Založ si blog

Doba covidová 3. – Zákaz zahraničných dovoleniek vraj porušuje ľudské práva. . .

Súhlasím, dovolenkári v zahraničí, je to otázka ľudských práv, tie vaše výjazdy do Zanzibaru, Tanzánie, Kene, a kade-tade.

Ibaže zďaleka nie tak, ako si to predstavujete  – a tak si o tom povieme v tomto blogu viac.

 

Ľudské práva na slovenský spôsob…

Porušujú naše práva  začali pokrikovať dovolenkári a s nimi experti na ústavné právo podaktorí po zákaze dovoleniek do zahraničia.

Nový minister zdravotníctva Heger vydal zákaz zahraničných dovoleniek

– a chudáci cestovatelia sú pobúrení

https://www.dnes24.sk/ako-za-komunistov-zakaz-dovolenkovat-vydesil-cestovatelov-i-ustavneho-pravnika-385274

„Rozhodnutie zákazu vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie prijala vláda SR, na základe odporúčania pandemickej komisie. Opatrenie má platiť od prijatia predĺženia núdzového stavu, t. j. od soboty,“ uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Ivan Rudolf.

Tento zákaz by mal platiť počas núdzového stavu (od 20. marca do 28. apríla) alebo kým sa epidemiologická situácia nezlepší.

Podľa mňa musí platiť presne po tú dobu, po akú my všetci nebudeme môcť cestovať medzi okresmi a dovolenkovať hocikde na Slovensku.

Nerozumiem argumentácii z toho  článku, že  naša krajina zakazuje dovolenky kvôli obavám z nebezpečných mutácií ochorenia Covid-19. Azda my všetci nesmieme medzi okresmi cestovať pre ne?

Nie, aktuálne zlá pandemická situácia je to, prečo my sme uzavretí. 

 

Mnohým vraj podľa spomenutého článku napadla aj otázka, či môže štát v rámci núdzového stavu nariadiť až takto radikálne obmedzenie slobody pohybu.

„Takýto zákaz natvrdo, bez možnosti štátnej alebo súkromnej karantény, je podľa môjho názoru v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Neprešiel by tzv. testom proporcionality (vyváženosti, pozn. red.),“ uviedol pre Dnes24 expert na ústavné právo a člen predsedníctva mimoparlamentnej politickej strany Dobrá voľba Peter Kresák.

A tak sa pýtam ústavných právnikov i ja – nože, dajte verejné vyjadrenie, pán Kresák a ostatní ústavní experti, či je v súlade s Ústavou SR a tou zásadou proporcionality, že my všetci nesmieme cestovať ani z okresu do okresu, kým podaktorí sa spokojne prevláčali do zahraničia a privláčali stade africký vírus?!!!

Testom proporcionality sa posudzuje, ktoré právo má v okolnostiach konkrétneho prípadu väčšiu váhu, a teda prednosť. Tak ma zaujíma, či má právo a prednosť

  • právo nejakých 40 000 ľudí cestovať na zahraničné dovolenky, a možno nejakých 50 000 pendlerov premávať sa testovania sa na hraniciach a bez štátnych karantén, aby sa predišlo klamstvám, falošným potvrdeniam a porušovaniu domácich karantén?!
  • alebo právo na normálny život 5,5 milióna slovenských občanov bez núdzového stavu.

Dovolenkári pobúrene pokrikujú?  Nuž, my ostatní sme mali začať kričať podstatne skôr – už na začiatku prvej vlny, keď tu podaktorí nákazu zo zahraničia dovláčali. Lebo niet ani jediného človeka na Slovensku, u ktorého by vznikla nákaza tu doma – z netopiera, sliepky, či hoci zo slepúcha. Všetci chorí boli nakazení nákazou prevlečenou spoza hraníc.

 

Táto vláda si urobila s pár tisíc či desiatok tisíc svojimi kumpánmi rukojemníkov z bezmála 5,7 milióna občanov.

Povedzme si otvorene – koľkože máme ľudí, ktorí cestujú na zahraničné dovolenky a pracujú pendlersky v zahraničí dokopy – stotisíc? No nech by ich bolo i dvestotisíc – akým právom nás všetkých tento štát zneužíva pre ich záujmy???!!!!!

Lebo nemám nič proti tomu, aby sa kamsi vytrepali – ich vec – ale pri príchode sú povinní urobiť všetky opatrenia, aby nás ostatných neohrozili. A to sa zjavne nedialo, a ani nedeje.

Takže ma zaujíma, že či majú ľudské práva len dovolenkári podľa vášho názoru, drahí experti na ústavné právo. Lebo nespomínam, si, že by pán Kresák a ďalší páni experti v oblasti ústavného práva vykrikovali za nás, že vidia rozpor s Ústavou SR v tom, že

my sme zastrašovaní, a pod existenčnou hrozbou (navyše V STAVE NÚDZE, pani experti na ústavné právo, viete čo to znamená, však???!!!) nútení

  • vystavovať sa zvýšenému riziku na testovacích miestach,
  • nedobrovoľne sa testovať opakovane, 
  • sme obmedzovaní, a to dlhodobo, v možnostiach nákupov a služieb, cestovania, 
  • sme ohrozovaní na zdraví a živote  v zníženom prístupe ku kyslíku núteným povinným vláčením sa v maskách či respirátoroch (čo nám zhoršuje okysličovanie organizmu a tiež vedie ku zahmlievaniu okuliarov – ísť v takej situácii cez cestu je ohrozujúce),…

Ľudia, ktorí sem privláčali a privláčajú nákazu, poškodzujú práva nás ostatných, ohrozujú zdravie a životy nás a našich blízkych. Koľko ľudí pre nich muselo byť v karanténach a mali problém existenčný kvôli ušlej mzde? Koľko ľudí by muselo nosiť rúška, či respirátory najnovšie, mať náklady na ich nakupovanie  a dezinfekcie, znášať mnohoraké obmedzenia na poštách, v obchodoch a u lekárov? Koľko ľudí u nás by bolo v dôsledku covidu mŕtvych, keby nám sem niektorí nenanášali nákazu? Ani jeden. Ani jeden Ani jeden.

Nože, nech pán Kresák povykladá niečo o tom –  či je v súlade s Ústavou SR, že tí ľudia nemusia nikomu nahrádzať spôsobené škody?!!! A nech hneď aj vysvetlí národu, že to nebolo diskriminačné, keď my nemôžeme cestovať ani z okresu do okresu, a podaktorí sa vláčili na zahraničné dovolenky, a prichádzali z nich výnimkovo bez testov a karantén.

Nože, experti na ústavné právo, dajte k tomu verejne názor – toto všetko je v súlade s ľudskými právami? My všetci sme povinní znášať a niesť následky ich konania? 

 

Doteraz sme sa nútene prispôsobovali my všetci a doplácali sme na čiusi nezodpovednosť. Lebo nákaza nevznikla tu, dovláčali ju cez hranice ľudia, ktorí konali nezodpovedne a nečestne voči nám všetkým. A doteraz nekonal vo veci prokurátor účinne – lebo jedna vec je dať podnet na preverenie Mikasových vyhlášok, druhá vec je, že je potrebné urobiť bezodkladne kroky, aby ten pán už nemohol vydávať žiadne výnimky. Lebo tým ohrozuje životy a zdravie občanov Slovenska, a spôsobuje Slovenskej republike škodu veľkého rozsahu.  Už dávno mať sedieť nie v kresle hlavného hygienika SR, ale v base.

 

Elena

 

P. S.: A  som samozrejme za to, aby štát hradil v plnej výške štátnu karanténu pendlerom, ktorí v zahraničí dlhodobo pracujú.

Ale dovolenkári nech si štátnu karanténu hradia v plnej výške sami. Rovnako i tí, ktorí sa trepú do Somálska a podobne „na zahraničné pracovné cesty“ – lebo v dobe skypu a kadejakých zoomov a teamsov a podobných vymožeností nie je nikto odkázaný sa prevláčať do Somálska či podobných krajín pracovne osobne a dovláčať stade nákazu.

 

K diskusii: je dojemné, ako tí čo pokrikujú že majú práva neakceptujú práva iných. My všetci máme ľudské práva, nielen dovolenkári. A máme právo nenosiť rúška, mať otvorené obchody a voľne cestovať z okresu do okresu. Nevidím dôvod  znášať následky správania nejakých nezodpovedných sebcov donekonečna.

 

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. ..

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Iba 8. – Chcem, aby Zelenskyj. . .

05.07.2022

Ach, Zelenskyj mi pripomína filmového hrdinu. A rada by som sa s ním porozprávala… Aj jeho komunikačný štýl v dnešnom blogu preberiem. Myslím to úplne vážne. Je ale dôležité, aby ste videli kus príbehu pre pochopenie týchto mojich slov… Životné skúsenosti nám pomáhajú zmúdrieť. Ja napríklad nielen na základe skutkov, ale už i na základe slov dokážem [...]

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Policajné oddelenie

Opitý muž narazil autom do dverí policajného oddelenia v Medzilaborciach

05.07.2022 13:41

Vozidlo, ktoré muž riadil, mu nepatrilo.

Ladislav Kukolík

Lunter: Strategické podniky krvácajú, treba im pomôcť

05.07.2022 13:19

Energetická kríza ohrozuje fungovanie veľkých závodov, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Banskobystrická župa vyzýva vládu, aby zakročila.

Romania NATO Chief

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO

05.07.2022 12:01, aktualizované: 12:19

Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,369
Celková čítanosť: 6617542x
Priemerná čítanosť článkov: 2793x

Kategórie