Založ si blog

To som ja 5. – Veci života. . .

Nádherné zore. Ako z rozprávky takej krehkej, že ju vnímame so zatajeným dychom. Človek by mohol stáť a dívať sa na ne, len sa tak dívať, dlho, dlho…

Cestou do volebnej komisie som ich však zachytila len na okamih. Uchovávala som si ho počas dňa pred vnútorným zrakom, občas som sa k nemu spomienkou nežne vracala. Takéto úžasné okamihy sa pre mňa stávajú v behu dňa malým plamienkom, hrejúcim ma v srdci.

 

Náhlime sa v živote, rôzne méty a priority nás tlačia kamsi.

Ešte toto a ešte tamto – a potom si už konečne spravíme viac priestoru iba pre seba – hovoríme si občas. Nemáme však čas zostať stáť len tak pár minút, nechávame sa pohltiť tou krásou naplno len v letmých okamihoch.

Prejdeme krok a ešte jeden, no priority sa zosypali ďalšie, limitované a termínované. Však ten plán v práci ešte musím napísať, a vypratať pracovňu, lebo sa maľuje, a prišlo mi pozvanie na skúšku – druhú atestačku, a… Odsúvame potom oddych a plány pre radosť v kolotoči povinností.  Dokedy a na kedy?

Bilancujem od predvčera tieto otázky v sebe – hľadám vlastné odpovede na ne. Zomrel otec, môj nevlastný teda, práve s ním mám však prepojené moje detstvo. Smrť blízkych ľudí je vždy stratou, no ak zomrie človek, ktorý sa dožil staroby, vnímame zmysluplnú líniu jeho života, odžil ho. Nenarušuje sa prirodzený poriadok života, ako je to v prípade smrti dieťaťa – a tak síce cítime smútok, no neobráti to celý náš svet naruby.

 

Keď zomierajú ľudia, ktorí sú nám blízki, pohreb nič neuzavrie.

Hlavou nám víria spomienky na to, čo sme s nimi zažili. Mňa pohreby emočne vyčerpávajú od smrti syna. Na druhej strane však je vyjadrením nášho vzťahu, pocitu blízkosti a úcty voči mŕtvemu, ísť sa s blízkym rozlúčiť týmto spôsobom. Posunulo ma to zároveň k úvahe, čomu z tej záľahy povinností teraz poviem dosť a čo je pre mňa naozaj dôležité, čo sú tie pravé veci života podľa mňa.

 

Veci života…

Nemusia byť veľké, dokonca ani v lákavom pozlátkovom obale ich nepotrebujem mať zabalené. Mne sa páči obyčajnosť a každodennosť.

Práve vzťahy dávajú životu zmysel – povedal svojho času Exupéry. A veľká pravda je to. Iste je dôležitá aj práca, jej zmysluplnosť, či aj mnoho ďalších veci v našich životoch. No práve ľudia okolo nás sú tou najcennejšou devízou. Uvedomujem si, akí skvelí ľudia sú okolo mňa teraz. Úprimne láskaví a čestní, hovorím si, že je fajn, ak na svete sú i takíto ľudia. Sú svetielkom, rozžiaria svojou hrejivou prítomnosťou temné miesta tohto sveta. 

 

Kebyže sa nebolo ochladilo, šla by som po desiatom, kedy robím tú atestačku, do hôr.  Upokojujúce, hlboko láskavé objatie lesa mi v tejto chvíli moc chýba.

 


 

 

Elena, 20.2:2020

 

P.S.:  Fotografie sú moje, pravdaže,

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Jaroslav Naď

Naď: Hnutie OĽANO zatiaľ nedostalo list s požiadavkami SaS

07.07.2022 13:30

Dodal, že OĽANO určite nebude podporovať predčasné voľby.

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636844x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie