Založ si blog

Očami dieťaťa 10. – Sabatikl a la progresívci. . .

 

Rok voľna s polovičným hrubým platom (či 70% čistej mzdy), presnejšie s príspevkom od Sociálnej poisťovne v takej výške – progresívci to nazvali sabatikl – vraj plánujú zaviesť, keď vyhrajú voľby. Ja by som tam dala podmieňovací spôsob – AK vyhrajú voľby (prajem úprimne tomuto národu, aby k ničomu takému nedošlo).

Podaktorí naivní občania sa po ohlásení toho nápadu včera už vidia rok oddychovať. Tým sa určite tento môj blog páčiť nebude.

 

Problémy – a to sme ešte nezačali…

Podľa ich predstavy by také polročné až ročné voľno dostal zamestnanec po 10 odpracovaných rokoch. Otázok sa vynára viac ako dosť

  • rátali by sa do odpracovanej doby aj roky štúdia? (To by niektorí ani odpracovať nič nemuseli – stačí rátať štyri roky strednej školy a 5 rokov vysokoškolského štúdia, k tomu spraviť jeden medziročník. A hotovo.)
  • rátali by sa do odpracovanej doby aj roky práce v cudzine?
  • rátali by sa do odpracovanej doby aj materské, ošetrovanie rodinného príslušníka, či PN? (Však niektorí potiahnu aj niekoľkomesačné PN v priebehu roka – napríklad v rámci protialkoholickej liečby, či pri malých deťoch ošetrovanie niekoľko krát dva týždne PN počas roka.)
  • bol by nárok na takéto voľno každých desať rokov? A mohli by si vybrať spätne všetky roky voľna zamestnanci, ktorí poctivo pracujú doteraz napríklad už tridsať rokov?

Základným problémom by samozrejme bolo, že zamestnanec, ktorý by si vybral roky voľna – napríklad v 26 rokoch, ak by pracoval od 16 rokov, potom v 37, potom v 48 rokoch – a potom by sa stal invalidom. A preto by následne žiadny z tých rokov voľna navyše k dôchodku neodpracoval.

A ďalšia z možných pohrôm, že by si sabatikl vybrali zamestnanci, ktorí naň majú nárok odrazu. Nikto by nemal povinnosť čakať rok či dva, ak by mal nárok zo zákona na také voľno – veď čo ak by sa ho ani nedožil? Zamestnávateľom nemusím vysvetľovať, čo za pohroma by mohla v niektorých prípadoch nastať.

 

Ach…

Povedzme si rovno – nie je to nejaký úžasný nápad progresívcov. Sabatikl existuje vo vyspelých krajinách a Česi už niekoľko rokov o ňom diskutujú. No je určený výlučne pre profesie pomáhajúce, kde dochádza po viacročnom pôsobení k možnému vyhoreniu – a ten rok nie je určený na povaľovanie sa na pláži, ale na ďalšie štúdium, osobnostný rast. Preto sa to volá tvorivé voľno.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/rok-volna-pro-ucitele-jednou-za-10-let-urcite/r~97a1783a82bf11e9b2a00cc47ab5f122/

Progresívci tento nápad doslova sprznili. Nazvali to „pauza od každodenného stereotypu“ a chcú ho zaviesť pre všetkých zamestnancov, čo pokladám za nezmysel. Lebo robiť sabatikl napríklad pre predavačky či pre manuálne pracujúcich ľudí je nezmysel, tí ľudia nepotrebujú predlžovať dôchodkový odchodový vek takýmto nápadom.

O to viac, že v tomto súhlasím s mojim najsamobľúbeným ministrom Richterom, ktorý pripomína k tomuto nápadu, že máme predsa Ústavou odobrený maximálny vek odchodu do dôchodku – tzv. základný ústavný dôchodkový odchodový strop. Takže progresívci by Ústavu porušili svojim nápadom.

Ale veď čo tam po Ústave.

 

Záverom…

Viete, hovorím si niekedy, že ak chce niekto čosi vylepšovať, mal by sa v tom dobre vyznať.

Ešte jeden alebo dva také nápady, progresívci – a voličskú základňu si zdecimujete sami… Lebo za toto nezdvihne ruku žiadny občan so zdravým rozumom – a rovnako ani žiadny zamestnávateľ.

 

 

 

Elena 1.8.2019

Kvapky srdca 5. – Život ako počasie. ..

15.09.2019

Nedeľa ako vytiahnutá z rozprávky so šťastným koncom – zaliata slnkom, s bezoblačnou modro-modrou oblohou. Človeku sa ani veriť nechce, že by mali prísť o dva dni mrazy. Ale tak to chodí viac »

Kvapky srdca 4. – Aspoň jeden strom. . .

14.09.2019

Ste človek prírody a vidieka, alebo človek mesta? Možno si teraz poviete, že ste človek mesta a pritom aj prírody. Hm, to je veru pravdepodobné – veď i „mešťania“ si kus prírody uchovávajú viac »

Kvapky srdca 3. – Lunter sľúbil nové cesty, ale. . .

14.09.2019

V revúckom okrese sa rozbehla oprava ciest. Konečne, povedia si mnohí – však to lepenie dier na cestách bolo neefektívne a po mesiaci bol stav rovnaký, ak nie horší. Niet sa čo diviť, že viac »

matovic, heger, olano

OĽaNO stratifikáciu podporí, dáva si však podmienku

18.09.2019 12:07

Zároveň vyzvali poslancov Smeru, aby návrh vlastnej ministerky Kalavskej podporili.

KDH / Alojz hlina / Anna Verešová /

Novou tvárou KDH sa stala Anna Verešová

18.09.2019 12:00, aktualizované: 12:30

Nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Verešová bude v budúcoročných voľbách do NR SR kandidovať za mimoparlamentné KDH.

peňaženka, peniaze, eurá

Viac v peňaženke. Nezdaniteľné minimum sa zvýši

18.09.2019 11:50

Nezdaniteľná časť základu dane sa od budúceho roka zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima.

USA-SECURITY/SNOWDEN

Snowdena sa pokúšala naverbovať ruská FSB, ten ponuku odmietol

18.09.2019 11:50

V rozhovore pre agentúru Interfax to potvrdil ruský právnik Anatolij Kučerena, ktorý v Rusku zastupuje Snowdenove záujmy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,269
Celková čítanosť: 2669910x
Priemerná čítanosť článkov: 2104x

Kategórie