Založ si blog

To som ja 5. – Veci života. . .

Nádherné zore. Ako z rozprávky takej krehkej, že ju vnímame so zatajeným dychom. Človek by mohol stáť a dívať sa na ne, len sa tak dívať, dlho, dlho…

Cestou do volebnej komisie som ich však zachytila len na okamih. Uchovávala som si ho počas dňa pred vnútorným zrakom, občas som sa k nemu spomienkou nežne vracala. Takéto úžasné okamihy sa pre mňa stávajú v behu dňa malým plamienkom, hrejúcim ma v srdci.

 

Náhlime sa v živote, rôzne méty a priority nás tlačia kamsi.

Ešte toto a ešte tamto – a potom si už konečne spravíme viac priestoru iba pre seba – hovoríme si občas. Nemáme však čas zostať stáť len tak pár minút, nechávame sa pohltiť tou krásou naplno len v letmých okamihoch.

Prejdeme krok a ešte jeden, no priority sa zosypali ďalšie, limitované a termínované. Však ten plán v práci ešte musím napísať, a vypratať pracovňu, lebo sa maľuje, a prišlo mi pozvanie na skúšku – druhú atestačku, a… Odsúvame potom oddych a plány pre radosť v kolotoči povinností.  Dokedy a na kedy?

Bilancujem od predvčera tieto otázky v sebe – hľadám vlastné odpovede na ne. Zomrel otec, môj nevlastný teda, práve s ním mám však prepojené moje detstvo. Smrť blízkych ľudí je vždy stratou, no ak zomrie človek, ktorý sa dožil staroby, vnímame zmysluplnú líniu jeho života, odžil ho. Nenarušuje sa prirodzený poriadok života, ako je to v prípade smrti dieťaťa – a tak síce cítime smútok, no neobráti to celý náš svet naruby.

 

Keď zomierajú ľudia, ktorí sú nám blízki, pohreb nič neuzavrie.

Hlavou nám víria spomienky na to, čo sme s nimi zažili. Mňa pohreby emočne vyčerpávajú od smrti syna. Na druhej strane však je vyjadrením nášho vzťahu, pocitu blízkosti a úcty voči mŕtvemu, ísť sa s blízkym rozlúčiť týmto spôsobom. Posunulo ma to zároveň k úvahe, čomu z tej záľahy povinností teraz poviem dosť a čo je pre mňa naozaj dôležité, čo sú tie pravé veci života podľa mňa.

 

Veci života…

Nemusia byť veľké, dokonca ani v lákavom pozlátkovom obale ich nepotrebujem mať zabalené. Mne sa páči obyčajnosť a každodennosť.

Práve vzťahy dávajú životu zmysel – povedal svojho času Exupéry. A veľká pravda je to. Iste je dôležitá aj práca, jej zmysluplnosť, či aj mnoho ďalších veci v našich životoch. No práve ľudia okolo nás sú tou najcennejšou devízou. Uvedomujem si, akí skvelí ľudia sú okolo mňa teraz. Úprimne láskaví a čestní, hovorím si, že je fajn, ak na svete sú i takíto ľudia. Sú svetielkom, rozžiaria svojou hrejivou prítomnosťou temné miesta tohto sveta. 

 

Kebyže sa nebolo ochladilo, šla by som po desiatom, kedy robím tú atestačku, do hôr.  Upokojujúce, hlboko láskavé objatie lesa mi v tejto chvíli moc chýba.

 


 

 

Elena, 20.2:2020

 

P.S.:  Fotografie sú moje, pravdaže,

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Ivan Korčok, Peter Pellegrini

Prieskum: Pellegrini by v druhom kole prezidentských volieb porazil Korčoka

25.02.2024 13:55

Ak postúpia favoriti prezidentských volieb Pellegrini a Korčok do druhého kola, podľa aktuálneho prieskumu Focusu pre Markízu by vyhral šéf Hlasu.

Igor Matovič, Michal Šipoš, OĽaNO

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

25.02.2024 13:39

Hnutie by si malo voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta.

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851995x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie