Založ si blog

Letmo 4. – Morálne dno. . .

Akoby táto doba nemala morálne dno – to je myšlienka, ktorá ma včera hlboko oslovila v diskusnom príspevku v skupine. Zachytila môj pocit, ktorý som si akosi nedokázala dať do slov už dlhšie. V hĺbke srdca som cítila, že sa od nej niekam posuniem. A tak sa k nej v tejto chvíli vraciam.

 

Neviem, čo sa to stalo s niekdajšími hodnotami?

Žili sme v mikrosvete socializmu naozaj tak naivne? Všetci, či len niektorí?

Boli ľudia  v minulom režime naozaj skromnejší, láskavejší, žijúci viac zmysluplne každodennosť? Alebo je to len naivná idealizácia „starých zlatých čias“? Azda tie istoty každodenného života nás zakotvili aj v hodnotovej istote „ako to má byť správne“? Nemyslím vonkajším „ako to má byť, aby nás nezavreli“, ale vnútorným „ako to má byť, aby ma netrápilo svedomie“. Lebo to je ten najhlbší mechanizmus rovnováhy nás samých.

 

Kam až sa dá padnúť?

To nie doba nemá morálne dno, ale niektorí ľudia v nej.

V dejinách ľudstva v každej historickej dobe boli ľudia čestní aj nečestní, ochotní pomáhať sebaobetavo i bezohľadní sebci, ľudia ochotní ukradnúť mŕtvemu zlaté zuby, znásilniť dieťa či vyrabovať hrob. no vtedy sa aspoň formálne dodržiavali mnohé morálne zákony, Božie prikázania, svet tým bol akýsi jednoznačnejší  – pobehlice posadili do klietky hanby, lumpov obesili na šibenici za dedinou.

Zdá sa mi, že teraz je čestnosti a merania svedomím akosi čoraz pomenej. Práve na tento môj pocit narazila včera tá výstižná myšlienka, že dnešná doba akoby nemala morálne dno. Lebo nenastavujeme hranice špinavostiam, lebo nečestnosť, zvrátenosť a amorálnosť vo svojom správaní vyhlasujú poniektorí za novodobé hodnoty a ostatní ich mlčky tolerujeme. V skutočnosti nie oni posúvajú hodnoty, ale my, ktorí sa ich nečestnému a amorálnemu konaniu prizeráme a znášame jeho následky.

Škoda však filozofovať, že by mali niektorí ľudia konať morálne – keby to dokázali, tak by morálne konali. Alebo dumať, či majú svedomie urobiť to alebo hento. Nezmeníme ich tým. Jediné, čo môžeme robiť, je zvažovať svoje vlastné hranice v správaní voči nim. Lebo tým, že sa snažíme byť súcitnejší a pokornejší, konáme v súlade so svojim svedomím a „belieme“, Zámer svet odstraňuje takých ľudí z nášho života. Iste, žijú tam kdesi, no mimo nášho sveta.

Pre mňa má táto bilancia silný osobný dosah. Ak niekomu dôverujem, tak na 100 percent, nikdy nie na 70 či 30, preto nedávam dôveru hocikomu. Dôveryhodne a spoľahlivo sa aj snažím správať –  ak niečo sľúbim, tak je to pre mňa vec cti dodržať záväzok. Narušenie dôvery a nečestnosť otriasa mojim svetom. A tak som hľadala odpoveď, prečo sa mi vracia silné a špecifické prianie  „nech uhorí zaživa v aute“ voči osobe, ktorú som vedome nechala s následkami jej činov samú a viem pokračovanie jej príbehu. Naozaj úprimne som odpoveď hľadala, kvôli sebe a svojmu svedomiu. Lebo naše vlastné svedomie je jediný hlas, ktorému by sme mali na svojej ceste načúvať.

Nám neprislúcha privolať trest na osobu, ktorá sa voči nám zachovala nečestne – nie ja to tu riadim, často si to pripomínam.  Zámer sveta rieši nečestné skutky a má jasné pravidlá, ako taký čin dopadá na rodinu vinníka. Zaujímavú knihu o tom napísal Masakacu Johamine, kniha vyšla aj u nás pod názvom Výzkum rodové linie – a už som kedysi spomenula  v blogu, že zistil zákonitosti, ako morálny prešľap jedného člena rodiny dopadá na jeho rod. Hovorí, aby sme namiesto chodenia ku veštcom skúmali svoj rodokmeň. V knihe presne popisuje zákonitosť, koho osud v rode nesieme. Podľa mňa je to moc múdre a prevratné dielo.  No a vyplýva z neho, že svojimi nečestnými činmi môžeme nepekne poškodiť svojim potomkom – Johamine dokonca uvádza presne, akým spôsobom aký nečestný čin koho v rode poškodí.

V súvislosti s tým si uvedomujem, najmä keď čítam tie príbehy týraných či zabitých zvierat, ako taký človek  poškodí svojim najbližším a cítim hlboký súcit. Písala som v tomto týždni v jednom mojom blogu o tom, ako mi Zámer sveta ukázal veci, ktoré boli po celý čas predo mnou – a ja som ich zrazu videla. Je to presne ten fenomén „slepoty“, ktorý bráni niektorým pochopiť tento mechanizmus genealogického prenosu. Prichádzajú mi na um slová „Majú oči a nevidia, majú uši a nepočujú“ – koľko pravdy skrývajú tie slová pre každého z nás.

Zámer sveta vidí do nášho srdca a myšlienok. Dnes ráno mi dal nádhernú koincidenciu, silné poznanie mi otvoril jedno a ja cítim obrovskú vďaku zaň. Je to len prvý krok, no že som sa dostala na jeho hranicu je pre mňa cenné.

 

Morálne dno? 

Uvažujem o tom, že možno nielen ľudia majú smerovanie rodu, ale i spoločnosť má také smerovanie čestným či nečestným postupom. Že to pracuje energeticky rovnako, ako v tom rode. A prešľapy, ktoré robí, sa podpisujú na jej osude. Ktovie.

Každopádne v tomto kontexte slová, že táto spoločnosť akoby nemala morálne dno znejú varovne.

 

 

Elena   2.5,2020

Akotak 1. – Z hanby kabát. . .

15.07.2024

Nuž, vyzerá to niekedy na Slovensku akoby tu prebiehala súťaž „debil roka“. Šijú si tu usilovne z hanby kabát podaktorí. Napríklad policajti z Prievidze, o ktorých počine blog som napísala. Nuž, vyzerá to niekedy na Slovensku akoby tu prebiehala súťaž „debil roka“. Šijú si tu usilovne z hanby kabát podaktorí. Napríklad policajti z [...]

Naozaj 7. – Úlomky leta. . .

14.07.2024

Búrka sa nocou celé hodiny iba presúvala okolo Prednej Hory, bolo počuť jej tiahly rev zdiaľky. Dýchla tu zblízka po štvrtej ráno, úplne zblízka jediným bleskom. Potom zasa šla diaľkou zo všetkých strán s bleskami tak nahusto, že hrmot neustával ani na okamih. Solárny plameniak v kvetináči na okne sa pri každom blesku sýtoružovo rozžiaril. Tichý dážď padal v [...]

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

hasiči Trenčín auto požiar

Byt na Rovniankovej ulici v Petržalke zachvátili plamene

15.07.2024 22:51

Oheň zachvátil byt na prvom poschodí.

vance, trump

Kompenzácia veku. Trump si za svojho viceprezidenta vybral mileniána, ktorý ho označil za idiota

15.07.2024 21:27, aktualizované: 23:10

Niekdajší šéf Bieleho domu si vybral relatívne mladého volebného partnera: Vance má 39 rokov, čo je presne polovica Trumpovho veku.

Viktor Orbán v Moskve, Vladimir Putin

Namiesto ministrov úradníci. Orbán pre „mierové misie“ dostal od Eurokomisie košom

15.07.2024 20:52, aktualizované: 22:39

Zrušená bola tiež tradičná návšteva eurokomisárov v predsedníckej krajine.

medveď hnedý

Rumuni zavelili do útoku na medvede. Kvótu na odstrel radikálne navýšili

15.07.2024 20:40

V roku 2023 bolo povolených 220 odstrelov, dnes zákonodarcovia veľkou väčšinou hlasov tento počet zvýšili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,917
Celková čítanosť: 9264396x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív