Založ si blog

Vo vetre čias 3. – Pomôžte, ak môžete. . .

 

Prší a prší, neustále i teraz. V Revúcej zatopilo dokonca aj psí útulok – prosím, ak viete pomôcť dočaskou pre nejakého psíka, urobíte dobrý skutok.

Počasie vyzerá skrátka viac ako bláznivo, až zúfalecky bláznivo. V Prahe husto sneží, v Tatrách víchrica láme stromy, u nás podmyl vytrvalý dážď cestu na Tisovec a museli ju odstaviť.

Žijem v horách, na kopci, a tak by som mohla kývnuť plecom – nás predsa nevytopí. Dokonca aj víchrica, ktorá sa ženie už tretí deň Tatrami, tu zmiernila svoj dych na prudký vietor. Keďže pochádzam z Tatier, volala som mame i dnes, ako počasie vyčíňa – chválabohu, nestrhlo im strechu, hoci je už schátraná, a aj elektrinu majú. No nemôžem len tak spokojne sedieť a tváriť sa, že sa ma to netýka, súcitím  so všetkými, ktorých ohrozuje toto počasie. Utrpenie iných ma vždy hlboko zasahuje, nedokážem a ani nechcem len prihliadať.

No musím povedať, že tá dnešná tragédia autobusu s 12 mŕtvymi pri Nitre má ešte oveľa väčší rozmer, ako nejaká zatopená pivnica, či výpadok elektriny, či aj odnesená strecha – lebo to vždy možno opraviť a napraviť, ľudský život nevrátiš. Nechcem to analyzovať, som príliš zasiahnutá tou udalosťou – úprimnú sústrasť všetkým tým pozostalým vyjadrujem. No neviem, čo už tam spravia ministerky a minister, načo sa tam vôbec trepali – akurát prekážať im môžu na mieste havárie so svojou ochrankou. Namiesto toho ihneď mala zasadať vláda – a bezodkladne prijať účinné opatrenia voči šoférom, ktorí sa na cesty trepú s preťaženými autami, nehľadia na to, ako bezohľadne tým ohrozujú iných. Aj u nás sa bezohľadne rútia z kopca či na kopec deň za dňom preťažené kamióny. Myslím že by mali policajti ďaleko viac sprísniť kontroly v tomto smere, a pravdaže aj pokuty za takéto konanie. Tri krát a dosť – po treťom nachytaní vodiča s preťaženým nákladom vziať mu vodičák doživotne a zhabať aj kamión, či nákladné auto.

Teraz sedím a uvažujem o dnešku, nevládzem robiť nič iné. Som intuitívec, ráno som kráčala do práce v Revúcej temnou ulicou v daždi a  spievala som si polohlasne moje ikaro života, lebo som mala intenzívny pocit, že treba šíriť ochranu. Že sa niečo zlé udeje, nevedela som ale, čo to má byť. A tak som posielala ochrannú energiu tam, kde ju bude treba. Ten zlý pocit som mala ale ešte aj podvečer, vravela som si – nie, to som nezachytila ráno tú dnešnú nitriansku haváriu autobusu, je to niečo iné. Neviem čo zlé sa dnes ešte zmelie. Neviem. A neviem ani meniť beh sveta. No to viete, že by som chcela, moja idealistická snaha o dobro sa ma kdesi hlboko v srdci stále drží, no pokorne skláňam hlavu, nie ja to tu riadim.

Teraz si uvedomujem, aký výstižne symbolický názov k dnešnému blogu má táto jedenástka – lebo vietor čias nie je len politika, ale práve tie malé ľudské tragédie, ktorými bol dnešok preplnený.

V tejto chvíli som o hodný kus krotkejšia, prezradím vám – dostala som dnes silnú osobnú lekciu Zámeru sveta. Ukázal mi, ako to má všetko pevne pod kontrolou, naozaj to riadi. Opakovane sa v tom uisťujem – jedna vec je to vedieť a chápať rozumovo, druhá vec je nechať to poznanie preniknúť hlboko do svojho srdca a mať hlbokú dôveru ku všetkému, čo sa deje. Zámer sveta chce po mne len tri veci – aby som teraz nešla na Červenicu (ťahá ma to tam teraz moc a moc), aby som nepoužila žiadnu kliatbu (lebo to by zastavilo môj proces belenia), a aby som prijala s dôverou to, čo mi prichádza do života (aj keď to bude vyžadovať prekročenie veľkej hranice strachu z mojej strany, silnú dôveru).

Sme tu na kopci v bezpečí pre dažďom, no izolovaní. Keby som bola niekde dolu, šla by som pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Možno práve o tom sú takéto situácie, aby nás učili byť súdržní v ťažkých časoch. A možno sú aj o tom, aby nám ukázali, na čom v živote naozaj záleží, lebo v náhlení dní a lesku pozlátka na to občas zabúdame.

Pretože práve toto sú chvíle, keď si človek uvedomuje, na čom naozaj záleží. Na domove, poskytujúcom hrejivú náruč. Na tom, aby všetci blízki boli v bezpečí. Na pokojnom večere doma so šálkou horúceho času.

Moc si prajem, aby všetci ľudia mali pokojný večer, aby sa už dnes nikomu nič nestalo.

Dážď, prosím, prosím, prosím, ustaň.

 

Elena     13.11.2019

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Kuciak vražda vyšetrovanie Gašpar

Gašpar je na polícii v Nitre. Prišiel si prečítať spis v kauze Súmrak, vyšetrovanie ukončili

28.11.2022 10:10

Obvinení v kauze majú v nitrianskej centrále NAKA študovať trestný spis, vyšetrovanie sa totiž skončilo.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Finančná správa rozložila skupinu nelegálnych výrobcov cigariet na východe SR

28.11.2022 09:49

Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že škoda je 6,2 milióna eur. Ide o najväčší zásah proti tejto trestnej činnosti od roku 2018.

Bernard Bober

Predseda KBS cestuje do Bruselu. Rokovať bude aj o situácii v cirkvi na Slovensku

28.11.2022 09:40

Témou rokovaní bude aj budúcnosti Európy a hodnotové základy EÚ, ako aj pomoci cirkvi v dôsledku vojny na Ukrajine.

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227823x
Priemerná čítanosť článkov: 2935x

Kategórie