Založ si blog

Dúhovanie 11. – Volanie osudu. . .

Najslabší a telesne najchatrnejší zo súrodencov. V útlom detstve prekonal ťažký úraz pri požiari, ktorý u neho zanechal bolesti hlavy a zhoršený zrak. Znie to ako fantazijný príbeh, že práve tento chlapec má pred sebou kariéru taoistického učiteľa a majstra – Odovzdávateľa 18. generácie školy Dračia brána?! Kto z nás by už len veril  tomu, však?

O tom pravdivom príbehu dnes píšem. A o volaní osudu, pravdaže, tiež.

 

Otvorenie Dračej brány…

Chlapca vyhľadali traja majstri Odovzdávatelia so schopnosťou vidieť veci ako majú ísť. Cvičili ho 15 rokov. Odovzdali mu náuku ezoterického taoizmu. Knihu, popisujúcu jeho skutočný životný príbeh a postup výcviku, práve čítam.

Je to myslenie odlišné od bežného európskeho, ktoré poznanie čoraz viac zužuje – v základnej škole učí základy z kadečoho, na strednej a vysokej škole sa špecializuje čoraz viac na malý úsek poznania. Taoisti  postupujú presne opačne – sprvu sa venujú bežnému ľudskému svetu – ľuďom, udalostiam a veciam.  Potom skúmajú nebo, zem a ľudstvo. Nakoniec ich poznanie obsiahne čas, priestor a vesmír. Vesmír vonkajší, aj vnútorný, vlastné vedomie. Nechápu to však ako šírku záberu, ale ako tri úrovne – „myslenie troch svetov“.

Moc a moc zaujímavého je tam, o hraničných kanáloch a štrbinách smrti napríklad.  Myšlienka, ktorá vo mne z tej knihy teraz rezonuje  – „Cesta je najväčším bohatstvom vesmíru i ľudského života“ a „Cesta sa riadi Prírodou“. 

Veľmi sa mi páči, ako majster žije svoju filozofiu. Veľkosť sa nespája s mocou, ale s láskou a spravodlivosťou, so súcitením, sebaobetovaním  a altruizmom. Byť veľký nie je „výhoda“, ale „záväzok“. Veľké veci preto dokážu robiť iba zrelí ľudia, ktorí sa tým riadia.

 

Čo ma to malo naučiť…

Ak uvažujeme o tom, čo zažívame, otázka posúvajúca nás dopredu je „čo ma to malo naučiť“. Ak zažijeme zradu, učí nás to rozoznať spoľahlivé od nespoľahlivého a ukazuje nám, že je dôležité to rozoznávať. Ak nás niekto zradí, ukazuje nám to, že i my sami sme zradili sami seba, ak sme nespoľahlivého človek nechávali vo svojom živote. Spoľahlivosť a dôveryhodnosť sú pre veľké veci nutnou podmienkou – a to tak z našej strany voči poslaniu ako záväzku, tak i zo strany ľudí, ktorí ho s nami uskutočňujú. Kniha, ktorú spomínam, hovorí o tom, ako sa chlapec vypracovával na majstra – musel na sebe pracovať naozaj spoľahlivo.

V čom ja vidím cestu ku zrelosti? Jej základom je vzťah k sebe – sebaláska a sebaúcta. Pretože ak mám úctu k sebe, nedovolím iným, aby mi ubližovali. Na druhej strane však vnímam iných ako živé bytosti, mám k nim úctu, nezahrávam sa s nimi, neubližujem im. Ak mám úctu k sebe, nepotrebujem hrať falošné hry a nič predstierať. Ak mám úctu k sebe, tak sa nesprávam nečestne, lebo si seba natoľko vážim, že je pre mňa nečestné konanie neprijateľné. Zrelosť je skrátka o hlbokej sebaúcte.

 

Zámer sveta má veci jasné…

My nie. Uvažovala som o tom, aké by to bolo prečítať si o vlastnej Ceste“ kdesi na začiatku života – ale zrejme má pravdu Barbora Chuecos

https://www.youtube.com/watch?v=jU-lG4YbGLI

že pri poznaní budúcnosti by sme podaktorí zrejme rovno z mosta skočili a nikam nekráčali.

Naša nedôvera k osudu spôsobuje, že odmietame veci, ktoré k nám prichádzajú. Držíme sa ako kliešť toho, čo sme už dávno mali vymiesť zo svojho života či svojich naivných predstáv. A tak sa dookola opakuje lekcia, kým pochopíme, že jediná správna cesta je vykročiť s dôverou k tomu, čo nám Zámer sveta vnáša do života, a že ako hovorí Barbora Chuecos až potom pochopíme, že je to omnoho lepšie ako všetko, čo sme si predstavovali a plánovali. Lenže nie je to veru jednoduché prijať, asi pre nikoho z nás.

Asi najťažšie je spraviť pri volaní osudu ten prvý krok k dôvere.

 

Za pootvoreným oknom prší...

A ja uvažujem o dualite dobra a zla. Myslím na tých, ktorým dažďové záplavy spôsobujú škody. Devastujeme prírodu, a potom sa čudujeme pohromám, ktoré si tým zaviníme. Keď som sa predvčerom vracala domov, tie kopce na Čertovici bez stromov mi pripadali ako memento.

Príroda však tu u nás nasáva vlahu a toto počasie jej prospieva.  Ach, áno, z druhej dnešnej prechádzky lesom pár okamihov…

 

Elena  27.6.2020

Fotky sú moje, samozrejme.

Keď 10. – Alebo ruských letcov. . .

02.07.2020

Japonci postavili zničenú cestu za týždeň. U nás sa po skoro týždni zo strany BBsK ešte ani len s dopravcom rokovať nezačalo, čo by mohli a mali prevádzkovať v tejto lokalite do opravy cesty. Ale už začnú, čoskoro, nebojte sa. No hej, o oprave cesty na Prednú Horu pár slov, a aj malá rada, ako to možno spraviť rýchlo a efektívne. Cesta zarúbaná… Cesta na [...]

Keď 9. – Matovičova osudová šanca. . .

02.07.2020

Cirkus okolo Kollárovej diplomovky sa točí na mieste horšia ako stacionárna búrka cez víkend nad Prednou Horou. Ak tá búrka bola údajne horšia ako storočná, nuž cirkus s Kollárom je podľa reakcií niektorých aktérov udalosťou tisícročia. Nebolo v poriadku vpisovať si texty do práce bez označenia autora, ale otvorene – veru po ňom nemá morálne právo hádzať [...]

Keď 8. – Dnes sme mali byť u premiéra . . .

02.07.2020

Dnes sme mali byť u premiéra, my mamy Otvoreného listu premiérovi SR, ktorých deti zomreli v dôsledku pochybenia lekárov. Mali sme tam byť, pravdaže, keby nás premiér pozval. Pozvanie sme dostali iba od MV SR, no my žiadame o multirezortné stretnutie. Lebo MV SR naozaj v tejto oblasti urobilo kus poctivej práce. Teraz je potrebné pomenovať spoločne problémy, určiť kompetencie [...]

trump Mount Rushmore

Trump skritizoval snahu demonštrantov o vymazanie vlastných dejín

04.07.2020 10:20

Trump v predvečer Dňa nezávislosti adresoval priamu výzvu búriacim sa belošským voličom.

koronavírus

Na Slovensku pribudlo ďalších 29 prípadov koronavírusu

04.07.2020 10:12

Laboratóriá počas uplynulého dňa otestovali 2 216 ľudí. Novo infikovaní sú vo veku od 7 do 75 rokov.

NAKA pod Zurianom

NAKA pod Zurianom

04.07.2020 09:21

"NAKA pod Zurianom "- takýto text obsahovala fotografia priložená k správe o najnovšej akcii polície v kauze Dobytkár. Prvýkrát polícia použila takéto spojenie.

občiansky preukaz, občiansky, eID, čip

Koaliční poslanci chcú obnoviť zákon o štátnom občianstve

04.07.2020 08:52, aktualizované: 09:22

Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon vrátil do podoby spred roka 2010.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,600
Celková čítanosť: 3717468x
Priemerná čítanosť článkov: 2323x

Kategórie