Založ si blog

To som ja 3. – Hrozba pandémie – a čo by u nás znamenala. . .

Som natoľko naivná, že verím aj predpovedi počasia – ale zasa nie natoľko naivná, aby som verila správam z médií.

A tak by sme mali vedieť čítať i medzi riadkami.

Nedávno som písala o pandémii v blogu Veď hej 4. – Pandémia prináša smrť. A na túto úvahu nadviažem.

 

Hokusy- pokusy vedcov…

Riziká pokusov všetkého druhu na psuedovedeckom základe pomenoval výstižne článok

https://www.stoplusjednicka.cz/sileny-experiment-vedci-vytvorili-virus-zabijacke-chripky

Tento v súčasnosti sa šíriaci  vírus je podobného typu. Únik z laboratória v dôsledku ľudskej nedbalosti robí nebezpečnými všetky podobné pokusy – a bolo by ideálne s nimi úplne skoncovať.

 

Čo by bolo u nás pri pandémii…

Ak si ľudia myslia, že by šlo o nejaký druh bežnej chrípky, tak sa hodne mýlia. Opatrenia realizované Talianmi ohľadne karantény o tom svedčia. – uzavierajú mestá a celé oblasti. Aby chorí neodchádzali, strážia ich policajti a vojaci.

Otázkou dňa je kedy nastane problém u nás, kedy zverejnia prvé objavenie sa nákazy. Správy o šírení čínskeho koronavírusu hovoria o blížení sa k našim hraniciam – ja osobne si myslím, že pokojne už môže byť tu – len je v inkubačnej dobe. No ak by aj nebol, pri súčasnej miere ľudskej hlúposti to môže byť veľmi rýchlo – pretože kade-tade po ohrozených oblastiach sa nám vrágajú nielen tí, ktorí musia ísť nevyhnutne pracovne (ako kamionisti), ale dovolenkári a rôzne školské či záujmové inštitúcie vláčia po týchto lokalitách i deti. Naozaj si myslím, že vláda by mala zareagovať rýchlejšie a razantne dať zákaz cestovania. Lebo na rozdiel od Talianska, ak sa rozbehne pandémia tu, bude to paseka v lokalitách s nízkym hygienickým štandardom – taký človek nakazí nie desať, ale možno aj  násobne viac ľudí.

Myslím, že je najvyšší čas informovať ľudí, čo by sa dialo, ak by sa čínsky kooronavírus objavil a došlo by ku karanténe nejakej oblasti. Ako by mali postupovať, či ako sa pripraviť. Ako by ľudia dostávali potraviny, ako by boli ošetrovaní, ako by bol zaistený bezproblémový chod spoločnosti – od elektriny, potravín, liekov, vody, no všetko skrátka. Či by masky dostali, alebo odkiaľ by ich nabrali, lebo kupovať si ich mnohí nebudú. A tak sa obávam, ako by to u nás vyzeralo.

Konečne sa v tomto smere zobudila aj Svetová zdravotnícka organizácia

https://www.ta3.com/clanok/1176975/svetu-hrozi-pandemia-podla-who-by-sa-krajiny-mali-pripravit.html

 

Realistický článok

https://www.stoplusjednicka.cz/ziva-hrozba-pandemie-znici-nas-virova-apokalypsa

hovorí o tom, ako by to naozaj vyzeralo. Pandémia je pre každú spoločnosť obrovským problémom.

Neviem aký stupeň naivity by si vyžadovalo, aby sme pokladali počet lôžok infekčných oddelení u nás za dostatočný. A počet personálu. Chýbali by nielen lôžka (tie sa dajú provizórne získať z hotelov, ubytovní, škôl). Chýbali by ale prístroje pľúcnej ventilácie, aj lieky – ak ochorie veľké množstvo ľudí, tak i základný chod spoločnosti by bol problém zaistiť.  Iste, pandemický plán ráta s uložením pracovnej povinnosti, no ak ochorie priveľa ľudí, nebude ani koho poslať na nútené práce, teda pardon, povinné práce to nazvali. Jediné, čo je zrejmé, je zaistenie hromadných hrobov, existujú plány  na ich umiestnenie v každom okrese.

Oveľa razantnejšie opatrenia by mali byť, ak chceme skutočne zabrániť vzniku veľkých škôd v spoločnosti.

 

 

Elena 26.2.2020

l

Nežne 10. – Buďte Dávidom. . .

29.03.2020

Poučenie nám nesú príbehy. Naše vlastné, príbehy iných ľudí, aj príbehy z dávnych čias nás môžu naučiť veľa o súčasnom svete a o nás samých. Jeden taký dávny príbeh vám teraz rozpoviem. A aj to, čo povedať deťom, ak sa teraz boja, k tomu pridám. Príbeh z dávnych čias… Dávid a Goliáš je príbehom, ktorý zrejme mnohí poznáme. Obor Goliáš, [...]

Nežne 9. -Pokojne. . .

29.03.2020

Pokojne, ľudia, slnko svieti a nebom plávajú oblaky. Nenastal koniec sveta. Situácia pandémie, v ktorej začiatku v našej spoločnosti sa práve nachádzame, je dlhodobo zlou situáciou pre väčšinu spoločnosti. Ohrozuje ľudí mnohorako – na živote, zdravotne, existenčne. A situácie, v ktorých cítime strach, sú nestabilné – nútia nás nejako konať. Práve o takých [...]

Nežne 8. – Tak už chápete. . .

26.03.2020

Svitá o niečo skôr – občas, aspoň niektorým z nás snáď. Nemyslím teda zjavne v dnešnom blogu len na radostnú skutočnosť, že skorým ránom už nejdeme do práce v tme. To je fakt, o kadejakom svitaní dnes pár slov poviem… Niekedy nám svitá skôr… Pseudoduchovne (preberajúco len) šíria mnohí teraz socsieťami, ako nás má vírus v pandémii svetom [...]

Abdul Halím Chaddám

Zomrel bývalý viceprezident Sýrie Abdul Halím Chaddám

01.04.2020 19:35

O jeho úmrtí sýrske štátne médiá neinformovali. Bol odporcom vlády prezidenta Baššára al-Asada.

Russia Africa

Prezident Guiney má sovietske čísla. Skúša to ako Putin

01.04.2020 17:36

Budú vládnuť doživotne? Ruský prezident Vladimir Putin a jeho guinejský kolega Alpha Condé.

covid, graf, koronavírus

Koronavírus v grafoch: Počet infikovaných, počet mŕtvych a porovnanie Slovenska so svetom

01.04.2020 16:59

Koronavírus zasiahol už celý svet. V prehľadných grafoch si môžete pozrieť, ako narastal počet prípadov a počet mŕtvych na Slovensku, v Európe i vo svete - absolútne aj na počet obyvateľov.

Lietadlová loď Roosevelt

Dráma na mori. Lietadlovú loď napadol vírus

01.04.2020 16:49

Jedno z najmocnejších bojových plavidiel sveta vysiela núdzový signál. Americkú lietadlovú loď USS Theodore Roosevelt zachvátila nákaza koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,449
Celková čítanosť: 3315115x
Priemerná čítanosť článkov: 2288x

Kategórie