Založ si blog

Kam 5. – Demokracia a la Slovensko. . .

 

Situácií, ktoré nám ukazujú, ak to má Slovensko nasmerované ku demokracii, môžeme v týchto dňoch vidieť neúrekom…

 

Vyhlásenie Čaputovej je pre mňa číslo tragikomédie č. 1.

Ak prezidentka republiky vyhlasuje, že bude po právoplatnom zvolení kandidáta na predsedu Ústavného súdu ešte lustrovať – pardon, posudzovať – a ak podľa nej nebude mať dostatočné odborné alebo morálne predpoklady, tak ho nevymenuje. No čo k tomu dodať? Posudzovať bude ona, a porovnávať bude so sebou? No, je vám jasné, že nemôžem nič dodať, ale veľmi by som chcela, lebo na ženy bez právoplatného ukončenia manželstva žijúce v novom vzťahu mám stručné označenie a nespĺňajú podľa mňa morálne predpoklady na prezidentku.

Myslím, že po týchto výrokoch prezidentky Čaputovej, ktoré majú hodne ďaleko od demokracie, aj od právnosti štátu, je nutné čím skôr právomoci prezidenta zjednoznačniť legislatívne. Nemáme tu predsa kráľovstvo, aby prezident svojvoľne rozhodoval, či bude alebo nebude akceptovať právoplatný akt.

Žiada sa mi zároveň takto verejne pourgovať Ústavný súd SR, aby už konečne rozhodol o námietkach pána JUDr. Harabína, týkajúcich sa ešte regulárnosti prezidentských volieb. Lebo ak neprávoplatne zvolený prezident robí rozhodnutia, po zistení, že nebol regulárny, mali by byť všetky jeho rozhodnutia od nástupu do funkcie neplatné. Zmätok, aký by nastal, ak by rozhodnutie bolo v neprospech pani prezidentky a prišlo by až o rok či dva, si ani nechcem predstaviť. Je preto v záujme nás všetkých, aby sa tie pochybnosti definitívne a čím skôr uzavreli bezodkladným rozhodnutím ÚS SR vo veci.

 

Číslo 2. v tragikomédii slovenskej demokracie je odsúdenie Mazureka za výrok, ktorý povedal a odsúdenie Fica za jeho vyjadrenie k tomu rozsudku.

K tomu tiež poviem verejne pár ostrých slov. NAKA nedokázala nájsť nič, na základe čoho by mohla stíhať lekárku vinnú za smrť môjho jediného syna za jej výrok, že život človeka s postihnutím je menej hodnotný ako život človeka zdravého. Takýto výrok dotyčná páchateľka predkladala súdu písomne, t. j. po zrelej úvahe – je to podľa mňa ešte závažnejšie, ako keď niečo len priamo poviete. Konala tak opakovane – na rozdiel od Mazureka.

Som presvedčená, ako som aj napísala Generálnej prokuratúre – že ak by Kotleba povedal to vyjadrenie, ktoré dokonca písomne štátnej inštitúcii súdu opakovane zasielala vinníčka smrti môjho syna, tak by ani vetu nedopovedal a sedel by.

Preto verejne prehlasujem, že Fico má pravdu, ak tvrdí, že rozsudok nad Mazurekom je účelový a podlieha tlaku médií. Lebo pri legislatívne čistom postupe nemôže záležať na tom, kto je páchateľ – a bola by stíhaná a už dávno za svoj výrok aj právoplatne odsúdená páchateľka v prípade, ktorý uvádzam.  A verejne vyzývam všetkých tých Ficovým výrokom pohoršeným na verejnú naživo vysielanú diskusiu v ktoromkoľvek verejne prístupnom médiu – rada prídem a budem s nimi hovoriť o tomto prípade.

Demokratickej srandy si ešte užijeme, predpokladám, v prípade Mazurek a Fico. Lebo som si istá, že na programe dňa pre podaktorých (viď Blahová na čele) bude otázka, ako treba stíhať za ten výrok Fica.  Dokonca už padlo i pár trestných oznámení vo veci – predseda Občianskej konzervatívnej strany Juraj Petrovič ho podal v Rožňave – no to ma teší dvojnásobne, ak uspeje, tak tam i za zabehnem s tým mojim podnetom opätovne.

Skutočne ma zaujíma, ako sa s tým slovenská justícia vyrovná, tipujem, že nebudú mať tú jeho správnu adresu, ako onehdá…

 

A do tretice sa nadýchnime našej úžasnej demokracie pri uvažovaní, prečo toľko zbrojíme, keď chceme mier…

Blíži sa ekonomická kríza, doplatí na ňu zrejme každý z nás nejako. Podaktorí aj ťažko, však už teraz mnohí rátajú každý cent a čelia každodennému stresu, ako prežiť. Sú žobrácke mzdy, platy, životná úroveň väčšiny z nás ďaleko zaostáva za západnými krajinami, chátra nám zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby – a pritom starne populácia, v úbohom stave sú mnohé cesty, klesá potravinová sebestačnosť a narastá dlh na obyvateľa. Máme sa skrátka fajn.

K tomu pripomeňme ďalšiu vec – na spomienkovom podujatí k 80. výročiu vypuknutia 2. svetovej vojny vyhlasovala prezidentka Čaputová, že nesmieme dovoliť, aby sa vojny a konflikty vrátili na náš kontinent

https://domov.sme.sk/c/22202234/caputova-hrozy-vojny-pripominaju-dolezitost-jednotnej-europy.html

A v tej situácii sa nám ktosi opovážil objednať za obrovské peniaze americké stíhačky a kadejakú ďalšiu výzbroj. Načo nám budú tie predražené krápy, keď chceme mier?

 

 

Elena   6.9.2019

Keď 10. – Alebo ruských letcov. . .

02.07.2020

Japonci postavili zničenú cestu za týždeň. U nás sa po skoro týždni zo strany BBsK ešte ani len s dopravcom rokovať nezačalo, čo by mohli a mali prevádzkovať v tejto lokalite do opravy cesty. Ale už začnú, čoskoro, nebojte sa. No hej, o oprave cesty na Prednú Horu pár slov, a aj malá rada, ako to možno spraviť rýchlo a efektívne. Cesta zarúbaná… Cesta na [...]

Keď 9. – Matovičova osudová šanca. . .

02.07.2020

Cirkus okolo Kollárovej diplomovky sa točí na mieste horšia ako stacionárna búrka cez víkend nad Prednou Horou. Ak tá búrka bola údajne horšia ako storočná, nuž cirkus s Kollárom je podľa reakcií niektorých aktérov udalosťou tisícročia. Nebolo v poriadku vpisovať si texty do práce bez označenia autora, ale otvorene – veru po ňom nemá morálne právo hádzať [...]

Keď 8. – Dnes sme mali byť u premiéra . . .

02.07.2020

Dnes sme mali byť u premiéra, my mamy Otvoreného listu premiérovi SR, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov. Mali sme tam byť, pravdaže, keby nás premiér pozval. Pozvanie sme dostali iba od MV SR, no my žiadame o multirezortné stretnutie. Lebo MV SR naozaj v tejto oblasti urobilo kus poctivej práce. Teraz je potrebné pomenovať spoločne problémy, určiť kompetencie [...]

trump Mount Rushmore

Trump skritizoval snahu demonštrantov o vymazanie vlastných dejín

04.07.2020 10:20

Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 29 prípadov koronavírusu

04.07.2020 10:12, aktualizované: 11:48

Laboratóriá počas uplynulého dňa otestovali 2 216 ľudí. Novo infikovaní sú vo veku od 7 do 75 rokov.

NAKA pod Zurianom

NAKA pod Zurianom

04.07.2020 09:21

"NAKA pod Zurianom "- takýto text obsahovala fotografia priložená k správe o najnovšej akcii polície v kauze Dobytkár. Prvýkrát polícia použila takéto spojenie.

občiansky preukaz, občiansky, eID, čip

Koaliční poslanci chcú obnoviť zákon o štátnom občianstve

04.07.2020 08:52, aktualizované: 09:22

Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon vrátil do podoby spred roka 2010.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,600
Celková čítanosť: 3717565x
Priemerná čítanosť článkov: 2323x

Kategórie