Založ si blog

Doba covidová 9. – Asi bol pripitý Havel. . .

Viete aké výročie dnes „oslavujeme“?
Týka sa hrdinského zásahu našich spojencov v  NATO – bombardovali Juhosláviu. Zomierali ľudia, bomby ničili hodnoty, ktoré ľudia v Juhoslávii budovali desiatky rokov.
Presnejšie – v tento deň pred 22 rokmi
len začali bombardovanie Juhoslávie jednotky Severoatlantickej aliancie, trvalo desivých 78 dní.
Povedzme si otvorene, že šlo o nezákonný zásah – nemali mandát Bezpečnostnej rady OSN na taký vojenský zásah a konali v rozpore s medzinárodným právom. 
Hrozné následky pomenovali otvorene pri príležitosti 20. výročia tej udalosti pred dvomi rokmi
„Smrť 2500 civilistov, 79 detí, devastácia krajiny, škody dosahujúce desiatky miliárd dolárov, to bude pre nás vždy zločinom,“ citovala tlačová agentúra DPA slová Vučiča počas spomienkového obradu v meste Niš.
Hlava srbskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Irinej pri príležitosti nedeľňajšieho výročia obvinil západných lídrov z naplánovania „zničenia a rozčlenenia“ Srbska. „Spôsobili nám nešťastie, spustošili naše továrne, priemysel, cesty a dokonca i nemocnice. Je to niečo, čo poteší len diabla,“ povedal.
Je to smutné výročie nielen pre Juhosláviu, ale i pre nás, Slovákov.
Smutné výročie si s Juhosláviou môžeme pripomenúť o to smutnejšie, že náš vtedajší predstaviteľ Mikuláš Dzurinda odsúhlasil prelet bombardérov cez naše územie.
Poviem to otvorene  – Dzurinda národu klamal
  • naša vláda najskôr tvrdila, že povolenie sa týka iba tankovacích a dopravných lietadiel
  • premiér Dzurinda pod tlakom verejnosti 6.4.1999 zvolal druhé mimoriadne zasadanie vlády, kde mali členovia jeho vlády druhý krát vyjadriť súhlasný postoj, pričom ich zaviazal mlčanlivosťou a padlo rozhodnutie, že informovať novinárov bude iba on sám
  • na následnej tlačovej konferencii boli dovolené iba 2 otázky novinárov (ich znenie aj odpovede si môžete prečítať tu: http://www.vlada.gov.sk/vlada/zasadnutia/1999/sk_tlacovka19990406_25.shtml)
A čo s tým Havlom v nadpise?
Mravná autorita, disident, český prezident a údajne aj ťažký alkoholik Havel vraj vyhlásil, že to bombardovanie má humanitárnu úlohu
„Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii, a dopad na NATO.“
Havel sám potom popieral autorstvo tých slov.
Václav Havel v MF Dnes 24. 5. 2004 v odpovědi Richardu Falbrovi označil pojem „humanitární bombardování“ za obskurní a popřel, že by jej ho vymyslel nebo použil, „a použít nemohl, neboť mám – troufám si tvrdit – vkus“.
Každopádne to svedčí o jedinom –  že i on si uvedomoval, aké je absurdné a neľudské vykladať o humanitárnom bombardovaní. A o práve porušovať právo.
No tak asi bol riadne pripitý, keď to vtedy povedal a nespomínal si na to potom…
Elena

Fúúúha 5. – Viac ako 17 miliónov Číňanov podpísalo otvorený list. . .

01.08.2021

Takmer 18 miliónov Číňanov ten otvorený list podpísalo doteraz. A viete čo v ňom žiadajú? Vyzývajú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby preskúmala Inštitút lekárskeho výskumu americkej armády pre infekčné choroby vo Fort Detrick (USAMRIID) v armádnej základni v štáte Maryland. Petícia bola zverejnená 17. júla a vyzvala USA, aby na výzvu odpovedali. [...]

Fúúúha 4. – Je suis „dezolat“. . .

31.07.2021

Diskriminovanie neočkovaných nebol rozhodne dobrý nápad. Nielen preto, že ich je stále väčšina – a že nahnevaní voliči nezabúdajú. Ale i preto, že raz bude potrebné niesť následky. Nepomôžu vykrúcačky, že aj inde to tak robili, ani argument, že aj iní u nás tak konali – trestnosť zakladá konanie konkrétnych jednotlivcov každému z nich za seba. A dokonca [...]

Fúúúha 3. – Ako to je, Progresívne Slovensko?

31.07.2021

Jasne, šla by som do humorne ladeného pohľadu vo vzťahu ku Progresívnemu Slovensku, lebo i to ich prehlásenie že mlčiaca väčšina už nesmie mlčať je ozaj humorné – keďže nezaočkovaných máme preukázateľne väčšinu národa, a aj v oficiálnych médiách sa prezentuje, že odmietavý postoj voči očkovaniu má v súčasnosti 61 percent Slovákov. Drahí progresívci, vy [...]

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

Natália Milanová, ministerka kultúry SR

Milanová: Na ministerstve to bola katastrofa, teraz sme pripravení

01.08.2021 16:36

Podľa ministerky Natálie Milanovej ministerstvo kultúry nebolo predtým pripravené na bežnú situáciu, nie to na krízovú, ktorú priniesol koronavírus.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,092
Celková čítanosť: 5315456x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Kategórie