Založ si blog

Keď 3. – Strhávame symboly. . .

Vlna „boja proti rasovým a etnickým predsudkom“ beží svetom. Predtým za LGBT pobiehali demonštranti.

Nuž, aby niekto zbúral moje predsudky, mal by sa predovšetkým v rámci akéhokoľvek protestu správať dôstojne – a nie rabovať obchody či predvádzať sa sexuálne vulgárne.  Pri podivných dúhových pochodoch, u ktorých som váhala, či niektorých aktérov netreba urgentne odšupovať na psychiatrické pozorovanie, som poukazovala na to, že týmito excesmi si sami škodia. A rovnako je to s demonštrantmi, ktorí nivočia kadejaké pamätihodnosti. Voči takým ľuďom mám predsudkov ajajaj – a je mi jedno či sú bieli, čierni, alebo fialovo-zeleno pásikovaní.

 

Pustili sa do protestov

– i v Bratislave jeden bol a samí typickí bratislavčania tam boli – s anglickými transparentmi, s černošským pôvodom mnohí. Ale budiž, nech by inostranci protestovali i v Arktíde, keď ich to baví, nielen v Bratislave. Len keby sa protestujúci na mnohých miestach  nesprávali ako primitívi. Rozbíjať sochy a páliť knihy rozhodne nepokladám za nápad hodný obdivu. Pripomína im to otrokársku minulosť údajne. A tak by sme mali zlikvidovať pamätníky a sochy a pamätihodnosti celkovo z tých čias podľa ich predstáv. A knihy. Jaj, knihy? S otrokárskou minulosťou? Aj Odviate vetrom by scenzurovali a zlikvidovali nebodaj? No to teda rozhodne nie. Rozhodne nie. Poviem vám, naštvali ma takou predstavou.

 

A hlúpy nápad doťahujú do krajnosti-

https://www.webnoviny.sk/usa-princetonska-univerzita-odstrani-meno-woodrowa-wilsona-z-nazvu-fakulty

Idú rušiť meno univerzity? Veríte potom, že i Scarlett OˇHara, z Odviateho vetrom by nesiahli?

 

A teraz vážne –

likvidovať kultúrne dedičstvo rozhodne nepokladám za konanie, ktoré by som podporila. Čo za sprostý nápad by nasledoval ďalej? Že nebudeme  mať v rámci „nerasizmu“ biele záclony, bielu techniku a chladničky budú mať farbu dúhy? A že ani toaletný papier nebude len biely? Zakážu nám pokladať bielu farbu za symbol nevinnosti a nevesty budú mať „nerasisticky“ čierno-biele šaty? Aj biely sneh, kedy ho začneme prefarbovať v správne nerasistickom štýle? A skončíme tým, že polovica taniera bude biela a polovica čierna, aby sa niektorí necítili diskriminovaní?  No celé zle – takéto myslenie. Lebo diskriminácia nie je o soche, či knihe – je o myslení. Je pravdou, že dejiny ľudstva sú plné  udalostí, na ktoré nemáme prečo byť hrdí – ale to sa týka ľudstva ako celku, bez ohľadu na farbu pleti. Každé etnikum nájde také miesta vo svojich dejinách. No a práve preto je potrebné o nich uchovať historickú pamäť – aby sme na to pamätali, a nie tie pamiatky likvidovať.

 

 

Nuž, keby sme zalovili vo vedomostiach – aj kresťanov kedysi prenasledovali. Hádzali levom a upaľovali. Čo keby tak teraz porozbíjali kresťania staroveké sochy a stavby, rozobrali Koloseum? Aj turecké vpády, čo by sme im mali ísť zničiť? A čo Indiáni – do čoho všetkého by sa mali pustiť oni, aby vymazali minulosť, ktorá je pre nich značne boľavá?

Toto „protestovanie“ vymyslela zjavne tupá hlava – a je úplne jedno, akej farby bola. Koniec – koncov, nevidím dôvod, aby mne niekto diktoval, ako mám likvidovať našu históriu. Každý by asi mal asi zaujať svoje historicky pôvodné územia – takže Indiáni by na tom účtovaní s minulosťou obstáli dobre. Černosi pochádzali z Afriky, však? Nuž asi by nemali po celom svete behať a zasahovať do cudzích kultúr, ale vrátiť sa do svojej pôvodnej vlasti. Tam nech si roztĺkajú čo len chcú zo svojej vlastnej histórie.

Som proti tomu, aby nivočili svetové kultúrne dedičstvo.

 

Elena  28.6.2020

 

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Róbert Fico úrad vlády SR

Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

24.02.2024 12:45

Predseda vlády je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850539x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie