Založ si blog

Plamenne 10. – To, čo je najťažšie na Vianoce. . .

Nebo bolo sýto belasé a oblaky po ňom leteli rýchlo. Fúkal ostrý vietor, vzduchom poletovali drobné vločky snehu dnes popoludní u nás v horách, keď som kráčala lesnou cestou.

Tak sa dnes s vami podelím o moju dôležitú skúsenosť.

 

Ak zomrie niekto blízky… 

Ak zomrie niekto blízky, zostanú jeho veci naskladané kdesi na kope – a my nevieme čo s nimi spraviť. Niekto ich necháva naskladané na kope a sú pre neho súčasťou spomienky. Iný sa rozhodne dať ich niekam preč.

Neviem, aká cesta naloženia s vecami blízkeho, ktorý zomrel, je tá pravá a správna pre vás. No dnešný blog je možnosťou uvažovať o tejto téme – lebo niekedy v živote jej čelí zrejme každý z nás..

Ach hej, hovorí sa že by sme veci našich mŕtvych blízkych nemali doma skladovať, lebo by sme im mali dopriať pokoj „odídenia“. Mohla by som k tomu hovoriť zdôvodnenie aj konštelačne, ale nechcem vytvárať návodovú hranicu. Neexistuje podľa mňa ten jediný správny postup, lebo každý sme iný – potrebujeme svoj čas a tempo, akým zvládame svoj smútok a riešime veci s tým súvisiace. Nič by nám nepomohol múdry manuál v štýle „urob to a to, a urob to teraz“  lebo urobiť niečo iba preto, že nám to ktosi odporúča ako správne, by rozhodne nebolo správne. Akurát by nám také predčasné „správne kroky“ ublížili. Zvládame to, až keď sme pripravení vnútorne. Postupne, každý svojim tempom kráčame.

Osobné veci našich blízkych – niekto sa nimi obklopuje, zaplavujú nás znovu a znovu spomienkami. Máme pocit, akoby v nich časť nášho milovaného človeka stále žila. Iný sa rozhodne ich dať preč  – a  to čím skôr. Niekedy veci po človeku, ktorý zomrel, dáme ďalej, pokiaľ sú zachované a môžu byť niekomu užitočné, pomôcť či urobiť radosť. Tie ostatné veci niekto vyhodí do kontajnera. Ja by som som nezniesla predstavu, ako sa povaľujú kdesi na smetisku veci po mojom dieťati. Myslím si, že ku veciam našich blízkych by sme sa mali správať s úctou a vyjadriť našu lásku aj tým, ako s nimi naložíme.

 

Plamene…

Už som kedysi spálila časť vecí môjho syna – jeho obľúbené vankúšiky, Scoobyho,a aj urnu, popol som rozniesla na miesta, kam rád chodieval. Premietala som si dnes spomienky, aké to bolo pre mňa vtedy, stáť sama v lese a páliť tie veci, najradšej by som si bola do toho ohňa sadla s nimi. Bolo to pre mňa hrozné, byť tam vtedy úplne sama.

Prešla som pred pár mesiacmi šamanským rituálom zomierania a znovuzrodenia, jeho súčasťou je i cesta ku predstave,čo sa po mojej smrti stane s mojimi osobnými vecami. Je to silný rituál, a mne osobne veľa dal. A tak keď som teraz predvianočne upratovala Maroškovu školskú skrinku, vyberala som s láskou knihy, ktorých sa dotýkal môj syn. Knihy boli obdraté, a aj strany v nich, Maroško ich listoval znovu a znovu a znovu kedysi, nemohli by ísť nejakému ďalšiemu dieťaťu. Aj jeho školské pomôcky, časť z nich som spálila kedysi, no teraz som našla škatuľku plnú učebných kariet, pomôcok, drobností. Zbalené v taške boli v predsieni pár dní, lebo celé dni úporne pršalo. Dnes prišiel ten čas, kedy slnko vyzrelo spoza mrakov a prudký vietor sa zmiernil.

Nebolo to o nič ľahšie ako minule v prvej chvíli. Ostrá bolesť mi nedala hodnú chvíľu ani dýchať. No potom som si uvedomila pár odlišností – necítila som sa tam dnes tak sama ako minule, mala som so sebou môj šamanský bubon. Cítilia som oveľa viac vďačnosti, že som mohla žiť s mojim dieťaťom počas tých rokov, lebo napriek všetkému ťažkému to boli pre mňa prekrásne roky. A uvedomovala som si, že vo chvíli, keď som zapálila oheň s vecami a začala spievať moju šamanskú pieseň, prestalo snežiť a oteplilo sa. Vnímala som to hlboké prepojenie s prírodou, aj seba ako súčasť sveta. Konštelačku som si postavila a viem, že prichádzajúcemu môžem dôverovať.To je pre mňa dôležité, lebo až keď niečomu či niekomu dám svoju dôveru, otváram sa tomu naplno. A tak som tej možnosti povedala „áno“.

Jasné, že tu nedám všetko, čo mi prišlo, bol to veľmi silný a dôležitý čas.

Myslím si, že v živote by sme mali robiť nie tie veci, ktoré sú jednoduché,  a ľahké, ale tie, ktoré sú správne. A cítim, že bolo správne poslať tie veci môjmu dieťaťu takto symbolicky práve v tomto čase.

 

 

Elena   27.12.2019

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Súdna rada, Ján Mazák

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

13.04.2024 12:15

Predseda Súdnej rady Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Kosová a Šamko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965680x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie