Založ si blog

Beštia 8. – Hej, hej, povedz mi. . .

Sedela v temnejúcom podvečere na balkóne a snažila sa upokojiť. Dýchať zhlboka, no nešlo to. Bola otrasená, do hĺbky duše otrasená. Držala lístok, na ktorom svietilo výrazne žltou písmo.

 

Povedz mi, no tak, povedz mi, komu možno veriť…

 

Čítala vetu s touto výzvou znovu a znovu. Lístok držala roztrasene, zúfalá otázka v nej rezonovala.

Hm, komu možno veriť, naozaj veriť?

 

Hľadám čistý svet, bez klamstiev a falošných hier. A bez klamárov, chcem v ňom mať iba ľudí čírych ako pramienok čistej vody. Žiadny potok s močovkou, ani zakalenú vodu plnú bahna a odpadkov. Je aspoň jeden človek naozaj pravdivý, ktorému môžem veriť? Lebo ak nie, nechcem tu zostať, tento svet potom nie je mojim svetom…

 

Hej, je tu priveľa nečestnosti, priveľa masiek, priveľa priživujúcich sa hyen, priveľa špiny. Hľadáš tú inakosť, a  v jednej chvíli prestaneš hľadať, lebo máš pocit, že ťa už nebaví spraviť pri jej hľadaní žiadny ďalší krok. Je to únava zo sklamania, alebo strata nádeje, že existuje niekto taký priezračný, komu môžeš pozrieť do očí a vedieť, že mu naozaj môžeš veriť? Ktovie.

 

Tento svet má pre mňa priúzke mantinely – sem-tam zakopneš o fľandry v štýle príležitosť pre každého, sem-tam o klamára všetkého druhu. Podaktorí tú morálnu plytkosť maskujú rečami o moderných hodnotách, v hĺbke srdca však všetci vieme, že nie je ľudské klamať, podvádzať, využívať, správať sa nečestne a bezohľadne. Nie, nie, nie, nie je to ľudské. Tak kde sú ľudia, pravdiví, čestní, čistí? Je tu niekto, komu môžem veriť, naozaj veriť? 

Hej, hej, povedz mi, komu možno veriť?

 

Medzičasom sa zotmelo. Len tak sedela a dívala sa do temnoty. Dlho, dlho…

 

 

Elena  1.7.2020

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Igor Matovič, Michal Šipoš, OĽaNO

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

25.02.2024 13:39

Hnutie by si malo voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta.

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851965x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie