Založ si blog

Kam 5. – Demokracia a la Slovensko. . .

 

Situácií, ktoré nám ukazujú, ak to má Slovensko nasmerované ku demokracii, môžeme v týchto dňoch vidieť neúrekom…

 

Vyhlásenie Čaputovej je pre mňa číslo tragikomédie č. 1.

Ak prezidentka republiky vyhlasuje, že bude po právoplatnom zvolení kandidáta na predsedu Ústavného súdu ešte lustrovať – pardon, posudzovať – a ak podľa nej nebude mať dostatočné odborné alebo morálne predpoklady, tak ho nevymenuje. No čo k tomu dodať? Posudzovať bude ona, a porovnávať bude so sebou? No, je vám jasné, že nemôžem nič dodať, ale veľmi by som chcela, lebo na ženy bez právoplatného ukončenia manželstva žijúce v novom vzťahu mám stručné označenie a nespĺňajú podľa mňa morálne predpoklady na prezidentku.

Myslím, že po týchto výrokoch prezidentky Čaputovej, ktoré majú hodne ďaleko od demokracie, aj od právnosti štátu, je nutné čím skôr právomoci prezidenta zjednoznačniť legislatívne. Nemáme tu predsa kráľovstvo, aby prezident svojvoľne rozhodoval, či bude alebo nebude akceptovať právoplatný akt.

Žiada sa mi zároveň takto verejne pourgovať Ústavný súd SR, aby už konečne rozhodol o námietkach pána JUDr. Harabína, týkajúcich sa ešte regulárnosti prezidentských volieb. Lebo ak neprávoplatne zvolený prezident robí rozhodnutia, po zistení, že nebol regulárny, mali by byť všetky jeho rozhodnutia od nástupu do funkcie neplatné. Zmätok, aký by nastal, ak by rozhodnutie bolo v neprospech pani prezidentky a prišlo by až o rok či dva, si ani nechcem predstaviť. Je preto v záujme nás všetkých, aby sa tie pochybnosti definitívne a čím skôr uzavreli bezodkladným rozhodnutím ÚS SR vo veci.

 

Číslo 2. v tragikomédii slovenskej demokracie je odsúdenie Mazureka za výrok, ktorý povedal a odsúdenie Fica za jeho vyjadrenie k tomu rozsudku.

K tomu tiež poviem verejne pár ostrých slov. NAKA nedokázala nájsť nič, na základe čoho by mohla stíhať lekárku vinnú za smrť môjho jediného syna za jej výrok, že život človeka s postihnutím je menej hodnotný ako život človeka zdravého. Takýto výrok dotyčná páchateľka predkladala súdu písomne, t. j. po zrelej úvahe – je to podľa mňa ešte závažnejšie, ako keď niečo len priamo poviete. Konala tak opakovane – na rozdiel od Mazureka.

Som presvedčená, ako som aj napísala Generálnej prokuratúre – že ak by Kotleba povedal to vyjadrenie, ktoré dokonca písomne štátnej inštitúcii súdu opakovane zasielala vinníčka smrti môjho syna, tak by ani vetu nedopovedal a sedel by.

Preto verejne prehlasujem, že Fico má pravdu, ak tvrdí, že rozsudok nad Mazurekom je účelový a podlieha tlaku médií. Lebo pri legislatívne čistom postupe nemôže záležať na tom, kto je páchateľ – a bola by stíhaná a už dávno za svoj výrok aj právoplatne odsúdená páchateľka v prípade, ktorý uvádzam.  A verejne vyzývam všetkých tých Ficovým výrokom pohoršeným na verejnú naživo vysielanú diskusiu v ktoromkoľvek verejne prístupnom médiu – rada prídem a budem s nimi hovoriť o tomto prípade.

Demokratickej srandy si ešte užijeme, predpokladám, v prípade Mazurek a Fico. Lebo som si istá, že na programe dňa pre podaktorých (viď Blahová na čele) bude otázka, ako treba stíhať za ten výrok Fica.  Dokonca už padlo i pár trestných oznámení vo veci – predseda Občianskej konzervatívnej strany Juraj Petrovič ho podal v Rožňave – no to ma teší dvojnásobne, ak uspeje, tak tam i za zabehnem s tým mojim podnetom opätovne.

Skutočne ma zaujíma, ako sa s tým slovenská justícia vyrovná, tipujem, že nebudú mať tú jeho správnu adresu, ako onehdá…

 

A do tretice sa nadýchnime našej úžasnej demokracie pri uvažovaní, prečo toľko zbrojíme, keď chceme mier…

Blíži sa ekonomická kríza, doplatí na ňu zrejme každý z nás nejako. Podaktorí aj ťažko, však už teraz mnohí rátajú každý cent a čelia každodennému stresu, ako prežiť. Sú žobrácke mzdy, platy, životná úroveň väčšiny z nás ďaleko zaostáva za západnými krajinami, chátra nám zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby – a pritom starne populácia, v úbohom stave sú mnohé cesty, klesá potravinová sebestačnosť a narastá dlh na obyvateľa. Máme sa skrátka fajn.

K tomu pripomeňme ďalšiu vec – na spomienkovom podujatí k 80. výročiu vypuknutia 2. svetovej vojny vyhlasovala prezidentka Čaputová, že nesmieme dovoliť, aby sa vojny a konflikty vrátili na náš kontinent

https://domov.sme.sk/c/22202234/caputova-hrozy-vojny-pripominaju-dolezitost-jednotnej-europy.html

A v tej situácii sa nám ktosi opovážil objednať za obrovské peniaze americké stíhačky a kadejakú ďalšiu výzbroj. Načo nám budú tie predražené krápy, keď chceme mier?

 

 

Elena   6.9.2019

Kvapky srdca 5. – Život ako počasie. ..

15.09.2019

Nedeľa ako vytiahnutá z rozprávky so šťastným koncom – zaliata slnkom, s bezoblačnou modro-modrou oblohou. Človeku sa ani veriť nechce, že by mali prísť o dva dni mrazy. Ale tak to chodí viac »

Kvapky srdca 4. – Aspoň jeden strom. . .

14.09.2019

Ste človek prírody a vidieka, alebo človek mesta? Možno si teraz poviete, že ste človek mesta a pritom aj prírody. Hm, to je veru pravdepodobné – veď i „mešťania“ si kus prírody uchovávajú viac »

Kvapky srdca 3. – Lunter sľúbil nové cesty, ale. . .

14.09.2019

V revúckom okrese sa rozbehla oprava ciest. Konečne, povedia si mnohí – však to lepenie dier na cestách bolo neefektívne a po mesiaci bol stav rovnaký, ak nie horší. Niet sa čo diviť, že viac »

matovic, heger, olano

OĽaNO stratifikáciu podporí, dáva si však podmienku

18.09.2019 12:07

Zároveň vyzvali poslancov Smeru, aby návrh vlastnej ministerky Kalavskej podporili.

KDH / Alojz hlina / Anna Verešová /

Novou tvárou KDH sa stala Anna Verešová

18.09.2019 12:00, aktualizované: 12:30

Nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Verešová bude v budúcoročných voľbách do NR SR kandidovať za mimoparlamentné KDH.

peňaženka, peniaze, eurá

Viac v peňaženke. Nezdaniteľné minimum sa zvýši

18.09.2019 11:50

Nezdaniteľná časť základu dane sa od budúceho roka zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima.

USA-SECURITY/SNOWDEN

Snowdena sa pokúšala naverbovať ruská FSB, ten ponuku odmietol

18.09.2019 11:50

V rozhovore pre agentúru Interfax to potvrdil ruský právnik Anatolij Kučerena, ktorý v Rusku zastupuje Snowdenove záujmy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,269
Celková čítanosť: 2669913x
Priemerná čítanosť článkov: 2104x

Kategórie