Založ si blog

Navždy 9. – Ani neviem. ..

Šedosivé mraky sa sťažka usadili nad lesmi okolo prednohorského kopca. Zbierala som podvečer vysušenú bielizeň na balkóne a očarene som na tú krásu podchvíľou pozerala. Tmavosivá masa oblakov miestami prechádzala do temno-temnej šedomodrej  a pôsobilo to tak rozprávkovo hrozivo, až sa mi zdalo, že sa v nich zrazu mihnú obrysy dračieho hradu na brale. Chmáry – vynorilo sa mi v pamäti náhle slovo, presne to ich vystihuje. Vešala som potom vypratú bielizeň o hodne neskôr na už večerne stemnenom balkóne, no v myšlienkach mi rezonovali stále tie čarokrásne podvečerné mračná. Tma ich zahalila – a tak „zmizli“. Iluzívne, pravdaže, možno sa ešte rozvaľujú na úbočiach, aj keď v temnote ich nevidím – ktovie.

I v živote je to tak, že vidíme podobne iluzívne – napadlo mi teraz. Myslím, že iluzívne je tváriť sa, že ak niečo v tejto chvíli nevidím, že to neexistuje – týka sa to určite našich možných ciest, aj „slepých škvŕn“ – vecí, ktoré nevidíme vo vlastnom živote. Iluzívne je aj žiť s niekým, kto nás nevidí srdcom, neprijíma nás bezvýhradne – je to len strata času. Iluzívne je nedôverovať Zámeru sveta, lebo on jediný pozná cestu, ktorou nás vedie. Fúha, zaujímavé nápady mi vyplavilo v mysli.

Vnímanie Zámeru sveta sa spája s poznaním šamanov. Podľa šamanov môžeme vnímať svet z úrovní štyroch totemových zvierat – hada, jaguára, kolibríka a kondora, každá z nich má svoje dary aj nástrahy. Až keď ich zvládneme a zbavíme sa zamerania len na fyzické užívanie si, na moc, na egoistické sebazameranie a na túžbu vlastniť čo najviac, ktoré dovtedy pokladáme za „silu“, dokážeme nadobudnúť piatu silu – lásku. Tá jediná umožňuje vidieť pravdu a stáva sa zvládnutím tých úrovní nie prchavým, dočasným pocitom, ale silou, umožňujúcou robiť zdanlivo nemožné veci. Spája sa s prasvetlom Ti. Teraz mi to zarezonovalo s dvojplameňmi, že práve to je to ich „zbelenie“, a že práve preto dokážu robiť skutočne veľké a pre celok prínosné veci, lebo u nich sa láska stáva tou piatou silou. Hm, zvláštne prepojenie. Nechcem sa tomu teraz venovať, a tak opäť uhnem od myšlienky.

Nuž, vracia ma to stále späť k téme – tak ju aspoň načnem z iného uhla. Obvykle si potichu spievam moje ikaro (šamanskú pieseň) života i cestou – liečim stromy, či ju posielam kam treba – a je mi jedno, čo si o tom kto myslí (dosť ľudí nedokáže stráviť ani len moju jednu náušnicu – hviezdu, a upozorňujú ma občas, že som asi druhú stratila, no ako by asi strávili moje liečenie stromov či posielanie energie). Dnes večer som sa vrátila k ikaru z Orovnice, ktoré mi darovala moja osobná smrť, a konečne som pochopila naplno jeho význam. Zomrel dnes „dedo“ – sused, ktorého som mala rada, láskavý a múdry človek, a tak som túto moju osobnú šamanskú pieseň použila.

Ľudia majú niekedy tendenciu tváriť sa, že existuje len to, čo oni sami vidia. Zvyšok hodnotia ako „hlúposti“ – lenže ja som nevidela nikdy ani amerického prezidenta, neexistuje teda?  Šamani by povedali, že takí ľudia žijú len na úrovni hada – fyzického tela, povrchného užívania si a necítia, ako ich duša narieka v marazme, do ktorého sa tým dohrabali. Mali by sme sa dostať životným zmúdrievaním aj na ďalšie životné úrovne, a z každej si od totemového zvieraťa zobrať jej cenné posolstvo. Ja som raz v rámci šamanského výcviku mala zážitok kondora, vznášajúceho sa vo výške – preplo ma to do neho samo od seba – a viem sa k tomu pocitu vrátiť. Je to silný zážitok.

 

Čas pokročil, a tak zakončime koincidenciou. „Ako duše sme spojení mimo priestoru a času, aj keď si toho myseľ nie je vedomá“. No tomuto celkom nerozumiem.

Dáme ešte jednu?  „Pochybnosť dokáže úžasne zablokovať intuíciu“.  Neviem, je to o nedôvere, alebo o čom?

Do tretice, nejakú inú knihu dajme, nech tú koincidenciu aj ja pochopím. „Láska nás vydlabe, že sa budeme podobať píšťale, cez ktorú vanie vietor a hrá hudbu Božiu“. Je to nejaký citát od Rúmího, ale asi som už naozaj unavená, lebo vysvetliť by som vám ho v tejto chvíli nevedela.

 

 

Elena    28.10.2019

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Robert Fico

Fico je formálne čistý. Pomôže mu to k navráteniu dôvery?

29.11.2022 22:00

Čo zrušenie obvinenia v kauze Súmrak znamená pre dôveru v spravodlivosť? A ako ovplyvní politické dianie v krajine?

káčer

Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

29.11.2022 20:11

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO.

Armáda / Vojak / Ruskí vojaci /

Do Kazachstanu ušli pred mobilizáciou nielen státisíce Rusov, ale aj miliardy rubľov

29.11.2022 18:34

Väčšina Rusov, ktorí prišli do Kazachstanu po vyhlásení mobilizácie, krajinu už aj opustila.

irán

Pri protestoch v Iráne zabili vojaci už 448 ľudí vrátane 60 detí

29.11.2022 18:19

Údaj nezahŕňa členov bezpečnostných síl, dodala organizácia Iran Human Rights.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7234041x
Priemerná čítanosť článkov: 2937x

Kategórie