Založ si blog

Veď hej 1. – Sú chvíle, keď potrebujeme chlapa. . .

V živote sú chvíle, kedy potrebujeme chlapa. Ja som mala takú chvíľu práve včera večer. Skladala som totiž posteľ s dcérou. A tak kým životy iných valcujú politické témy, ktoré sú teraz hodne výpovedné, ja žijem v tejto chvíli prozaicky získavaním kompetencií v skladaní nábytku.

Ach, to je príbeh – rovno prezradím, že ešte nedokončený – poviem vám niečo z neho teraz…

 

No, kúpila som nábytok…

Tí, ktorí ste objednávali nábytok, zrejme zaspomínate, čo všetko sa v takej situácii stáva problémom. Dnes už viem, že objednávať si všetko z jednej firmy je lepšie ako riskovať, že to budú voziť deň za dňom. Zatiaľ došla Kike posteľ, a tri skrine pre deti prídu v pondelok, dve postele prídu nevedno kedy. Nebola ani možnosť dať si nábytok poskladať tou firmou, len ho privezú – nevezmeme ho radšej tu cez nábytok? zaváhala som. Ibaže dcéra si vyhliadla konkrétnu posteľ so skrinkami a vysúvacím písacím stolíkom, tie skrine boli zasa v akcii – a moje váhanie zaklincovalo dieťa vyhlásením „na skladanie nábytku stačí inteligencia“. No veď možno áno, povedala som si v duchu, hoci vo mne hlodal duch pochybností – a objednala som.

Vyniesť diely na tú posteľ do bytu a vyhodiť pôvodnú poschodovú posteľ pomohli dvaja chlapi – a potom prišiel náš čas. Prišla som z práce, boli štyri hodiny popoludní – a hoci dieťa vyhlásilo „idem to skladať sama“, pridala som sa od začiatku. Správna mama nenechá dieťa v ťažkej situácii samé, hovorila som si odhodlane. Lebo pocit, že v ťažkej situácii nie sme sami a niekto pri nás stojí pevne, je ten najúžasnejší pocit na svete.

Sada imbusových kľúčov a kladivo, ktoré sme popoludní kúpili, mi dodávali sebaistotu odborníka. Aj fakt, že vybaliť všetky tie škatule s dielmi sme zvládli celkom rýchlo. Našli sme návod.. Pri pohľade na úvodný obrázok som si spomenula, ako som na gymnáziu nemala rada geometriu, aj matematiku celkovo – a ako som nikdy doteraz netúžila skladať nábytok.  Netúžila som ani teraz, ale musela som – kto jej pomôže, ak nie ja, zbierala som odhodlanie.

Nadšenie mi nepribudlo, ani keď som návod otvorila a listovala. Nevedeli sme presne určiť, ktoré skrutky sú ktoré podľa návodu. Majú manuál pre rôzne stupne inteligencie? uvažovala som s nádejou a ochotou podhodnotiť moje IQ aspoň o dva pásma. Skrutky som prácne zrátavala v snahe zistiť, ktoré sú ktorým druhom z toho návodu.

Rebríček k posteli sme napriek tomu zložili pomerne rýchlo. Aj prvú z tých podskriniek sme akosi zložili, dokonca i dvierka na ňu Kika upevnila. Trochu dokriva, ale držia – povedala som s pozitívne orientovaným myslením. Realista vo mne ale vedel, že ak skladáme jednu skrinku dve a pol hodiny, tak zložiť dokopy všetky diely nebude večer reálne. Náročnosť úloh sa navyše od skrinky ku skrinke stupňovala – „koľajničky“ na zásuvky sme zrejme mali vmontovať ešte pred zložením týchto dielov dokopy, došlo mi, keď ich dieťa prácne vkladalo. Koľajničky uťahovalo a uťahovalo, lebo zásuvky nešli vložiť do skrinky.

Dobre, končíme nadnes – bolo už po 22 – povedala som vo chvíli, kedy zásuvky akosi zapadli dnu. Výsledný dojem nebudem popisovať, určite ho dnes musíme ešte vylepšiť. Sme kdesi na polceste – tým doladením, aj celkovo v polovici skladania tej postele.

 

Sú okamihy, kedy si človek uvedomí, ako v ňom pracujú stereotypy…

Nemám pocit, že treba mužov zoženšťovať a ženy zmužšťovať. Možno v každom mužovi sa skrýva vnútorná žena, ktorá predstavuje jeho citlivosť a vnímavosť a v žene zasa vnútorný muž s ráznosťou rozhodnutí, ale v reálnom živote by tie mužsko-ženské úlohy podľa mňa mali zostať rodovo rozdelené. Nemám potrebu súperiť s mužmi, že všetko zvládnem rovnako dobre a dokonca ani potrebu sa porovnávať v akejkoľvek zdatnosti. Priznanie, že muži zvládnu lepšie poskladať nábytok ako ja, ma nevedie ku nutkavej snahe sa v tom zlepšiť.

V rôznych situáciách, ktoré pred nás stavia život, si kladiem otázku, čo ma má tá situácia naučiť. Táto situácia mi pomohla si uvedomiť, že ženy síce zvládnu mužské práce – aj my ten nábytok nakoniec všetok poskladáme – no prirodzené usporiadanie rolí je najlepšie. Že dokážem oceniť silu mužskej roly. A že stojím v pohode na svojom ženskom mieste.

 

Elena  24.1.2020

 

K diskusii:  valdis, líšime sa spôsobom výberu. V mojej posteli by mal miesto len chlap, ktorému by som spravila miesto v mojom živote natrvalo.

 

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Úrad vlády

Muž polial benzínom a zapálil jednu z brán pri Úrade vlády, čelí obvineniu

13.04.2024 15:15

Muž sa na mieste k spáchaniu skutku priznal a uviedol, že ho spáchal vedome.

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965950x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie