Založ si blog

Tep dňa 10. – Prečo má Matovič pravdu. . .

Prečo podľa mňa Matovič má pravdu ohľadne covidautomatu, že to nie je teraz dobrý nápad? Myslím, že je potrebné u nás otvorene hovoriť o troch veciach vo vzťahu ku korone.

 

Prvou z nich je, že sa šíria ďalšie mutácie vírusu.

U nás je už britský vírus, intenzívnejší. A to tu ešte nemáme vírus africký (snáď), a možné ďalšie verzie, ktoré mutujú agresívnejšie. Ale prídu. niektorým z nich bude jedno, že ste sa akousi vakcínou očkovali. Takže riziková bude celá populácia, aj očkovanci.

Navyše, aj ako očkovaní môžete nakaziť iných. Takže predstava, že očkovanie chráni tých, ktorí sa nemôžu alebo nechcú očkovať je z radu rozprávok o  vlkovi a Červenej čiapočke. Aj ako očkovaní sa môžete po nejakú dobu po očkovaní nakaziť, otázna je dĺžka údajnej ochrany vakcíny. A ešte otáznejšie jej možné následky.

Matovič hovorí o tom, že do septembra zaočkujeme možno 60 % ľudí, ja predpokladám že po prvom poočkovacom úmrtí u nás ľudia spozorneli, a po pár ďalších úmrtiach  tých 60% zaočkovancov nedosiahne, ani keby po kolenách za každým občanom osobne prišiel.

Zhodnem sa s ním ale v lockdowne – ten tvrdo na 1 celý mesiac urobený s dôslednou uzáverou hraníc by naozaj pomohol problém zminimalizovať u nás. A medzitým ivermectin objednať v obrovských množstvách treba.

Matovič má pravdu podľa mňa – prísnu uzáveru treba na mesiac, a testovať len kritickú infraštruktúru, ktorá môže ísť von. Viem, že sa mnohým nepáči čo píšem, ale niekedy v živote nemáme veľký výber. A druhá možnosť – covidautomat – je len predĺžením trápenia, pribudnutím strát a obetí.

 

Druhou z vecí, o ktorých treba hovoriť nahlas, je nutnosť bezodkladne zrušiť všetky cezhraničné výnimky.

Lebo sa nám tu navláča kadekto bez testov a niektorým rečiam o tom, kto všetko sem cez hranice len tak netestovaný prilezie, je ťažké aj uveriť. Napríklad sa hovorí o tom, že do dediny v susednom okrese – Polomky – sa údajne dovalilo z Anglicka  na akúsi oslavu až 46 spoluobčanov a pozitivita sa u nich zistila. No ktovie, tomu ťažko uveriť že by naša vláda až také hlúpe kroky robila, že sem nechá hordy netestovaných putovať – keby to pravda bola, to už by malo byť na trestné stíhanie kompetentných za verejné ohrozenie, také ochranné opatrenia.

Rozhodne by mali byť testovaní ľudia nielen pri prechode cez hranice, ale i pri prechode z okresu do iných okresov (či cestujú za prácou na týždňovky alebo kamkoľvek inam). Pri ceste na hranici okresu by mali byť mobilné odberné testovacie miesta. Ak niekto cestuje cez viacero okresov, otestuje sa len na hranici východiskového okresu. Bolo by to opatrenie efektívnejšie ako terajšie hromadné testovania. Na takéto hranično-okresové testovania treba menej personálu a síl ako na celoplošné, a efektivita je vyššia, pokiaľ bude ten mesačný lockdown.

 

Treťou z vecí, o ktorej treba hovoriť nahlas, sú realistické opatrenia.

Podľa mňa deti hromadne nemôžu ísť do škôl  v tomto školskom roku zrejme vôbec. Ak by šli, muselo by prebiehať nepretržité povinné testovanie nielen učiteľov, ale i všetkých detí i ich rodičov dva raz týždenne aspoň, a aj to by nebolo dostatočné podľa mňa. Aj deti sa totiž môžu nakaziť britským typom vírusu a následky môžu byť skutočne veľmi nebezpečné. Článok o tom je v linku

https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/vazny-syndrom-deti-prekonani-covid-19-aj-slovensku-napada-cievy-vedie-zapalu-srdca?itm_site=centrum&itm_template=hp&itm_modul=topbox&itm_area=top_vyber&itm_position=4

Prejaví sa niekoľko týždňov po tom, čo deti prekonali covid-19. Napáda cievy a vedie k zlyhaniu viacerých orgánov, dokonca aj zápalu srdcového svalu. V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) mali 5 detských pacientov s multisystémovým zápalovým syndrómom. Boli vo veku 8 až 12 rokov. „Všetky deti mali takmer rovnaký priebeh a príznaky ochorenia – vysokú telesnú teplotu, ktorá pretrvávala viac dní, zvýšenie rôznych zápalových parametrov v krvi, výsyp na koži, obojstranný zápal spojiviek, zrýchlenú srdcová činnosť, postihnutie srdcovo-cievneho systému.“

Zamerať sa treba na vzdelávanie teraz nedištančných detí – t. j. zo sociálne slabého prostredia.

Komunitné centrá by mali naplno fungovať, a tam by sa mali prestriedať tieto deti v skupinkách po 3 až 5 detí vo vyučovacom procese v rámci telemostu do školy. Pridať do komunitných centier nejaké počítače, ak treba – a zapojiť tam v rámci aktivačných prác nezamestnaných ako dohľad – učiť deti bude učiteľ cez telemost. Mali by byť v rámci vyučovania aj asistenti učiteľov v tom komunitnom centre prítomní a deťom pomôcť pri nejakej ťažkosti. Lenže testovať by ich tiež museli. Výhodou bude aj to, že komunitné centrá získajú lepšiu vybavenosť, môžu sa tam do pomoci deťom zapojiť aj mimovládne organizácie, venovať deťom čas mimo priamej výuky pri robení úloh napríklad.

V školách by mali byť len deti kritickej infraštruktúry prvého a druhého ročníka. Deti viacpočetných rodín môžu byť do vzdelávania zapojené v centrách voľného času, kam by som tiež pridala počítače podľa potreby. Dohľad by robili asistenti učiteľov, ku vyučovaniu  by deti boli pripojené telemostom.

Nie je to ideálne, ale znižuje to riziko prenosu. A takisto by sa neprerušil kontakt v rámci kolektívov pre deti.

Realisticky vnímam, že pri tomto národe je tvrdý lockdown zaviesť skutočne ťažké. Keby sme boli všetci zodpovední a disciplinovaní, tak by sme v tomto srabe neboli. S infekčnou žltačkou by nikoho rozumného nenapadlo behať po obchodoch a vyčkal by doma dobu karantény, aspoň dúfam. S koronou to ľudia prijímajú ťažšie, aj príznaky nie sú zjavné u niektorých. Nuž, tak to je.

 

Celá táto situácia je o príležitosti učiť sa nielen pre deti, ale i pre nás všetkých.

Poradenstvá pre rodičov a odborná práca s deťmi sa napríklad výrazne rozšírila v online priestore, fungujú a ustavične pribúdajú rodičovské skupiny, aj skupinky na prácu s deťmi rôznych vekových skupín, pripravujú sa preventívne programy na niekoľko stretnutí, programy pre učiteľov na úrovni okresnej aj celoslovenskej. Stačí pohľadať.

A nielen odborníci, ale milú aktivitu pre rodičov s deťmi robí napríklad aj Daniel Hevier. Jeho nádherné knihy sprevádzali detstvo mojich detí, a ja dodnes niektoré z jeho básní viem. Jeho knihu Strašidelník som mala poruke, keď sme sa niečoho báli, a je vhodná i profesijne pri práci so strachom u detí.

Obchody v mestách by mohli ďaleko viac vecí ponúkať internetovo – donáškovou službou. Ak si obchod zriadi stránku a zverejní na nej svoju ponuku, nuž kuriérsky dopraviť veci v rámci mesta nie je predsa taký problém. Prípadne urobiť okienkový predaj, na internete si ľudia z ponuky vyberú a prídu si tovar prevziať.

Krásny a inšpiratívny  obrázok som videla na fb predvčerom – české okienkové kaderníctvo. Nie zlý nápad je to, poviem vám. Mnohí by sa dali ochotne ostrihať takto, i ja –  mala som teraz vlasy také dlhé ako naposledy po narodení syna, pred pôrodom, vtedy som bola dlhšie v nemocnici. Chcela som teraz vlasy darovať na výrobu parochní, ale nad 40 cm berú, a už som čakať nechcela, lebo farbu zo svetlozlatej blond chcem zmeniť na inú, tak som si vlasy zostrihala sama. Nie každý to asi tak urobí, tak by kadernícke okienkovo uvítali.

Pokojne by tak, okienkovo, mohli prevádzkovať i cukrárne v meste trebárs, internetovo ponúknuť výrobky a objednávku zabalenú prevezmete pri okienku.  Alebo vám ju domov dopravia.

Každá životná situácia ukáže čo je v nás. Je šancou na zmenu – a je len na nás, či a ako ju využijeme. Koronu tu nikto z nás nechcel – ale akú ťažkú životnú skúsenosť kto z nás kedy chcel? O tom sú také životné prekážky, prichádzajú k nám nečakane a skúmajú, či ich dokážeme preliezť, alebo sa snažíme ich obísť, alebo pred nimi bezradne zostaneme stáť.

 

Situácia v tejto chvíli si vyžaduje zodpovednosť, trpezlivosť a ohľaduplnosť.

Matovič má skrátka pravdu podľa mňa, covidautomat len predĺži trápenie.

 

Elena

 

K diskusii – nečítaš pozorne, David C – Matoviča kritizujem v mojich blogoch v mnohých veciach, a na rozdiel od mnohých otvorene, konkrétne a pod vlastným menom – lenže teraz rovnako ako on, aj ja pokladám za prospešnú uzáveru. Ale na rozdiel od neho nepodporujem celoplošné testovanie, to odmietam. Myslím, že potrebujeme tvrdú uzáveru, bez prevláčania sa celých rodín po nákupoch, len s nevyhnutným nákupom jednej osoby v najbližšom obchode. Nie výlety do obchoďákov v meste, nie vystávanie  a debaty na uliciach. Nie prevláčanie sa pendlerov na týždňovky, ani privláčanie sa beztestových spoza hraníc. Ak sú Ti málo 4% mŕtvych, nuž mne nie – medzi nimi sú ľudia, ktorých mám rada. Ale bojovala by som za život každého, i  cudzieho, lebo nikto nemá právo iných zabíjať svojou bezohľadnosťou. A ver, že ak budeme takto nezodpovedne pokračovať, pri  4% nezostaneme…

Viva 54 – ide o to, že tu sa len hráme na lockdown, toto je jeho paródia. Slovenskom sa prevláčajú týždňovkári, cez hranice prichádzajú ľudia bez testovania. Ja rozumiem, že mnoho ľudí je na tom zle, ale práve kvôli nim potrebujeme serióznu uzáveru, aby mohli konečne začať fungovať. Lenže ak krachnú nemocnice preťažením, potom tu nastane peklo.

 

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

remišová

Naď vyzval Remišovú, aby nepočúvala Sulíka. Ministerka: V OĽANO vám ide len o moc

05.03.2021 14:12

"Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy," skonštatovala šéfka Za ľudí.

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Plavecký štvrtok František Bohm samovražda Böhm polícia

Kauza Böhm: Žilinka dohovoril aj Lipšicovi

05.03.2021 13:17

Podľa generálneho prokurátora Žilinku prokurátor neuplatil zákonné oprávnenie, keď zistil, že Böhm má viacero strelných zbraní a nezaistil ich. Böhm sa vo svojom dome zastrelil v polovici februára.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660559x
Priemerná čítanosť článkov: 2446x

Kategórie