Založ si blog

Dúhovanie 9. – Naše súkromné zatmenie slnka. . .

Niekedy kráčame a nevieme kam.

Naozaj len niekedy? Alebo je to naša iluzívnosť, že inokedy vieme, kam vedú naše kroky? Pouvažujem o tom v tejto chvíli.

 

Sú v živote situácie, kedy si dávame otázku, kam naša cesta vedie…

Ťažké časy ich voláme. Lebo v tých radostných a dobrých chvíľach kráčame s dôverou bez otázok. Ale v tých „nieponašom“ časoch – tam náhle nedôverčivo presvecujeme temné kúty baterkou pri každom kroku. Potrebujeme nájsť nádej, rozsvietiť jej svetlo v  sebe v takej dobe zatmenia nášho slnka.

 

V Poprade som dnes bola…

Hej, vo mne je teraz pozhasínané. Môj syn bude mať v júli narodeniny – 21 rokov. Moc mi chýba. Chcela som do lesa dnes vyraziť. I v daždi. Zámer sveta vie, kedy treba namiesto tlačenia pohodiť medový motúzik. A tak vo štvrtok na jedno hodne zvláštne miesto pocestujem. v stredu zájdem ešte pozrieť mamu a dnes som bola  v Poprade.

Sedela som chvíľu v popradskom parku. Viaže ma s tým mestom i miestom toľko spomienok. Vrany krúžili a krákali, po tvári mi tiekli slzy a prenikal mnou pocit, že po smrti sa chcem vrátiť ako vrana. Alebo krkavec, krúžiť kdesi vysoko. Ešte i teraz mi v ušiach rezonuje to ich krákanie, akoby privolávalo spomienky odkiaľsi zdiaľky.  Sedela som tam a v jednej chvíli sa mi vynoril vnútorný hlas -„no tak, neplač, všetko stratené sa ti vráti v inej podobe“.  Neskutočne ma to vystrašilo – mala som pocit, že ten hlas rozumie mojim pocitom a cíti moju bolesť, podarilo sa mu preniknúť cez moje múry – okamžite ma to prebralo z dúm, rýchlo som z parku ušla.

 

Sú veci, ktoré si nás privolajú…

Dumala som o tom hlase v buse cestou do Revúcej (dovolenka – nedovolenka, musela som nejaké veci v práci riešiť). Zámer sveta sa ma snažil upokojiť – dokonca sa mi ozval kolega – šaman, že ako sa mám, moc láskavý človek, s milou ponukou. Potom mi Zámer sveta hodil čriepok poznania v podobe príbehu – toto bol už jeho známy hlas „sú veci, ktoré si nás privolajú“.

A moc krásny príbeh to bol, tak som prehodila myšlienky k nemu – rybár cestou cez potok zakopol o kameň – ibaže ten kameň akosi zvláštny. Vysvitlo, že to bola 700-ročná socha. Ležala v potoku celé stáročia, a v jednej chvíli si privolala rybára, ktorý sa o ňu potkol

https://www.dobrenoviny.sk/c/185584/rybar-sa-potkol-o-kamen-ukazalo-sa-ze-ide-o-700-rocnu-nabozensku-ikonu?fbclid=IwAR3zWo2RP13uvGbTjoUZ3F306FXfSgX4j0UF4pZmQhc3ABZTMkcJNeSi9vs

 

 

 

Náboženská ikona.Náboženská ikona. Foto: Facebook/Asociación para a defensa do Patrimonio Cultural Galego

 

No a ten príbeh vo mne takú malú iskričku nádeje rozsvietil. Lebo mi pripomenul, že Zámer sveta chce naše dobro, nech privoláva čokoľvek ťažké – tomu naozaj verím, tak som sa upokojila.

Je to zvláštne, ako si nás niektoré veci privolajú.

 

Niekedy hľadáme svetielko nádeje…

To, čo nás v takých chvíľach sprevádza a svieti na cestu je láska. Najviac jej je, čistej a úprimnej, v uspávankach – a tak dnes večer pre vás jedna nežná a krehká.

https://www.youtube.com/watch?v=3WYRU4bw-ro

 

 

Elena  22.6.2020

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8851892x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie