Založ si blog

Čas odpovedí 7. – Veriť v pondelok, že zajtra bude piatok. . .

Treba len veriť, že zázraky sa dejú – tak to funguje v živote.  Veriť, že svet je miesto plné zázrakov – byť schopný ich vnímať.

Veriť znamená veľa pre každého z nás – je to pevná pôda pod nohami, opora v zlých časoch a vnútorné svetlo, ktoré nám svieti na cestu, ktorou kráčame. Preto chce každý z nás niekomu a niečomu veriť.

No áno, o viere a dôvere a ich sile v živote dnes uvažujme. O jednej knihe vám k tomu poviem – a veď nielen o nej, pravdaže.

 

Čomu treba veriť v pondelok…

Veriť je postojová charakteristika – slovami psychológa – a znamená preto pochopiť správnosť niečoho, nielen si to myslieť, ale i cítiť, a aj konať v tom smere. Je to hlboké prijatie správnosti niečoho kdesi v našom vnútri.

Pravdaže, ak si želáme veci v smere osudu – a nie proti nemu. Lebo veriť v pondelok, že zajtra bude piatok, je nezmysel. A rovnako je nezmysel veriť, že sa začne čestne správať niekto, kto sa voči nám zachoval nečestne, pretože už nám svojim konaním ukázal, že hranicu čestnosti v sebe nemá.

Niekedy si prečítame múdre slová, povieme si – veď hej, tak to je – a zasa konáme presne naopak. Veríme v pondelok, že „zajtra bude piatok“ a že ľudia, ktorí nám už predviedli svoju pravú tvár, sa odteraz budú správať voči nám čestne, lebo tá ich nečestnosť bola iba ich malá životná chyba.

Keď sa mi opakovane pokazili USB kľúč či externý hardisk s už hotovými štyrmi knižkami, tak po tom prvom raze som si poplakala. Potom som písala odznovu, a niektoré veci som videla a povedala inak. A tak keď sa pokazili moje dva USB kľúče nedávno a nedali sa údaje z nich zachrániť, vnímala som to ako tichý hlas „popracuj na tom ešte“.

Aj rozumiem v tejto chvíli, že prečo. Bola i jedna z mojich slepých škvŕn filozofia „veriť v pondelok, že zajtra bude piatok“. Lebo viera a dôvera síce je nelogická, nevychádza len z logických argumentov, ale ani ich neprehliada, nie je iluzívna. Ja som verila dlho, že každý z nás sa chce správať čestne, len to niektorým niekedy nevychádza, hoci sa snažia – občas. Potom som chcela veriť aspoň tomu, že nie v každej oblasti, ale aspoň v niektorých oblastiach života každý z nás chce byť čestný. A nie, nehovorím, že maximálne čestný – lebo neexistuje podľa mňa ani minimálna čestnosť – čestný človek sa správa čestne v každej situácii, aj pre neho nepríjemnej a ťažkej.

S niektorými vecami je to jednoducho tak. Nemožno byť trochu mŕtvy, ani trochu tehotná. A ani trochu čestný. Buď si čestný, máš v sebe zakotvené pevné hranice, alebo nie si, inej možnosti niet. Iste, aj človek bez pevných hraníc čestnosti sa môže v nejakej chvíli zachovať čestne – ale obvykle po čase prehliadneme, aký úmysel ho viedol – a pochopenie že „je čestné sa tak zachovať“ to nie je.

 

Veriť – čo to znamená?

Je to byť presvedčený o správnosti niečoho. Nejakej voľby, nejakého nášho pohľadu, nejakej verzie príbehu. O pravdivosti a spoľahlivosti. Niečoho. Niekoho.

Niekedy máme pocit, že neveríme nikomu a ničomu, že všetko okolo má šedivé farby, že sa nám nič nechce a cítime jedno veľké prázdno. Máme pocit, že pákou, o ktorú sa môžeme zaprieť, aby sme v živote zabrali, nie je nič. Že nás nedrží nič vnútorne – okrem pocitu povinnosti, pravdaže. Ticho si vzdychneme nad tým, že sú tisíce vecí, ktoré nás môžu radostniť – vychádzajúce slnko, spev vtákov či vôňa kakaa, opekanie slaniny pri ohníku, či barličky rôzneho druhu  alkoholu, lacného sexu, majetku a postavenia, obdivu iných… Môžu, ale v tejto chvíli neradostnia. Akoby tomu všetkému chýbal vnútorný zmysel – a tak len masku dňa ukazujeme ostatným.

Všetko, čo sa nám v živote deje, je dôležité pochopiť a prijať, aby nás to „pustilo“

– čítala som kedysi v akomsi múdrom článku. Tak aký význam má taká situácia vnútornej pustoty a prázdna? K čomu nás má priviesť? Načo sú dobré také časy? Dostanem sa z nich nejako niekedy, a ak áno, tak kedy a ako – kladieme si v takej chvíli otázku.

Všetko prejde, znie odpoveď. A hej, majú nám pomôcť uveriť v troch oblastiach

  • Uveriť sebe.
  • Uveriť iným.
  • Uveriť Bohu.

 

Pouvažujeme o nich spolu viac postupne…

 

 

Elena   29.8.2020

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

komár, malária, anopheles fenestus

Podľa zdravotníkov je málo pravdepodobné, že by tigrované komáre v SR šírili dengue či Ziku

05.03.2024 16:03

Základom prevencie je nevytvárať vo svojom okolí podmienky pre liahnutie komárov a predchádzať ich poštípaniu.

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:50

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8874257x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie