Založ si blog

Most 11. – Já mosty znám. . .

Mám rada rozprávky. A vždy – už ako dieťa – ma zaujímalo to, ako to bolo ďalej. Ďalej, keď skončila tá rozprávka a zazvonil zvonec. Lebo už vtedy som vedela, že rozprávky bol síce koniec, ale príbehu nie. Ten predsa žije ďalej. Tak ako? Kde je ten most, ktorý spája príbeh s ďalším pokračovaním v štýle Veľkého príbehu?

 

Aj dnes mi beží hlavou občas otázka, ako ten príbeh ide ďalej.

Lebo príbehy ani v rozprávkach, ani v živote nekončia zazvonením zvonca. Končia často našou nerozvážnosťou, malosťou, strachom, predsudkami, kadejako – len nie zazvonením zvonca, po ktorom nasleduje pokračovanie Veľkého príbehu šťastne. Niektoré príbehy vraj aj dobre pokračujú, ak sú podporené našou životnou odvahou, nádejou a dôverou k osudu. Ak dokážeme ako rozprávkový hrdina kráčať neznámou cestou so srdcom, ktoré nám svieti na cestu a vedie nás tým správnym smerom.  No ale jasné, že to nie je jednoduché a ľahké, inak by  všetci takto robili. Vyžaduje si to morálnu silu, čistotu skutkov a zámerov. Práve tie sú našim mostom k budúcnosti, v ktorej je Veľký príbeh. Hovoria nám o tom rozprávky, to len my nenačúvame dostatočne ich tichému hlasu.

 

Mosty sú dôležité…

Pretože nám v živote pomáhajú preklenúť vzdialenosti. Putujeme nimi z jednej strany rieky na druhú. Vedú odtiaľ tam. A celý rad otázok sa nám v spojitosti s tým otvára. Načo by sme tam liezli, ak nás na druhom brehu nečaká zmysluplná cesta – šepká nám náš strach. To je predsa cesta Veľkého príbehu, tak si posvieť srdcom a vykroč konečne, šepká nám naša nádej.

 

Mosty sú…

Sú prechodom i medzi obdobiami života človeka – prepájajú ich. Aj šamani hovoria o siedmych životných prechodoch, v ktorých si volíme zakaždým medzi dvojicami anjel – démon, ktorí predstavujú konkrétnu cnosť a hriech. Zvláštne mi pripadá, ako sa to prepája s kresťanskou predstavou siedmych hlavných hriechov.

I medzi ľuďmi mosty vedú. Spájajú nás s tými, ktorí už zomreli, aj s tými, na ktorých nám záleží. Prepájajú nás s minulosťou a spomienkami. Medzi dvojplameňmi existuje zlatý most. A niektorí tvrdia, že sme všetci prepojení, medzi sebou a so všetkým existujúcim.

Málo mostov budujeme, ale veľa múrov – v dnešnej dobe je to veká pravda. Ach, ale to nikoho nenapomínam, ja sama som sa usadila na ostrove, ku ktorému vedie  iba jediný most  – dôvera.

 

Elena  6.11.2020

 

 

Kde bolo, tam bolo 4. – O časoch. ..

28.11.2020

Sypú sa dni závratným tempom k Vianociam. Ponuky na výhodné kúpy sa na nás sypú, a ja zádumčivo premietam o Vianociach dávnych čias. Nemyslím tým v tejto chvíli moje dávne Vianoce, so synom ešte. Najvyšší súd mi nedávno po bezmála roku a pol čakania na rozsudok oznámil, že rozhodovať nebude, lebo podanie bolo oneskorené. Právnička predvčerom potvrdila, že [...]

Kde bolo, tam bolo 3. – Čo nás život naučí. . .

25.11.2020

Niektorí počas života napíšu dielo i viaczväzkové, ako taký Marx a Engels napríklad. Alebo trebárs ako Jung, jeden z veľkých filozofov a psychológov, ktorý zanechal súborné dielo viac ako 150 kníh a iných prác. To ja pri mojej smole na vzťahy s externými diskami a USB s dátami na nich uchovanými som veru 150 kníh nezanechala. I tie štyri, už toľko krát porozpisované, [...]

Kde bolo, tam bolo 2. – Čo je najhoršie na pandémii?

22.11.2020

Čo nám kto chce ešte ukradnúť? Túto tvrdú otázku som si položila po rannom prebehnutí fb, kde svietila informácia, že pani advokátka Krajníková zakladá politickú stranu Právo Slovenskej republiky. Dúhu si prisvojili LGBT komunity, slnko slniečkári, no a najnovšie právo na Slovensku by si chceli prisvojiť nenosiči rúšok. Nikdy som nečítala veľa blogov, teraz [...]

Lukáš Kyselica

Kyselica: Mestské a obecné polície by mohli využívať objektívnu zodpovednosť

29.11.2020 18:55

Policajti by mohli objektívnu zodpovednosť využívať pri porušeniach ustanovení o zákaze zastavenia a státia.

Francúzsko protesty oheň

Na protestoch proti policajnému násiliu vo Francúzsku zadržali 81 ľudí

29.11.2020 17:26

Zhromaždenia mali prevažne pokojný priebeh, avšak sporadicky ich sprevádzalo aj násilie a výtržnosti.

Peter Pellegrini

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD s 19,1 percenta, nasleduje OĽANO

29.11.2020 13:27

Do parlamentu by sa dostalo osem strán.

Igor Matovič

Matovič: K voľbe šéfa prokuratúry by malo prísť až po dohode v koalícii

29.11.2020 12:31, aktualizované: 14:36

Prioritou podľa Remišovej je, aby sa strany dohodli čo najskôr.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,739
Celková čítanosť: 4158727x
Priemerná čítanosť článkov: 2391x

Kategórie