Založ si blog

Čas odpovedí 7. – Veriť v pondelok, že zajtra bude piatok. . .

Treba len veriť, že zázraky sa dejú – tak to funguje v živote.  Veriť, že svet je miesto plné zázrakov – byť schopný ich vnímať.

Veriť znamená veľa pre každého z nás – je to pevná pôda pod nohami, opora v zlých časoch a vnútorné svetlo, ktoré nám svieti na cestu, ktorou kráčame. Preto chce každý z nás niekomu a niečomu veriť.

No áno, o viere a dôvere a ich sile v živote dnes uvažujme. O jednej knihe vám k tomu poviem – a veď nielen o nej, pravdaže.

 

Čomu treba veriť v pondelok…

Veriť je postojová charakteristika – slovami psychológa – a znamená preto pochopiť správnosť niečoho, nielen si to myslieť, ale i cítiť, a aj konať v tom smere. Je to hlboké prijatie správnosti niečoho kdesi v našom vnútri.

Pravdaže, ak si želáme veci v smere osudu – a nie proti nemu. Lebo veriť v pondelok, že zajtra bude piatok, je nezmysel. A rovnako je nezmysel veriť, že sa začne čestne správať niekto, kto sa voči nám zachoval nečestne, pretože už nám svojim konaním ukázal, že hranicu čestnosti v sebe nemá.

Niekedy si prečítame múdre slová, povieme si – veď hej, tak to je – a zasa konáme presne naopak. Veríme v pondelok, že „zajtra bude piatok“ a že ľudia, ktorí nám už predviedli svoju pravú tvár, sa odteraz budú správať voči nám čestne, lebo tá ich nečestnosť bola iba ich malá životná chyba.

Keď sa mi opakovane pokazili USB kľúč či externý hardisk s už hotovými štyrmi knižkami, tak po tom prvom raze som si poplakala. Potom som písala odznovu, a niektoré veci som videla a povedala inak. A tak keď sa pokazili moje dva USB kľúče nedávno a nedali sa údaje z nich zachrániť, vnímala som to ako tichý hlas „popracuj na tom ešte“.

Aj rozumiem v tejto chvíli, že prečo. Bola i jedna z mojich slepých škvŕn filozofia „veriť v pondelok, že zajtra bude piatok“. Lebo viera a dôvera síce je nelogická, nevychádza len z logických argumentov, ale ani ich neprehliada, nie je iluzívna. Ja som verila dlho, že každý z nás sa chce správať čestne, len to niektorým niekedy nevychádza, hoci sa snažia – občas. Potom som chcela veriť aspoň tomu, že nie v každej oblasti, ale aspoň v niektorých oblastiach života každý z nás chce byť čestný. A nie, nehovorím, že maximálne čestný – lebo neexistuje podľa mňa ani minimálna čestnosť – čestný človek sa správa čestne v každej situácii, aj pre neho nepríjemnej a ťažkej.

S niektorými vecami je to jednoducho tak. Nemožno byť trochu mŕtvy, ani trochu tehotná. A ani trochu čestný. Buď si čestný, máš v sebe zakotvené pevné hranice, alebo nie si, inej možnosti niet. Iste, aj človek bez pevných hraníc čestnosti sa môže v nejakej chvíli zachovať čestne – ale obvykle po čase prehliadneme, aký úmysel ho viedol – a pochopenie že „je čestné sa tak zachovať“ to nie je.

 

Veriť – čo to znamená?

Je to byť presvedčený o správnosti niečoho. Nejakej voľby, nejakého nášho pohľadu, nejakej verzie príbehu. O pravdivosti a spoľahlivosti. Niečoho. Niekoho.

Niekedy máme pocit, že neveríme nikomu a ničomu, že všetko okolo má šedivé farby, že sa nám nič nechce a cítime jedno veľké prázdno. Máme pocit, že pákou, o ktorú sa môžeme zaprieť, aby sme v živote zabrali, nie je nič. Že nás nedrží nič vnútorne – okrem pocitu povinnosti, pravdaže. Ticho si vzdychneme nad tým, že sú tisíce vecí, ktoré nás môžu radostniť – vychádzajúce slnko, spev vtákov či vôňa kakaa, opekanie slaniny pri ohníku, či barličky rôzneho druhu  alkoholu, lacného sexu, majetku a postavenia, obdivu iných… Môžu, ale v tejto chvíli neradostnia. Akoby tomu všetkému chýbal vnútorný zmysel – a tak len masku dňa ukazujeme ostatným.

Všetko, čo sa nám v živote deje, je dôležité pochopiť a prijať, aby nás to „pustilo“

– čítala som kedysi v akomsi múdrom článku. Tak aký význam má taká situácia vnútornej pustoty a prázdna? K čomu nás má priviesť? Načo sú dobré také časy? Dostanem sa z nich nejako niekedy, a ak áno, tak kedy a ako – kladieme si v takej chvíli otázku.

Všetko prejde, znie odpoveď. A hej, majú nám pomôcť uveriť v troch oblastiach

  • Uveriť sebe.
  • Uveriť iným.
  • Uveriť Bohu.

 

Pouvažujeme o nich spolu viac postupne…

 

 

Elena   29.8.2020

 

Naozaj 7. – Úlomky leta. . .

14.07.2024

Búrka sa nocou celé hodiny iba presúvala okolo Prednej Hory, bolo počuť jej tiahly rev zdiaľky. Dýchla tu zblízka po štvrtej ráno, úplne zblízka jediným bleskom. Potom zasa šla diaľkou zo všetkých strán s bleskami tak nahusto, že hrmot neustával ani na okamih. Solárny plameniak v kvetináči na okne sa pri každom blesku sýtoružovo rozžiaril. Tichý dážď padal v [...]

Naozaj 6 . – Žime zdravo. . .

12.07.2024

O zdravom životnom štýle sa toho už popísalo ajajaj. Každý si ho predstavuje akosi – a tak blúdia svetom rady rôzneho druhu. Neľakajte sa, nejdem ich tu opakovať – svoju zostavu pre zdravie si skladáme každý sám za seba, viac či menej cieľavedome. Obvykle sa spájajú zásady zdravého životného štýlu s jedlom – a odporúčajú nám raz piť [...]

Na rovinu 11. – Bludári, klamári a ancikristi. . .

11.07.2024

Zaujímavý článok o tom, ako Matovič na púti o dianí na Slovensku vykladal, uvádza v linku ako označil Matovič Fica za ancikrista https://www.hlavnydennik.sk/2024/07/08/ancikrist-fico-alebo-ako-to-na-puti-matovic-schytal Nuž, keď dvaja vidia to isté, zjavne nevidia to isté, povedala som si. Naozaj nemá Matovič žiadne morálne zábrany vykladať, že žije so svedomím? Naozaj [...]

bratislava, auto, požiar

Neznámy páchateľ v Bratislave podpáli auto, oheň poškodil aj ďalšie dve

15.07.2024 11:13

Motorové vozidlo značky Škoda sa príslušníkom Hasičského a záchranného zboru podarilo uhasiť.

Kaja Kallasová

Estónska premiérka Kallasová podala demisiu

15.07.2024 11:02

Kallasovú nominovali na post šéfky diplomacie Európskej únie.

Británia Liverpool auto výbuch zatknutie

Po náleze tiel v kufroch britská polícia obvinila muža z vraždy

15.07.2024 10:30

Tridsaťštyriročný Yostin Andres Mosquera bol obvinený z vraždy dvoch mužov vo veku 62 a 71 rokov.

Dušičky, cintorín

Pre riziko požiaru platí na cintorínoch v Bratislave zákaz zapaľovania sviečok

15.07.2024 10:23

Na pohrebiskách zároveň platí zákaz fajčenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,916
Celková čítanosť: 9261260x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív