Založ si blog

Letmo 2. – Kauza zbitých rómskych detí. . .

Som proti akémukoľvek násiliu na deťoch – to je z mojich blogov zrejmé.

Ale som aj proti účelovým klamstvám. A myslím, že jedno z nich sa čoskoro ukáže práve pri prešetrovaní tohto prípadu. Nepísala by som o prípade do prešetrenia, keby sa k nemu nebola hneď nevyjadrila prezidentka. Keď ona, tak aj ja.

Pouvažujeme v tomto blogu, prečo je zlé, ak sa nastaví nerovnosť pravidiel  – a sú u nás de facto občania dvoch kategórií. Jedni hlavne s kopou povinností – a druhí len s kopou práv.

 

Incident v osade…

Myslím, že zbiť päť takto veľkých detí naraz je vonku sotva možné – tobôž detí z osád, ktoré sú samostatnejšie ako ich rovesníci v bežných životných situáciách. Utekali by zrejme odušu s krikom preč, najviac jedno by dotyčný vojak dobehol. Ale uvidíme, vyšetrovanie odhalí, ako to naozaj bolo.

Prvé signály, potvrdzujúce môj predpoklad, už sú na svete

https://www.hlavnespravy.sk/kauza-zbitych-deti-policia-ozbrojene-sily-prehovorili-zdravotnici-sa-vyjadrili-ku-stavu-poskodenych-nesvedci-tom-ze-by-mohlo-byt-tvrdia/2143832

 

Moldava na druhý pokus?

Keď pred časom obvinili policajtov z neoprávneného zásahu v osade v Moldave, sledovala som s obavami opakované správy o tom, kde všade napádali osadníci policajtov, ktorých si sami privolali na pomoc

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20852461/sud-rozhodol-ze-klamali-potrestal-zatial-dvoch-ludi-po-razii-v-moldave.html

Médiá boli plné článkov, ako policajti neprimerane konali. O tom, že sa preukázal opak – a za účelové klamstvá boli potrestaní niektorí z osadníkov aj súdne za prečin krivého obvinenia, bolo ticho.

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20852461/sud-rozhodol-ze-klamali-potrestal-zatial-dvoch-ludi-po-razii-v-moldave.html

Povedzme si pravdu – nie je to nič, čo by bolo novinkou tejto doby. Niektorí osadníci u nás vyčínajú

https://www.tvnoviny.sk/domace/1986873_vycinanie-osadnikov-v-kozarovciach-riesi-uz-aj-urad-vlady

a

https://www.infonoviny.sk/surovo-prepadol-starenku

a

https://www.cas.sk/clanok/500285/stvorica-mladikov-vtrhla-do-domu-dochodkyne-jeden-z-votrelcov-starenke-zlomil-ruku/

a

https://www.noviny.sk/krimi/509050-po-drsnom-utoku-stvorice-deti-spadla-zena-z-mosta-policajti-ale-obvinili-len-jedneho

V oblastiach spolužitia sa kumuluje napätie.

https://denniks.sk/38773/video-viac-ako-30-trestnych-cinov-a-50-priestupkov-s-romami-pri-malackach-si-policajti-nevedia-dat-rady/?fbclid=IwAR0VFnoU4sYtKkkpKOHP18kuXTbU09yxXyp_fy0T4Gx327YcvEAweMYosM8

Desiatky priestupkov a trestných činov – aj tak vyzerá bezútešná situácia v obci Plavecký Štvrtok, konkrétne v časti Kolónia. Už dlhší čas tu pretrvávajú nepokoje, ktoré spôsobujú spory medzi miestnymi neprispôsobivými občanmi. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

A koľko je takých lokalít na Slovensku, kde spolužitie vyvoláva problémy?

Ani políciu ich násilie neobchádza

https://www.teraz.sk/regiony/romska-osada-nepokoje-zasah-policia/149002-clanok.html

a

https://plus7dni.pluska.sk/domov/vychode-nic-nove-romovia-biju-policajtov-stazuju-brutalitu

a

https://www.noviny.sk/krimi/134370-osadnici-napadli-policajtov-skoncili-v-nemocnici

a

https://presov.korzar.sme.sk/c/5116139/osadnici-napadli-mestskych-policajtov-kuklaci-vtrhli-do-osady.html

a

https://slovensko.hnonline.sk/559016-romovia-sa-v-osade-pobili-medzi-sebou-potom-napadli-policajtov

a

https://www.ta3.com/clanok/1167859/policajtov-napadli-romovia-utocnikov-zadrzali-privolane-posily.html

a

https://www.hlavnespravy.sk/sli-riesit-bitku-sami-ostali-zbiti-pri-konflikte-v-osade-v-hranovnici-pri-poprade-fyzicky-napadli-policajtov/1936650

a

https://denniks.sk/38773/video-viac-ako-30-trestnych-cinov-a-50-priestupkov-s-romami-pri-malackach-si-policajti-nevedia-dat-rady/?fbclid=IwAR0VFnoU4sYtKkkpKOHP18kuXTbU09yxXyp_fy0T4Gx327YcvEAweMYosM8

Niekedy si pri takých správach vravím, načo tam vôbec policajti idú riskovať zdravie a život. A tiež, prečo doteraz nebolo zavedené, že ľudia bez práce dostanú e-karty, na ktoré by nakupovali to, na čo sa im skladáme – potraviny, oblečenie a obuv, aby platili vodu a elektrinu. Bežné a nevyhnutné životné náklady, nie cigarety a alkohol.

Píšem o tom všetkom otvorene preto, lebo je zlé riešenie, ak prezidentka vystúpi a k udalosti hovorí, akoby bola už preukázaná vina toho vojaka. Ak už chce vystúpiť, mala by hovoriť objektívne, že treba preukázať, čo sa udialo, a že ak pochybil vojak, bude potrestaný. Ak však vyšetrovanie preukáže, že osadníci nehovoria pravdu, budú obvinení za krivú výpoveď. Lebo nemožno povedať A a nepovedať B. Prezident musí byť objektívny. Dúfam, že ak sa preukáže účelové klamanie a krivé obvinenie, tak pani prezidentka nebude šachovať milosťou pre vinníkov.

 

A karanténa nič? 

Druhý uhol pohľadu je, že deti boli mimo karanténneho priestoru osady. Prešetruje sa aj táto skutočnosť? Budú potrestaní rodičia detí za to, ak sa to preukáže? Pandémia nie je chrípka, a riziko jej nakazením vedie ku možnému ohrozeniu nášho zdravia a života – takže každý nezodpovedne sa správajúci človek nám ubližuje.

Opakovane som v blogu písala, že mi chýbajú kontroly mestskej polície v uliciach miest a pokutovanie ľudí bez rúšok. Vyskytujú sa také dojímavé obrázky, ako včera ráno v dedinke pred Revúcou starček idúci na nákup s vreckovkou, ktorú si držal na tvári – mala som slzy v očiach a ľutovala som, že náhradné rúško nemám pri sebe, zastali by sme a dali mu ho. No mestom chodia niektorí ľudia drzo a bezohľadne bezrúškovo – naši spoluobčania, ktorých policajti radšej ani nekontrolujú. Drvivú väčšinu osád nemáme vyšetrených, z nášho regiónu chodili spoluobčania početne napríklad do Česka. Prečo nie sú prístupné štatistiky, že toľkých ľudí v meste vyšetrili a koľko je ich práve v karanténe, denne aktualizované?

 

Repatriujeme…

Tretí uhol pohľadu – neviem kto umožnil, a z akých dôvodov, prísť tým tisíckam „REPATRIOVANÝCH“ ľudí na Slovensko bez testovania na hraniciach a bez povinnej štátnej karantény. Veď bolo zrejmé, že ľudia z osád nebudú reálne žiadnu karanténu sami dodržiavať. Kto ich sem zvážal autobusmi a lietadlami, kto im platil letenky? Ešte stále nemáme drvivú väčšinu osád otestovanú. Predsa nie je možné testovanie naťahovať na pol roka, lebo potom stráca zmysel.

Ďalším veľkým problémom je, že tí ľudia tu nemajú platené zdravotné poistenie, ani sociálne poistenie. Podľa mňa nie je v poriadku pribrať tísice „zrepatriovaných “ spoluobčanov u nás do poistného systému, do ktorého formou zdravotných a sociálnych odvodov neprispievali po dlhé roky a teraz chcú z neho brať zdravotne a sociálne. Zrejme im vôbec nedochádza, že nie Fico či Matovič tlačí peniaze v pivnici na Úrade vlády, ale skladajú sa nimi na solidárny systém tí, ktorí pracujú. Z čoho sa pre také masy ľudí zvýši na zdravotnú starostlivosť v situácii, že mnoho ľudí prichádza o prácu  a peniaze v zdravotníctve chýbali i na primeranú zdravotnú starostlivosť pre tých, ktorí si poctivo platia odvody?

Treba o tom začať otvorene hovoriť.

 

 

Elena 1.5.2020

Antaon 9. – Zakaždým. . .

29.03.2023

Zakaždým zomieram, zakaždým zomrieť chcem znova a hoci plynie čas, zakaždým z rany krv prúdom vyteká nová, zakaždým temnie deň a slnko sa polnočným kabátom halí, zakaždým cítim to akí sme k osudu malí, zakaždým v rade dní kráčam a nerátam kroky, zakaždým plynú dni tak akoby plynuli roky, zakaždým závoj sĺz svet zastrie úplne celý, zakaždým vykročiť do [...]

Kvapky krvi 10. – Utýraný. . .

28.03.2023

Za poctivú prácu s poctivým platením poistných odvodov si môžeme zaistiť dôstojný život a dôstojnú starobu. Alebo nie, ak nám štát berie priveľa. Začnem dôchodkovým systémom, lebo chcem aby ste si uvedomili, že sa môžeme mať rôzne, a ako rôzne. Sú krajiny ako Chile či Čína, kde odchodový dôchodkový vek je o hodne nižší ako 60 rokov. Poučný je aj článok v [...]

Kvapky krvi 9. – Ako sa nám čoskoro životná úroveň prudko polepší. ..

28.03.2023

Teda nie že by nám bolo zle, kdeže. Žijeme si slobodne a v spoločenstve tých najlepších priateľov. Ale môže nám byť ešte o trochu lepšie, samozrejme. Až tak dobre, že nám zderegulujú ceny elektriny a plynu. A zrejme dosť skoro to budú chcieť spraviť, lebo článok v HN sa objavil [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,545
Celková čítanosť: 7764639x
Priemerná čítanosť článkov: 3051x

Kategórie