavou odobrený maximálny vek odchodu do dôchodku – tzv. základný ústavný dôchodkový odchodový strop. Takže progresívci by Ústavu porušili svojim nápadom.

Ale veď čo tam po Ústave.

 

Záverom…

Viete, hovorím si niekedy, že ak chce niekto čosi vylepšovať, mal by sa v tom dobre vyznať.

Ešte jeden alebo dva také nápady, progresívci – a voličskú základňu si zdecimujete sami… Lebo za toto nezdvihne ruku žiadny občan so zdravým rozumom – a rovnako ani žiadny zamestnávateľ.

 

 

 

Elena 1.8.2019

Fúúúha 5. – Viac ako 17 miliónov Číňanov podpísalo otvorený list. . .

01.08.2021

Takmer 18 miliónov Číňanov ten otvorený list podpísalo doteraz. A viete čo v ňom žiadajú? Vyzývajú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby preskúmala Inštitút lekárskeho výskumu americkej armády pre infekčné choroby vo Fort Detrick (USAMRIID) v armádnej základni v štáte Maryland. Petícia bola zverejnená 17. júla a vyzvala USA, aby na výzvu odpovedali. [...]

Fúúúha 4. – Je suis „dezolat“. . .

31.07.2021

Diskriminovanie neočkovaných nebol rozhodne dobrý nápad. Nielen preto, že ich je stále väčšina – a že nahnevaní voliči nezabúdajú. Ale i preto, že raz bude potrebné niesť následky. Nepomôžu vykrúcačky, že aj inde to tak robili, ani argument, že aj iní u nás tak konali – trestnosť zakladá konanie konkrétnych jednotlivcov každému z nich za seba. A dokonca [...]

Fúúúha 3. – Ako to je, Progresívne Slovensko?

31.07.2021

Jasne, šla by som do humorne ladeného pohľadu vo vzťahu ku Progresívnemu Slovensku, lebo i to ich prehlásenie že mlčiaca väčšina už nesmie mlčať je ozaj humorné – keďže nezaočkovaných máme preukázateľne väčšinu národa, a aj v oficiálnych médiách sa prezentuje, že odmietavý postoj voči očkovaniu má v súčasnosti 61 percent Slovákov. Drahí progresívci, vy [...]

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

Natália Milanová, ministerka kultúry SR

Milanová: Na ministerstve to bola katastrofa, teraz sme pripravení

01.08.2021 16:36

Podľa ministerky Natálie Milanovej ministerstvo kultúry nebolo predtým pripravené na bežnú situáciu, nie to na krízovú, ktorú priniesol koronavírus.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,092
Celková čítanosť: 5315518x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Kategórie