Založ si blog

Pár slov 8. – Nepomáha zakryť si uši. . .

Za účelom preškoľovania mi slúžia odborné semináre, nepotrebujem žiadne doškoľovanie osudu – mohli by sme si podaktorí vzdychnúť. No nebolo by nám to nič platné, navyše preškoľovanie zaistené osudom sa nám vrýva hlboko pod kožu, pretože jeho cieľom je meniť nás samých.

Skôr či neskôr nás Zámer sveta ku prijatiu poznania dostane – aj keď sa vzpierame, keď máme strach, keď nedôverujeme – nájde spôsob, ako nám správnu cestu ukázať. Ako mne dnes. Príkladom ako sa dostaneme ku pravému poslaniu je príbeh s Mojžišom – práve ten sa mi otvoril v jednej z neprečítaných kníh, keď sa mi ich podarilo pri upratovaní zhodiť na zem. Je to príbeh nielen o pravom poslaní, ale aj o zvládaní strachu.

 

Mojžiš…

Ak sa ocitneme tvárou v tvár rozhodnutiu, ktoré nám môže život zmeniť, či až obrátiť hore nehami, sme ako Mojžiš.

Biblický príbeh o Mojžišovi je známy. No pre istotu si povedzme základné fakty.

  • Zjavil sa mu Boh a poveril ho poslaním. Mal odviesť Izraelitov z egyptského otroctva.
  • Mojžišovi nič viac nemohlo byť cudzie ako ten nápad – žil pokojný usadlý život pastiera, prečo by sa ho mal zrazu vzdať? Nebol rečníkom – ako by už len presvedčil faraóna, že má Izraelitov pustiť zo zajatia? Mal už 80 rokov, neplánoval žiť kočovne, putovať do Egypta a odtiaľ viesť kopu ľudí cez more, čo keby zomrel cestou?
  • Nepomohlo mu však nič z tých výhovoriek, nepomáha v takých situáciách si zakryť uši, akože nepočujeme to volanie.

Sme ako Mojžiš podaktorí, vynakladáme veľa úsilia na odmietnutie zmeny. Za všetkými dôvodmi, prečo nemáme vystúpiť zo zóny pohodlia a prekročiť nový prah, stojí to, čo sa začína na písmeno S – strach.

Kniha tiež hovorí, že odlišujeme v živote traumy a drámy

  • trauma je niečo, čo nás trvale zraní – ako smrť dieťaťa, či zažívané násilie,
  • dráma znamená, že niekedy v nás čosi vyvolá hnev, sklamanie či smútok – môžu to byť aj bolestivé situácie, ale citovo nás nezraňujú navždy, no my si ich pletieme s traumou a prehnane na ne reagujeme.

 

Záver…

Nuž, Zámer sveta ma preškoľuje usilovne – včera mi ukázal rozpoznávacie znamenie komu možno  veriť, dnes zasa návod ako k dôvere vykročiť. Je to zdanlivo jednoduché. No len zdanlivo, v skutočnosti nie je ľahké prekonávať svoj strach.

Hm, ako to dokázal ten Mojžiš?

 

 

 

Elena   9.11.2019

Slovááá 4. – To sa to športuje z cudzích daní. . .

06.10.2022

Zločin, pri ktorom páchateľ spôsobil smrť zatiaľ 5 mladých ľudí, zasvietil trochu i do temných kútov športbiznisu. A vysvitlo, že páchateľ trénoval hluchú športovkyňu, ktorej dáva štát takmer 63 000 eur ročne. Nestačím žasnúť ako štedro rozdáva štát z našich daní a odvodov – je to niekoľkonásobok toho, čo človek dostane za poctivú odbornú [...]

Slovááá 3. – Matovič má pravdu a jeho nápad plne podporujem. . .

04.10.2022

Bratislavská tragédia je v skutočnosti tragédiou Slovenska. Lebo obete nie sú Bratislavčania, ale študenti, ktorí prichádzali na internát z rôznych kútov krajiny. Cestovali z domu, ich blízki ani netušili, že ich videli posledný krát. Matovič navrhol, aby vodičovi, ktorý za volantom má viac ako promile, zhabal štát auto. Plne podporujem tento jeho návrh. Dokedy [...]

Slovááá 2. – Večerná tragédia v Bratislave. . .

03.10.2022

Včera večer po desiatej v Bratislave na zastávke MHD vletelo auto do davu ľudí. Piati mŕtvi a najmenej desať ranených. Sedím a plačem v nadráne nad tou hrôzou. A uvažujem, koľko z tých obetí bolo študentov cestujúcich na internáty. Alebo ľudí cestujúcich kvôli práci. Nedeľa večer – aj moje dieťa do školy včera podvečer cestovalo – našťastie nie do [...]

Miška, zrazené dievčatko, Čadca, opitý vodič

Otec zrazeného dievčatka má pre opitého šoféra jasný odkaz: Nech dostane, čo mu patrí

06.10.2022 16:00

Verí, že spravodlivý trest vinníka neminie.

Vladimir Putin

Zelenskyj: Putin by jadrový útok neprežil

06.10.2022 14:50

Zelenskyj spochybnil, či má Putin dostatočnú kontrolu nad ruským vojenským ťažením na to, aby mohol podniknúť jadrový útok.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Dukla nám dodnes pripomína odvahu a vlastenectvo našich predkov

06.10.2022 12:53

Prezidentka to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti so 78. výročím Karpatsko-duklianskej operácie.

Covid

Na Slovensku má pribudnúť nový pamätný deň, bude venovaný obetiam pandémie

06.10.2022 11:43

Deň by pripadal na 6. marca, keď oficiálne potvrdili prvý prípad koronavírusu na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,436
Celková čítanosť: 7044993x
Priemerná čítanosť článkov: 2892x

Kategórie