Založ si blog

Letmo 2. – Kauza zbitých rómskych detí. . .

Som proti akémukoľvek násiliu na deťoch – to je z mojich blogov zrejmé.

Ale som aj proti účelovým klamstvám. A myslím, že jedno z nich sa čoskoro ukáže práve pri prešetrovaní tohto prípadu. Nepísala by som o prípade do prešetrenia, keby sa k nemu nebola hneď nevyjadrila prezidentka. Keď ona, tak aj ja.

Pouvažujeme v tomto blogu, prečo je zlé, ak sa nastaví nerovnosť pravidiel  – a sú u nás de facto občania dvoch kategórií. Jedni hlavne s kopou povinností – a druhí len s kopou práv.

 

Incident v osade…

Myslím, že zbiť päť takto veľkých detí naraz je vonku sotva možné – tobôž detí z osád, ktoré sú samostatnejšie ako ich rovesníci v bežných životných situáciách. Utekali by zrejme odušu s krikom preč, najviac jedno by dotyčný vojak dobehol. Ale uvidíme, vyšetrovanie odhalí, ako to naozaj bolo.

Prvé signály, potvrdzujúce môj predpoklad, už sú na svete

https://www.hlavnespravy.sk/kauza-zbitych-deti-policia-ozbrojene-sily-prehovorili-zdravotnici-sa-vyjadrili-ku-stavu-poskodenych-nesvedci-tom-ze-by-mohlo-byt-tvrdia/2143832

 

Moldava na druhý pokus?

Keď pred časom obvinili policajtov z neoprávneného zásahu v osade v Moldave, sledovala som s obavami opakované správy o tom, kde všade napádali osadníci policajtov, ktorých si sami privolali na pomoc

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20852461/sud-rozhodol-ze-klamali-potrestal-zatial-dvoch-ludi-po-razii-v-moldave.html

Médiá boli plné článkov, ako policajti neprimerane konali. O tom, že sa preukázal opak – a za účelové klamstvá boli potrestaní niektorí z osadníkov aj súdne za prečin krivého obvinenia, bolo ticho.

https://kosice.korzar.sme.sk/c/20852461/sud-rozhodol-ze-klamali-potrestal-zatial-dvoch-ludi-po-razii-v-moldave.html

Povedzme si pravdu – nie je to nič, čo by bolo novinkou tejto doby. Niektorí osadníci u nás vyčínajú

https://www.tvnoviny.sk/domace/1986873_vycinanie-osadnikov-v-kozarovciach-riesi-uz-aj-urad-vlady

a

https://www.infonoviny.sk/surovo-prepadol-starenku

a

https://www.cas.sk/clanok/500285/stvorica-mladikov-vtrhla-do-domu-dochodkyne-jeden-z-votrelcov-starenke-zlomil-ruku/

a

https://www.noviny.sk/krimi/509050-po-drsnom-utoku-stvorice-deti-spadla-zena-z-mosta-policajti-ale-obvinili-len-jedneho

V oblastiach spolužitia sa kumuluje napätie.

https://denniks.sk/38773/video-viac-ako-30-trestnych-cinov-a-50-priestupkov-s-romami-pri-malackach-si-policajti-nevedia-dat-rady/?fbclid=IwAR0VFnoU4sYtKkkpKOHP18kuXTbU09yxXyp_fy0T4Gx327YcvEAweMYosM8

Desiatky priestupkov a trestných činov – aj tak vyzerá bezútešná situácia v obci Plavecký Štvrtok, konkrétne v časti Kolónia. Už dlhší čas tu pretrvávajú nepokoje, ktoré spôsobujú spory medzi miestnymi neprispôsobivými občanmi. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

A koľko je takých lokalít na Slovensku, kde spolužitie vyvoláva problémy?

Ani políciu ich násilie neobchádza

https://www.teraz.sk/regiony/romska-osada-nepokoje-zasah-policia/149002-clanok.html

a

https://plus7dni.pluska.sk/domov/vychode-nic-nove-romovia-biju-policajtov-stazuju-brutalitu

a

https://www.noviny.sk/krimi/134370-osadnici-napadli-policajtov-skoncili-v-nemocnici

a

https://presov.korzar.sme.sk/c/5116139/osadnici-napadli-mestskych-policajtov-kuklaci-vtrhli-do-osady.html

a

https://slovensko.hnonline.sk/559016-romovia-sa-v-osade-pobili-medzi-sebou-potom-napadli-policajtov

a

https://www.ta3.com/clanok/1167859/policajtov-napadli-romovia-utocnikov-zadrzali-privolane-posily.html

a

https://www.hlavnespravy.sk/sli-riesit-bitku-sami-ostali-zbiti-pri-konflikte-v-osade-v-hranovnici-pri-poprade-fyzicky-napadli-policajtov/1936650

a

https://denniks.sk/38773/video-viac-ako-30-trestnych-cinov-a-50-priestupkov-s-romami-pri-malackach-si-policajti-nevedia-dat-rady/?fbclid=IwAR0VFnoU4sYtKkkpKOHP18kuXTbU09yxXyp_fy0T4Gx327YcvEAweMYosM8

Niekedy si pri takých správach vravím, načo tam vôbec policajti idú riskovať zdravie a život. A tiež, prečo doteraz nebolo zavedené, že ľudia bez práce dostanú e-karty, na ktoré by nakupovali to, na čo sa im skladáme – potraviny, oblečenie a obuv, aby platili vodu a elektrinu. Bežné a nevyhnutné životné náklady, nie cigarety a alkohol.

Píšem o tom všetkom otvorene preto, lebo je zlé riešenie, ak prezidentka vystúpi a k udalosti hovorí, akoby bola už preukázaná vina toho vojaka. Ak už chce vystúpiť, mala by hovoriť objektívne, že treba preukázať, čo sa udialo, a že ak pochybil vojak, bude potrestaný. Ak však vyšetrovanie preukáže, že osadníci nehovoria pravdu, budú obvinení za krivú výpoveď. Lebo nemožno povedať A a nepovedať B. Prezident musí byť objektívny. Dúfam, že ak sa preukáže účelové klamanie a krivé obvinenie, tak pani prezidentka nebude šachovať milosťou pre vinníkov.

 

A karanténa nič? 

Druhý uhol pohľadu je, že deti boli mimo karanténneho priestoru osady. Prešetruje sa aj táto skutočnosť? Budú potrestaní rodičia detí za to, ak sa to preukáže? Pandémia nie je chrípka, a riziko jej nakazením vedie ku možnému ohrozeniu nášho zdravia a života – takže každý nezodpovedne sa správajúci človek nám ubližuje.

Opakovane som v blogu písala, že mi chýbajú kontroly mestskej polície v uliciach miest a pokutovanie ľudí bez rúšok. Vyskytujú sa také dojímavé obrázky, ako včera ráno v dedinke pred Revúcou starček idúci na nákup s vreckovkou, ktorú si držal na tvári – mala som slzy v očiach a ľutovala som, že náhradné rúško nemám pri sebe, zastali by sme a dali mu ho. No mestom chodia niektorí ľudia drzo a bezohľadne bezrúškovo – naši spoluobčania, ktorých policajti radšej ani nekontrolujú. Drvivú väčšinu osád nemáme vyšetrených, z nášho regiónu chodili spoluobčania početne napríklad do Česka. Prečo nie sú prístupné štatistiky, že toľkých ľudí v meste vyšetrili a koľko je ich práve v karanténe, denne aktualizované?

 

Repatriujeme…

Tretí uhol pohľadu – neviem kto umožnil, a z akých dôvodov, prísť tým tisíckam „REPATRIOVANÝCH“ ľudí na Slovensko bez testovania na hraniciach a bez povinnej štátnej karantény. Veď bolo zrejmé, že ľudia z osád nebudú reálne žiadnu karanténu sami dodržiavať. Kto ich sem zvážal autobusmi a lietadlami, kto im platil letenky? Ešte stále nemáme drvivú väčšinu osád otestovanú. Predsa nie je možné testovanie naťahovať na pol roka, lebo potom stráca zmysel.

Ďalším veľkým problémom je, že tí ľudia tu nemajú platené zdravotné poistenie, ani sociálne poistenie. Podľa mňa nie je v poriadku pribrať tísice „zrepatriovaných “ spoluobčanov u nás do poistného systému, do ktorého formou zdravotných a sociálnych odvodov neprispievali po dlhé roky a teraz chcú z neho brať zdravotne a sociálne. Zrejme im vôbec nedochádza, že nie Fico či Matovič tlačí peniaze v pivnici na Úrade vlády, ale skladajú sa nimi na solidárny systém tí, ktorí pracujú. Z čoho sa pre také masy ľudí zvýši na zdravotnú starostlivosť v situácii, že mnoho ľudí prichádza o prácu  a peniaze v zdravotníctve chýbali i na primeranú zdravotnú starostlivosť pre tých, ktorí si poctivo platia odvody?

Treba o tom začať otvorene hovoriť.

 

 

Elena 1.5.2020

Takže tak 7. – Bude Dolinková klinec do truhly vláde?

19.04.2024

Dolinková zavádza platby u lekára – vraj „len 5 eur“. Ibaže zakaždým, a u každého lekára – takže ak potrebujete u špecialistu predpísanie liekov či pravidelnú kontrolu, a máte takých špecialistov troch, chronicky chorému pacientovi urve tento nápad hneď 20 eur navyše z rozpočtu mesačne. Iste, „iba dvadsať eur“ – lebo optikou [...]

Cesta duše 10. – Ťažké časy. . .

18.04.2024

Čaro rozprávok je v ich pravdivosti. Vypovedajú o živote tak veľa… Veru, spomínate si kde začína rozprávka? Za siedmymi horami a siedmymi dolami, kde sa voda sypala a piesok sa lial. Tam, hodne ďaleko, kde je všetko naopak než ako by malo byť, práve tam sa začína rozprávkový príbeh. Musíte skrátka prejsť ťažkými časmi, a všetko v živote sa vám musí prevrátiť. [...]

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

France Macron

Pred letnou olympiádou minister atentátov spustil jarnú ofenzívu proti teroristom

19.04.2024 07:00

Obava z možnej masakry v Paríži. Keby hrozil teroristický útok, organizátori by presunuli slávnostný ceremoniál na jedno z dvoch náhradných miest.

Milei

Ďalšia posila pre NATO: Argentína chce byť globálnym partnerom

19.04.2024 06:50

Argentína má od roku 1998 strategické vzťahy s ozbrojenými silami USA, hoci nie je plnoprávnym členom NATO.

Russia Ukraine War

ONLINE: Trump: Prežitie Ukrajiny je dôležité aj pre USA. Hýb sa Európa, daj viac peňazí

19.04.2024 06:15

Prežitie Ukrajiny v súčasnej vojne proti Rusku je dôležité tak pre Európu, ako aj pre Spojené štáty, uviedol americký exprezident Donald Trump.

Ukrajina

Ukrajina aj Izrael. Zvládla by EÚ dve vojny?

19.04.2024 06:00

Pre Ukrajinu hľadajú protivzdušnú obranu, na Blízkom východe chcú zabrániť stupňovaniu napätia. Na tom sa zhodli lídri krajín EÚ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,850
Celková čítanosť: 8982174x
Priemerná čítanosť článkov: 3152x

Kategórie