Založ si blog

Most 4. – Niektoré cesty. . .

Sú rôzne cesty. Niektoré vedú blatom, iné kameňmi, sú aj také zlatom či striebrom vydláždené. Vedú rôznym spôsobom a rôznym smerom, aj k rôznemu cieľu, pravdaže. Sú rôzne, tak ako my sme rôzni. A aj keď ideme jednou z ciest, nami zvolenou, stretávajú nás na nej prekvapenia, zmeny,  výmole, a niekedy i lúky plné kvetov.

Takže o rôznych cestách uvažujem v tejto chvíli.

 

Kráčame…

Niekedy viac-menej automaticky, deň za dňom sa sype v náhlivom tempe povinností. Sú ale dni a situácie, ktoré nás vedú uvedomiť si jasnejšie každý z našich krokov. Nemusia byť úžasne prelomové a osudové. Ak pozorne vnímame, takými odhaľujúcimi môžu byť aj situácie obyčajné, trebárs ako prestavba v byte, ku ktorej už nejaký čas i ja chystám veci.

Zaujímavé, ako veľa nám ukáže taká situácia o nás samých. Či nie sme maximalisti, tvrdohlavo idúci len za jedinou predstavou, ako znášame sklamania a či sa vieme prispôsobiť, aj trpezlivo hľadať, či čakať na to pre nás pravé. Prestavba bytu nám tiež ukáže, či je realistický náš odhad v rôznych situáciách.

Je v nej filozofia Cesty.

Som majster v prispôsobovaní sa, nevnímam to útrpne, ale nenútené, ako súčasť mojich životných záväzkov. Preto ak poviem v niečom že nie, je to veľmi silná hranica. Trpezlivosti v hľadaní a čakaní sa učím. Realistickosť odhadu mi chýbala, vždy som hľadala v ľuďoch dobro a ospravedlňovala ich kroky – teraz vnímam v tom ich osobnú hranicu bez ilúzií, „taký je“.

 

Cesta…

Zámer sveta nás učí niekedy veľmi silne. Dnešné dve mimoriadne silné konštelačky z veľmi skorého rána mi i teraz víria hlavou, jedna z nich nesie môj osobný príbeh. Je to zvláštne poodhrnutie opony na kúsku cesty.

Zmeňme smer myšlienok. Dajme si jednu náhodne otvorenú knihu. Hm, hm., no to je silná koincidencia.  „Púť nutne symbolizuje pútnikovi jeho vlastnú cestu. Život je cesta, ktorá má končiť v Bohu…  hriech je cesta vedúca preč od Boha. Je potom jedno, kam človek ide, lebo pokiaľ ideme od Boha, všetky smery sú zlé“. 

Áno. Na to niet čo dodať.

Zbytočné je sedieť v kostole a verklíkovať doma otčenáše, ak konáme zlé, nečestné skutky. Nejde len o náboženskú vieru. Život ako cesta k Bohu je podľa mňa cesta v zmysle ľudského rastu. Najsilnejšou modlitbou je vďačnosť za to, čo máme, úcta k životu a pokora. Dnes som schopná počuť, nakoľko človek životne spokornel a uvedomiť si, čo to o ňom vypovedá.

Dajme ešte nejakú inú knihu, náhodne otvorenú – som zvedavá, čo nám povie. Druhá silná koincidencia. „Odovzdal som sa úplne sile, ktorá riadi môj osud…“ 

Áno, presne ten pocit ma sprevádza od rána. Vedenie Zámer sveta prijímam s úctou, vďakou, pokorou. Veď áno, skôr či neskôr pochopíme, že nám do života privieva tie pravé veci…

 

 

Elena  21.9.2020

 

 

 

 

 

 

Slniečko 6. – Ako chodiť po lane. . .

24.10.2020

V tichu prvého vyhláseného karanténneho večera usadená uvažujem o tom, ako táto situácia pripomína chodenie po lane. Kým je lano na zemi položené, prejde po ňom bez zaváhania asi každý. Ale dajte ho 10 centimetrov nad zem. Aj v tejto situácii sa ukazuje, ako sa odráža tých „10 centimetrov nad zemou“ v našom prežívaní. Pri predstave, že by iba tak mali dva [...]

Tornádo 7. – Nech sa nám premiér verejne ospravedlní. . .

20.10.2020

Zázraky nad zázraky sa dejú, milí spoluobčania. Vďaka nášmu premiérovi, pravdaže. Prezradím vám o nich viac práve teraz. A aj to, prečo očakávam jeho verejné ospravedlnenie občanom. Čo sú to za testy? Nakúpil v súčasnosti testy na ten celoplošný cirkus s pomocou malej firmičky z Trnavy, po 4 eurá i niečo – nechce sa mi hľadať presnú sumu. Tak vám [...]

Slniečko 5. – Akí sme?

20.10.2020

Akí sme? Čo by ste si tam dosadili? Uvažovali by ste polaritne – dobrí či zlí, láskaví či krutí, obetaví či sebeckí? Alebo skôr kontinuálne, že v každom je snáď nejaký kúsok dobra, a každý z nás občas urobí prešľap cez nejakú hranicu? O ľuďoch… Radkin Honzák je známy český psychiater a terapeut – už som ho kedysi spomenula v mojom blogu [...]

trump

Trump využil predčasné hlasovanie, volil na Floride

24.10.2020 20:09, aktualizované: 20:24

Súčasný americký prezident hlasoval v meste West Palm Beach na Floride, ktorá je jeho novým domovským štátom.

SR Bratislava NRSR Kollár autonehoda

Šéf parlamentu Kollár mal vážnu dopravnú nehodu

24.10.2020 18:31, aktualizované: 22:03

Predseda parlamentu Boris Kollár bol prevezený do bratislavskej nemocnice na ďalšie vyšetrenia a je pri vedomí. Má zranenia po celom tele.

testy, antigénové, koronavírus

Testy zatiaľ nikto poriadne neotestoval

24.10.2020 17:30

Epidemiológ Marek Majdan považuje lockdown celého Slovenska za krajné riešenie, ktoré má významný dosah na život ľudí a chod krajiny.

covid, testovanie, orava, koronavírus

Pilotné testovanie umožní odsledovať nedostatky, zhodli sa Petrák a Krúpa

24.10.2020 16:44, aktualizované: 17:24

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer) diskutovali v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,713
Celková čítanosť: 4073024x
Priemerná čítanosť článkov: 2378x

Kategórie