Založ si blog

Cesta 10. – Všetci, ktorí nadávajú na Matoviča. . .

Všetci, ktorí nadávajú na Matoviča, by teraz mali zbystriť pozornosť.

Budem sa snažiť písať jednoduché a krátke vety, aby všetci pochopili.

 

Profesor Krčméry ako člen krízového tímu navrhuje otvoriť školy a škôlky. Matovič nie.

https://www.dnes24.sk/v-krcmery-by-chcel-otvarat-skolky-podla-premiera-by-sa-mali-riesit-ine-problemy-359278

https://www.tvnoviny.sk/koronavirus/1994837_maturity-a-prijimacky-povolili-grohling-diskutuje-s-hygienikmi-aj-o-otvoreni-skolok

Čo myslíte, kto z nich chce lepšie pre vaše deti?

Podľa mňa Matovič, lebo i pre mňa ochrana života a zdravia detí je na prvom mieste.

A mimochodom, čo myslíte, koľko rodičov pustí svoje deti do školy a škôlky v regióne, kde je veľký počet detí z osád? Čo začne robiť štát, stíhať ich?

 

Krčméry chce deti do škôl a škôlok poslať, lebo vraj budeme potrebovať zdravotníkov, ktorí sú teraz doma s deťmi. 

https://www.dnes24.sk/v-krcmery-by-chcel-otvarat-skolky-podla-premiera-by-sa-mali-riesit-ine-problemy-359278

Čo myslíte prečo?

Podľa mňa očakáva zhoršenie situácie s pandémiou u nás.

 

Zhoršenie zdravotnej situácie môžeme čakať zrejme skoro.

Čo myslíte prečo?

Podľa mňa pendleri  a rekreanti z Bratislavy mohli vyvliecť nákazu cez sviatky nákazu po celom Slovensku. A tiež prišlo na Slovensko  tisíce „repatriantov,“ ktorých nikto netestoval a môžu byť prenášačmi. Pripomeňme si, že Matovič chcel zákaz vychádzania prísny – bol to naozaj dobrý nápad- čoskoro to pochopíte všetci, žiaľ už neskoro.

 

V rámci testovania zistili zatiaľ nákazu v 14 osadách.  Môžeme len hádať zatiaľ, koľko ďalších ľudí nakazili tí infikovaní, kým sa u nich testovalo. 

220 príznakových bolo podľa  tohto článku

https://www.tyzden.sk/politika/63861/koronavirus-online-plati-obmedzenie-pohybu-pozitivne-testovani-su-najma-ludia-zo-statnych-karanten/

Čo myslíte, zostala nákaza len v osadách?

Podľa mňa je potrebné testovať obyvateľstvo rozsiahlo. Ak dávame peniaze na testovanie „repatriantov“, ktorí tu do zdravotného a sociálneho systému nijako neprispievali po celé roky, tak na tých, ktorí tu poctivo platia dane a odvody desiatky rokov, štát peniaze nájsť musí tiež. Zvlášť, keď sú dostupné slovenské testy vo verzii lacnejšej ako zahraničná.

 

„Repatrianti“ do osád prišli v obrovských počtoch, prevažne z Anglicka, Česka. Stovky ľudí sa sem dostali bez testovania na hraniciach, bez štátnej karantény.

https://www.noviny.sk/slovensko/522486-v-osadach-zacnu-masivne-testovat-zo-zahranicia-sa-mohlo-vratit-az-1500-miestnych

Čo myslíte, kto mohol čakať zodpovedné dodržiavanie karantény u týchto spoluobčanov?

https://myzemplin.sme.sk/c/22383199/v-osade-ruska-nenosia.html

Podľa mňa expert a odborník so skúsenosťami z pandémií i vo svete je Krčméry. Takže prečo expertný krízový tím nekonal od začiatku efektívne? Prečo nezakázal repatráciu hlava – nehlava, bez kontroly, s vpúšťaním stoviek ľudí bez testovania na hraniciach?

 

Akú zodpovednosť má krízový tím – napríklad za nesprávne rozhodnutia?

Krčméry medializoval úvahy v minulom týždni, ako by sme nemali hľadať vinníkov, len si pamätať chyby.

No začínam tušiť, že prečo nad tým uvažoval. Lebo chýb expertný tím narobil až-až pri repatriácii i pri nevyhlásení zákazu pohybu natvrdo.

 

Podľa mňa niekto má niesť zodpovednosť za chybné rozhodnutia – kompetencie rozhodovať bez zodpovednosti za chyby a nájdenia vinníka sú veľmi zlá verzia príbehu. Tak môžu byť všetci nezodpovední hala-bala, veď o čo ide?

Nepokladám za správne ani maturity v školách, ktoré teraz rozbiehajú.

https://slovensko.hnonline.sk/2131282-hlavny-hygienik-povolil-maturity-grohling-prezradil-podrobnosti

Situácia stresu  z bežných maturít sa takto zniekoľkonásobí. Potrebujeme naozaj, aby nám nejakí maturanti ochoreli, či nebodaj zomreli? Prečo nie sme schopní urobiť v krajnom prípade maturity online, či z hodnotenia výsledkov ich štúdia?

A dávam otvorene otázku – KTO bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť za prípadne nakazených maturantov či študentov v prijímacích konaniach? Konkrétna škola? Štát? Hlavný hygienik Mikas? Či ten krízový tím na čele s profesorom Krčmérym?

 

Mali by sa vyjadriť mediálne právnici – aby sme poznali svoje práva v tejto situácii všetci.

Ak vás niekto nakazí v obchode a niekoho do prepuknutia príznakov nakazíte, ste nevedomý prenášač. Ak navštívite niekoho rizikového, či ak máte rizikovú osobu doma a vláčite sa po obchodoch, potom ste prenášač nie nevedomý, síce neúmyselný, ale nezodpovedný. Takéto konanie by malo byť trestné, aj zodpovednosť za spôsobenú ujmu a škodu tam musí byť..

Takisto ak vás niekto nakazí v práci, potom ide o pracovný úraz, s nárokom na náhradu vzniknutej škody. Ak dieťa niekto nakazí v škole, tak tiež.

Ľudí preplieska k zodpovednosti, keď nejakí nezodpovední dostanú reálne pokuty, aj ich odsúdia za všeobecné ohrozenie a hradenie škody a ujmy.

Je pekné vykladať o spolupatričnosti a láskavom prístupe, ale tu ide o ľudské životy.

 

 

Elena  16.4.2020

 

K diskusii Štrkáč, Ďakujem za upozornenie, opravila som meno. Doplnila som linky, toľko k fámam.

Ostatným – chybou nie sú prijímané opatrenia, ale ich zlá organizácia. Ľudia, ktorí sedia doma s 80-% príjmu, by mali byť na poliach, je nutné systematicky zvyšovať potravinovú sebestačnosť. Repatriovať kohokoľvek by sme mali len s testovaním a štátnou karanténou kvalitne organizovanou, náklady za testovanie by si mal každý repatriovaný hradiť. A doplatiť poistné zdravotné i sociálne odvody, ak ich tu v posledných dvoch z troch rokov neplatil.

Strach tu ešte nie je, ale začne o také dva – tri týždne, aj panika zrejme. Jediné východisko vidím v reštrikcii nezodpovedného konania, to ešte môže aspoň čiastočne zabrzdiť problémy.Zdá sa vám kruté zažalovať chorého človeka, že niekoho nakazil? A nebodaj ho i zavrieť potom? No ale asi až potom niektorí pochopia, že ich nedbalé správanie šíri nákazu.

 

Kroky v tme 6. – Päťnásobne vyššie náklady za plyn?

18.08.2022

Ideme podporiť Ukrajinu vo vojne s Ruskom odstavením ruského plynu? Pred takýmto krokom bolo potrebné zrealizovať dôsledné odborné analýzy, koľko nás to bude stáť – ako to zvýši cenu plynu reálne pre občanov a pre firmy, ako to zvýši vykurovacie a výrobné náklady, aký dopad to bude mať na našu životnú úroveň. Predpokladám, že vláda a ani naši vydarení [...]

No toto 10. – Ak menej, tak viac. . .

18.08.2022

Ak menej, tak viac – táto úmera funguje v živote v rôznych oblastiach. Platí to tak v živote človeka, ako aj v živote spoločnosti a v prírode celkovo – ak je niečoho menej, je zároveň niečoho viac, Ak je menej spojov vo verejnej preprave, tak je viac problémov s dopravou. Ak je menej dažďa, tak je viac problémov so suchom. Ak je menej peňazí, tak je viac [...]

Kroky v tme 5. – Tí, ktorých si možno kúpiť. . .

17.08.2022

Nie, neodsudzujem tie decká, ktoré za peniaze zjedia špak, pijú vodu zo záchodovej misy, či reagujú na nejakú inú nezmyselnú výzvu na sociálnych sieťach. Nepodporujem, pravdaže, toto ich správanie, len ich neodsudzujem, lebo rozumiem tomu, ako ťažko sa im žije v spoločnosti, v ktorej si možno mnohé a mnohých kúpiť. V ktorej mnohí hlásajú, že úžasný je ten, [...]

Korzika, búrka

Búrky v Európe zabíjali, zomrelo 13 ľudí

18.08.2022 22:22

Kvôli búrkam a silnému vetru dnes v Európe zomrelo najmenej 13 ľudí. Šesť z nich na Korzike, päť v Rakúsku a dvaja v Taliansku.

Krymský most, ICEYE

Ukrajinská nadácia kúpila pre armádu satelit. Bude mať prehľad o bojisku

18.08.2022 21:19

Ukrajinská nadácia kúpila satelit, ktorý obstaráva snímky zemského povrchu s vysokým rozlíšením bez ohľadu na dennú dobu a poveternostné podmienky.

Gagarinova ulica

V Bratislave kreslia trvalé BUS pruhy na Gagarinovej ulici

18.08.2022 20:40

V týchto dňoch v rámci prác na rekonštrukcii Gagarinovej ulice v Bratislave začali s vyznačovaním trvalých vyhradených jazdných pruhov pre verejnú dopravu, tzv. bus pruhov.

lekár, doktor, peniaze, úplatok,

Komora sestier je sklamaná z Matovičovho návrhu: Takéto zvýšenie platov nestačí

18.08.2022 20:18

Nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, reaguje komora.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,390
Celková čítanosť: 6770224x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Kategórie