Založ si blog

Čo ti (ne)poviem 2. – Prvý život anjela. . .

Bojové pokriky zneli krátko, po chvíli sa zovšadiaľ rozliehal krik ranených. Hromady mŕtvych tiel, krv všade dookola.

Na všetko to peklo sa dívala žena v belasých šatách. Pomáhala potom raneným, až do vyčerpania, po celé hodiny. Ticho, bezmocne plakala. Ako je možné, aby si ľudia takto navzájom ubližovali? Aby ktosi, kto mal toľko plánov do života, tu zrazu ležal mŕtvy len pre čiesi pochybné zámery? Len aby ktosi získal moc a peniaze – naozaj to stojí na život čo len jediného človeka? Nie je to správne a spravodlivé. Vojna nie je dobrá, žiadna vojna – treba skoncovať s tým zlom.

Otvorila včera bránu hradu, aby ľudia v hrade nezomreli od hladu. Aby tá hrozná vojna skončila. Aby zavládol pokoj a ľudia netrpeli. Ich pán bol krutovládca a pripravil o hrad svojho bratranca podvodom. A ten už dva mesiace obliehal hrad, chcel hrad získať späť. Áno, všetci vedeli, že je to správne, že hrad mu patrí. No tí, ktorí pána neposlúchli, skončili na nádvorí sťatí alebo obesení. Všetci si priali koniec boja, nemali potraviny, nevideli cieľ. Nemali za čo bojovať. Bolo to číre zlo, ten boj.
A tak zozbierala odvahu a otvorila hradnú bránu. Čakala, že dobro vkročí s „tými dobrými“. No i oni zabíjali, kruto a nemilosrdne zabíjali. Privlastňovali si veci, nivočili. A potom rozprávali, smiali sa, spokojne jedli medzi tou kopou mŕtvol.

Kde je dobro, Bože, volala žena v belasom zúfalo, ako sa môžeš dívať na všetko to utrpenie, ako sa len na toto všetko môžeš dívať? Ako môžeš toto všetko dopustiť? Čo to robíš? Kde je tu dobro, a prečo je na svete toľko zla? 

Nikto jej neodpovedal.

Stála vysoko na hradbách, vietor jej rozvieval vlasy. Odhrnula si prameň z tváre. Vykročila.

 

Elena   8.1.2020

CESTA 2. – Cesta, ktorou by chceli ísť všetci. . .

04.04.2020

Rôzne sú cesty, ktoré nás vedú. Existuje jedna cesta, ktorou by chceli ísť všetci? Aká je to cesta? A ako tú pravú cestu nájsť? Odpoveď na tieto otázky v dnešnom blogu pohľadáme. Existuje jedna cesta, ktorou by chceli ísť všetci? Kadečo ľudia pokladajú v živote za dôležité – bohatstvo, úspech, lásku, zdravie… Rôznosť predstáv vyvoláva [...]

Cesta 1. – Ako sa Slovensko rozdiskutovalo. . .

04.04.2020

Nie sú situácie, v ktorých by som bola za všeľudové hlasovanie. Lebo paralel situácií, v ktorých takúto verziu postupu neradno uplatniť, by som v živote vedela vymenovať ajajaj… Predstavme si, že pred operáciou pacienta začne hlasovať celá nemocnica, či mu má odrezať chirurg nohu. Pacient má gangrénu a pôjde o život zachraňujúcu operáciu. Jeho kolegovia [...]

Nežne 11. – Len. . .

04.04.2020

Čas od 29.3. do 4.4. je presne sedemdňový. Niekedy je sedem dní večnosťou. Slnečný deň sa črtá, tak ako pred šiestimi rokmi. Vtedy – nie, neviem, nebudem klamať, v pamäti mám z tých čias len útržky spomienok. To, ako svietilo slnko. To ako vial vietor, dýchal mi do tváre a čechral vlasy. A to, ako stáli pri mne mama a sestra pred banskobystrickým krematóriom a mali [...]

škola, trieda, štrajk

Škola už do prázdnin asi nebude

04.04.2020 11:00

Deti a študenti pravdepodobne ukončia školský rok doma. Rezort školstva predĺženie školského roka či skrátenie letných prázdnin nezvažuje.

Jarovnice, koronavírus, odber

V osadách odoberá vzorky armáda

04.04.2020 10:30

Nad Jarovnicami lieta vrtuľník. Na prísne strážené futbalové ihrisko po jednom vstupujú obyvatelia osady, ktorí sa nedávno vrátili zo zahraničia.

Igor Matovič

Pribudlo 21 nakazených, na Slovensku je 471 prípadov

04.04.2020 10:30, aktualizované: 12:34

Testovaných v piatok bolo 1889 ľudí.

sokoliarstvo, Zoe, orlica

Dravce nepoznajú voľno. Prvá škola na svete vyučuje sokoliarstvo

04.04.2020 09:23

V základnej škole v Štiavnických Baniach ako prví na svete začali vyučovať predmet sokoliarstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,452
Celková čítanosť: 3319895x
Priemerná čítanosť článkov: 2286x

Kategórie