Založ si blog

Očami dieťaťa 10. – Sabatikl a la progresívci. . .

 

Rok voľna s polovičným hrubým platom (či 70% čistej mzdy), presnejšie s príspevkom od Sociálnej poisťovne v takej výške – progresívci to nazvali sabatikl – vraj plánujú zaviesť, keď vyhrajú voľby. Ja by som tam dala podmieňovací spôsob – AK vyhrajú voľby (prajem úprimne tomuto národu, aby k ničomu takému nedošlo).

Podaktorí naivní občania sa po ohlásení toho nápadu včera už vidia rok oddychovať. Tým sa určite tento môj blog páčiť nebude.

 

Problémy – a to sme ešte nezačali…

Podľa ich predstavy by také polročné až ročné voľno dostal zamestnanec po 10 odpracovaných rokoch. Otázok sa vynára viac ako dosť

  • rátali by sa do odpracovanej doby aj roky štúdia? (To by niektorí ani odpracovať nič nemuseli – stačí rátať štyri roky strednej školy a 5 rokov vysokoškolského štúdia, k tomu spraviť jeden medziročník. A hotovo.)
  • rátali by sa do odpracovanej doby aj roky práce v cudzine?
  • rátali by sa do odpracovanej doby aj materské, ošetrovanie rodinného príslušníka, či PN? (Však niektorí potiahnu aj niekoľkomesačné PN v priebehu roka – napríklad v rámci protialkoholickej liečby, či pri malých deťoch ošetrovanie niekoľko krát dva týždne PN počas roka.)
  • bol by nárok na takéto voľno každých desať rokov? A mohli by si vybrať spätne všetky roky voľna zamestnanci, ktorí poctivo pracujú doteraz napríklad už tridsať rokov?

Základným problémom by samozrejme bolo, že zamestnanec, ktorý by si vybral roky voľna – napríklad v 26 rokoch, ak by pracoval od 16 rokov, potom v 37, potom v 48 rokoch – a potom by sa stal invalidom. A preto by následne žiadny z tých rokov voľna navyše k dôchodku neodpracoval.

A ďalšia z možných pohrôm, že by si sabatikl vybrali zamestnanci, ktorí naň majú nárok odrazu. Nikto by nemal povinnosť čakať rok či dva, ak by mal nárok zo zákona na také voľno – veď čo ak by sa ho ani nedožil? Zamestnávateľom nemusím vysvetľovať, čo za pohroma by mohla v niektorých prípadoch nastať.

 

Ach…

Povedzme si rovno – nie je to nejaký úžasný nápad progresívcov. Sabatikl existuje vo vyspelých krajinách a Česi už niekoľko rokov o ňom diskutujú. No je určený výlučne pre profesie pomáhajúce, kde dochádza po viacročnom pôsobení k možnému vyhoreniu – a ten rok nie je určený na povaľovanie sa na pláži, ale na ďalšie štúdium, osobnostný rast. Preto sa to volá tvorivé voľno.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/rok-volna-pro-ucitele-jednou-za-10-let-urcite/r~97a1783a82bf11e9b2a00cc47ab5f122/

Progresívci tento nápad doslova sprznili. Nazvali to „pauza od každodenného stereotypu“ a chcú ho zaviesť pre všetkých zamestnancov, čo pokladám za nezmysel. Lebo robiť sabatikl napríklad pre predavačky či pre manuálne pracujúcich ľudí je nezmysel, tí ľudia nepotrebujú predlžovať dôchodkový odchodový vek takýmto nápadom.

O to viac, že v tomto súhlasím s mojim najsamobľúbeným ministrom Richterom, ktorý pripomína k tomuto nápadu, že máme predsa Ústavou odobrený maximálny vek odchodu do dôchodku – tzv. základný ústavný dôchodkový odchodový strop. Takže progresívci by Ústavu porušili svojim nápadom.

Ale veď čo tam po Ústave.

 

Záverom…

Viete, hovorím si niekedy, že ak chce niekto čosi vylepšovať, mal by sa v tom dobre vyznať.

Ešte jeden alebo dva také nápady, progresívci – a voličskú základňu si zdecimujete sami… Lebo za toto nezdvihne ruku žiadny občan so zdravým rozumom – a rovnako ani žiadny zamestnávateľ.

 

 

 

Elena 1.8.2019

Keď 10. – Alebo ruských letcov. . .

02.07.2020

Japonci postavili zničenú cestu za týždeň. U nás sa po skoro týždni zo strany BBsK ešte ani len s dopravcom rokovať nezačalo, čo by mohli a mali prevádzkovať v tejto lokalite do opravy cesty. Ale už začnú, čoskoro, nebojte sa. No hej, o oprave cesty na Prednú Horu pár slov, a aj malá rada, ako to možno spraviť rýchlo a efektívne. Cesta zarúbaná… Cesta na [...]

Keď 9. – Matovičova osudová šanca. . .

02.07.2020

Cirkus okolo Kollárovej diplomovky sa točí na mieste horšia ako stacionárna búrka cez víkend nad Prednou Horou. Ak tá búrka bola údajne horšia ako storočná, nuž cirkus s Kollárom je podľa reakcií niektorých aktérov udalosťou tisícročia. Nebolo v poriadku vpisovať si texty do práce bez označenia autora, ale otvorene – veru po ňom nemá morálne právo hádzať [...]

Keď 8. – Dnes sme mali byť u premiéra . . .

02.07.2020

Dnes sme mali byť u premiéra, my mamy Otvoreného listu premiérovi SR, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov. Mali sme tam byť, pravdaže, keby nás premiér pozval. Pozvanie sme dostali iba od MV SR, no my žiadame o multirezortné stretnutie. Lebo MV SR naozaj v tejto oblasti urobilo kus poctivej práce. Teraz je potrebné pomenovať spoločne problémy, určiť kompetencie [...]

trump Mount Rushmore

Trump skritizoval snahu demonštrantov o vymazanie vlastných dejín

04.07.2020 10:20

Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 29 prípadov koronavírusu

04.07.2020 10:12, aktualizované: 11:48

Laboratóriá počas uplynulého dňa otestovali 2 216 ľudí. Novo infikovaní sú vo veku od 7 do 75 rokov.

NAKA pod Zurianom

NAKA pod Zurianom

04.07.2020 09:21

"NAKA pod Zurianom "- takýto text obsahovala fotografia priložená k správe o najnovšej akcii polície v kauze Dobytkár. Prvýkrát polícia použila takéto spojenie.

občiansky preukaz, občiansky, eID, čip

Koaliční poslanci chcú obnoviť zákon o štátnom občianstve

04.07.2020 08:52, aktualizované: 09:22

Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon vrátil do podoby spred roka 2010.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,600
Celková čítanosť: 3717554x
Priemerná čítanosť článkov: 2323x

Kategórie