Založ si blog

Navždy 9. – Ani neviem. ..

Šedosivé mraky sa sťažka usadili nad lesmi okolo prednohorského kopca. Zbierala som podvečer vysušenú bielizeň na balkóne a očarene som na tú krásu podchvíľou pozerala. Tmavosivá masa oblakov miestami prechádzala do temno-temnej šedomodrej  a pôsobilo to tak rozprávkovo hrozivo, až sa mi zdalo, že sa v nich zrazu mihnú obrysy dračieho hradu na brale. Chmáry – vynorilo sa mi v pamäti náhle slovo, presne to ich vystihuje. Vešala som potom vypratú bielizeň o hodne neskôr na už večerne stemnenom balkóne, no v myšlienkach mi rezonovali stále tie čarokrásne podvečerné mračná. Tma ich zahalila – a tak „zmizli“. Iluzívne, pravdaže, možno sa ešte rozvaľujú na úbočiach, aj keď v temnote ich nevidím – ktovie.

I v živote je to tak, že vidíme podobne iluzívne – napadlo mi teraz. Myslím, že iluzívne je tváriť sa, že ak niečo v tejto chvíli nevidím, že to neexistuje – týka sa to určite našich možných ciest, aj „slepých škvŕn“ – vecí, ktoré nevidíme vo vlastnom živote. Iluzívne je aj žiť s niekým, kto nás nevidí srdcom, neprijíma nás bezvýhradne – je to len strata času. Iluzívne je nedôverovať Zámeru sveta, lebo on jediný pozná cestu, ktorou nás vedie. Fúha, zaujímavé nápady mi vyplavilo v mysli.

Vnímanie Zámeru sveta sa spája s poznaním šamanov. Podľa šamanov môžeme vnímať svet z úrovní štyroch totemových zvierat – hada, jaguára, kolibríka a kondora, každá z nich má svoje dary aj nástrahy. Až keď ich zvládneme a zbavíme sa zamerania len na fyzické užívanie si, na moc, na egoistické sebazameranie a na túžbu vlastniť čo najviac, ktoré dovtedy pokladáme za „silu“, dokážeme nadobudnúť piatu silu – lásku. Tá jediná umožňuje vidieť pravdu a stáva sa zvládnutím tých úrovní nie prchavým, dočasným pocitom, ale silou, umožňujúcou robiť zdanlivo nemožné veci. Spája sa s prasvetlom Ti. Teraz mi to zarezonovalo s dvojplameňmi, že práve to je to ich „zbelenie“, a že práve preto dokážu robiť skutočne veľké a pre celok prínosné veci, lebo u nich sa láska stáva tou piatou silou. Hm, zvláštne prepojenie. Nechcem sa tomu teraz venovať, a tak opäť uhnem od myšlienky.

Nuž, vracia ma to stále späť k téme – tak ju aspoň načnem z iného uhla. Obvykle si potichu spievam moje ikaro (šamanskú pieseň) života i cestou – liečim stromy, či ju posielam kam treba – a je mi jedno, čo si o tom kto myslí (dosť ľudí nedokáže stráviť ani len moju jednu náušnicu – hviezdu, a upozorňujú ma občas, že som asi druhú stratila, no ako by asi strávili moje liečenie stromov či posielanie energie). Dnes večer som sa vrátila k ikaru z Orovnice, ktoré mi darovala moja osobná smrť, a konečne som pochopila naplno jeho význam. Zomrel dnes „dedo“ – sused, ktorého som mala rada, láskavý a múdry človek, a tak som túto moju osobnú šamanskú pieseň použila.

Ľudia majú niekedy tendenciu tváriť sa, že existuje len to, čo oni sami vidia. Zvyšok hodnotia ako „hlúposti“ – lenže ja som nevidela nikdy ani amerického prezidenta, neexistuje teda?  Šamani by povedali, že takí ľudia žijú len na úrovni hada – fyzického tela, povrchného užívania si a necítia, ako ich duša narieka v marazme, do ktorého sa tým dohrabali. Mali by sme sa dostať životným zmúdrievaním aj na ďalšie životné úrovne, a z každej si od totemového zvieraťa zobrať jej cenné posolstvo. Ja som raz v rámci šamanského výcviku mala zážitok kondora, vznášajúceho sa vo výške – preplo ma to do neho samo od seba – a viem sa k tomu pocitu vrátiť. Je to silný zážitok.

 

Čas pokročil, a tak zakončime koincidenciou. „Ako duše sme spojení mimo priestoru a času, aj keď si toho myseľ nie je vedomá“. No tomuto celkom nerozumiem.

Dáme ešte jednu?  „Pochybnosť dokáže úžasne zablokovať intuíciu“.  Neviem, je to o nedôvere, alebo o čom?

Do tretice, nejakú inú knihu dajme, nech tú koincidenciu aj ja pochopím. „Láska nás vydlabe, že sa budeme podobať píšťale, cez ktorú vanie vietor a hrá hudbu Božiu“. Je to nejaký citát od Rúmího, ale asi som už naozaj unavená, lebo vysvetliť by som vám ho v tejto chvíli nevedela.

 

 

Elena    28.10.2019

 

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583294x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie