Založ si blog

Nemlčím 2. – Na ulici v Lučenci ju už nestretnete. . .

Simonka, dievča z Lučenca. So žiarivými očami aj úsmevom. S rozviatymi dlhými vlasmi. Citlivá, vnímavá, tvorivá. V šiltovke pôsobí rebelsky, no v plesových šatách ako krehká víla.

 

Fotografie sú z rodinného albumu Simonkinej mamy a uverejnené s jej súhlasom

Tisíce podôb, milióny spomienok. Sú to jediné, čo po Simonke zostalo. Na ulici  v Lučenci ju už nestretnete.

Jediná, z celého srdca milovaná dcéra… 

Viete sa vžiť do situácie rodičov, ktorým zomrie jediné dieťa – už dospelé? Ktoré zomrie v tej istej nemocnici, kde sa aj narodilo? Ktoré zomrie na zdanlivo banálne ochorenie?

Celý Simonkin príbeh nájdete na

https://www.cas.sk/clanok/613733/najsmutnejsie-pribehy-tohtorocnych-dusiciek-rodicia-su-po-smrti-simonky-19-uplne-na-dne/

 

Hľadanie odpovedí…

Simonku už nikdy nestretneme v uliciach Lučenca. Nájdete jej hrob na miestnom cintoríne.

Ktorá mama by v takej situácii nechcela vedieť odpoveď na to, čo sa stalo. Nekládli by ste si aj vy tieto otázky? Nechceli by ste vedieť pravdu?

Aj Simonkini rodičia hľadajú odpovede na tieto otázky.

Mnohí z tých, ktorých blízki na Slovensku zomreli vinou lekárov, čakajú na odpovede po celé roky. Súdne spory sa vlečú aj desaťročia.

Aj Simonkini rodičia cítia dych tejto nekonečnej mašinérie. Pochybenie v Simonkinom prípade potvrdil UDZS SR až po odvolaní a pridelení prípadu inej pobočke. Odborníci UDZS SR uviedli, že zdravotná starostlivosť Simonke nebola poskytnutá správne ani na oddelení ORL. Ani po preklade na infekčnom oddelení.

 

 

V trestnom konaní sa vec tiež riešila. Pochybenie zdravotníckeho zariadenia v Simonkinom prípade potvrdila aj znalecká organizácia Forensic.

Dnes napriek pomenovaným pochybeniam dostala Simonkina mama Nataška od vyšetrovateľa odpoveď, že trestné stíhanie zastavuje.

Z odpovede vyšetrovateľa citujem „…nejde však o žiadny zákon, ktorý by určoval, aký má byt postup pri liečbe, pretože v našich podmienkach je aplikácia najlepšieho možného postupu ohraničená ekonomickými možnosťami konkrétneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti “.

 

To vážne, vážne, vážne?

Rozumiem tomu dobre, že ak idete do spádovej nemocnice, ktorá je na tom finančne zle, tak máte v mnohých prípadoch jednoducho smolu – máte vyššie riziko úmrtia a neposkytnutia takej zdravotnej starostlivosti tak, ako je to v zariadení s lepšími ekonomickými možnosťami???!! 

Ľudia, za týchto okolností vás upozorňujem na túto hrozbu – že vy a vaši blízki máte ohraničený najlepší možný prístup zariadenia jeho ekonomickými možnosťami, t. j. je nerovnaká poskytovaná zdravotná starostlivosť.

Za týchto okolností odmietnime akékoľvek snahy o spádový princíp, lebo by to niektorých vystavilo riziku, že ak konkrétny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti u nich v spáde má slabé ekonomické možnosti, tak najlepší možný postup pre nich je horší ako tam, kde majú dostatok financií.

A samozrejme chcem účinne chrániť seba aj vás všetkých.

Vyzývam preto ministra zdravotníctva otvorene  a verejne –

pán minister, medializujte poradovník slovenských nemocníc podľa ohraničenosti ich ekonomických možností. Aby sme si nemuseli my pacienti obvolávať všetky nemocnice každý za seba – ale pozrieme si oficiálne uverejnený poradovník, a nikto z nás zrejme nepôjde do nemocnice so slabým ekonomickým zázemím, kde je podľa vyššie citovaného vyjadrenia vyšetrovateľa  nemožno očakávať najlepší možný prístup na takej úrovni ako v tej dobre situovanej nemocnici.

 

Celá tá filozofia „zisku v zdravotníctve“ sa mi nevidí…

Je mi smutno z toho pochybného princípu, že v zdravotníctve má byť vôbec nejaký zisk. Najmä ak sa zvrháva na to, že pacienti majú byť zdrojom zisku – a vnímaní ako dojné kravy, a nie ako služby si platiaci klienti, ktorí chcú kvalitnú službu.

Takisto nechápem, prečo by nemala byť dostupná rovnako pre všetkých taká istá úroveň najlepšieho možného prístupu. Tá by nemala byť podmienená ekonomickými možnosťami konkrétneho zariadenia, ale len typom zariadenia. Vyššiu logicky poskytnú nemocnice fakultné, kam by mali spádové nemocnice ťažšie prípady či rizikových pacientov automaticky odosielať.

Rozhodne nevidím dôvod mať odlišnú kvalitu najlepšieho možného prístupu v rôznych okresoch. Lebo zdravotné odvody si platíme rovnako v Bratislave aj v Michalovciach, v Hnúšti či v Snine, v Lučenci rovnako ako v Martine. Tak prečo by sme mali za ne kdesi dostávať menej kvality a mať menšiu šancu dostať rovnako dobrý najlepší možný postup pre seba a svoje deti???!!

Dokedy budeme ticho, ľudia?

 

Záverom…

A keď už sme pri tých peniazoch – tá istá neziskovka, v ktorej Simonka umrela, mala i v tom roku jej smrti zisk…

Darilo sa im zjavne. To je tak, keď je kritériom úspešnosti v slovenskom zdravotníctve zisk.

 

Elena 13.7.2020

Naozaj 1. – Ako oblaky. . .

27.05.2024

Píšem často blogy aj s politickými témami, no v skutočnosti politika u mňa z hľadiska záujmu má mínusové hodnoty. Keby to bolo na mne, moja vodnárska duša by zariadila svet, v ktorom by neboli žiadne štáty, a hrabivci by nemali nahrabané majetky. Putovali by sme každý kam nás len oči povedú, voľne a bez akýchkoľvek obmedzení. Ako oblaky. Oblaky sú v mojom [...]

Lebo 7. – Bude bez milióna a bez fúzov? Veru nie.

22.05.2024

Nuž, tomu sa hovorí chlapské slovo. Zaujímavú stávku vyhlásil český lekár, ktorý pracuje vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe, ako uvádza článok v linku https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bludny-balvan-za-ivermektin-Vse-jinak-Vsadim-se-o-milion-Je-tu-studie-755683 Bludný balvan, udelený členke Rady ČT za ivermectin ho pohol k činu. Stratil už trpezlivosť s [...]

Lebo 6. – Upokojovači. . .

21.05.2024

Čo by ste si mysleli o odborníkovi, ktorý by týranej obeti začal vykladať, aby s agresorom nastolila dobrý vzťah, aby s ním uzavrela zmier. Aby už nepripomínala, že jej ublížil a tvárila sa, že to je všetko preč. Asi by ste si poťukali po čele, a pouvažovali, že ktovie ako si ten fušer školu spravil. Situácia v našej spoločnosti je presne taká, ako v spomenutom [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,881
Celková čítanosť: 9107299x
Priemerná čítanosť článkov: 3161x

Kategórie

Archív