A ideme 7. – Drahá vláda, mám lepší recept. . .

Nápad vlády zvýšiť dane a odvody a zvýšiť DPH na 25% pokladám za hlúpy nápad. O tom nápade hovorí terajší minister financií Matovič.

Nepoopiera to DPH ani článok v linku, kde to potvrdzuje premiér

https://www.hlavnespravy.sk/heger-pripustil-ze-dph-porastie-na-25-zastupcovia-smeru-hlasu-aj-zivota-reaguju/2520532

 

A tak sa pýtam otvorene – chce niekto z nás pracujúcich na daniach a odvodoch platiť na viac? Jasné, ani vy, však?

Plne tomu rozumiem – však naše daňovo-odvodové zaťaženie je už teraz jedným z najvyšších v Európe. 

A chce niekto platiť zvýšené DPH-ky? Hej, presne tak, myslela som si, že nikto.

Ibaže vláda pokrikuje, že niet peňazí v štátnej kase a že nevie, čo iné by robila, ako to všetko zvyšovala.

Ach, našťastie ale má naša vláda mňa – a ja jej teraz verejne, otvorene a tak jednoducho, aby to všetci tam pochopili, poviem ako peniaze v tomto štáte ušetríme.

 

Ušetríme razom bezmála 10 miliárd. Lebo tie obrovské peniaze máme teraz dávať za americké krápy, ktoré oni nazývajú stíhačkami. A to som ešte nespomenula kadejakú ďalšiu výzbroj. Vážne si niekto z vás myslí, že  tie ich stíhačky teraz potrebujeme? Čo chcete radšej  – mať zistené dôchodky a terajšie ceny potravín, alebo nakupovať americké stíhačky – a by-by dôchodky, hello 25% DPH???!!!!!

Ak chce Naď financovať zbrojenie – treba ho konečne odvolať, kým nás ten človek nedostane do nešťastia – zadĺžením aj našich prapravnúčat, či rozpútaním vojny.

Ale som veľkodušná – ak chce zbrojiť, nech si po odvolaní z funkcie našetrí peniaze a kúpi nejakú tú stíhačku od USA domov na dvorček, keď už tým vojakom nebol. A možno mu i zľavu dajú americkí priatelia, ktovie…

Každopádne my ostatní, keď sme taká chudobná krajina – vyzvime verejne vládu, nech šetrí na pravom mieste a nech bezodkladne zruší nákup tých predražených vojenských krápov, bez ktorých sa zaobídeme rozhodne lepšie ako bez dôchodkov…

 

Lebo inak DPH na 25%? Zvyšovať dane a odvody? Možno nebude na dôchodky? To  azda potom budeme tie krápy americké rozoberať na skrutky a predávať niekde na bazáre, keď na dôchodky nebude?

 

Elena

 

K diskusii MilanT

Všetko to vyzbrojovanie , vrátane stíhačiek. 2 % HDP  budeme dávať na vyzbrojovanie každoročne, no to je ale riadne drahý klub to NATO. Utekať z neho rýchlo treba, na takéto zbohatlícke kluby nemáme…

 

A aj k tým stíhačkám  – nerátaš iba cenu tých stíhačiek, dúfam – ktorá bola priama  pre verejnosť medializovaná ako 1,6 miliardy? Ale

Slovensko podľa návrhu pre Americký Kongres zaplatí za stíhačky F-16 nie 1,6 miliardy eur, ale až 2.91 miliardy dolárov. No to je cena za lietadlo a výzbroj.

K tomu sa musí prirátať  i údržba, zaškolenie pilotov a pozemného personálu (a len pilotov k nim bude treba minimálne 22 ľudí – tie krápy majú prevádzku pekne drahú – uvádza sa 40 000 dolárov za lethodinu), prevádzkovanie, dobudovanie potrebnej infraštruktúry a iste aj nákup munície k tomu, však nebudú lietať bez nej. Určite vieš, o čom hovorím, ak sa vyznáš.

A tiež

https://vladimirbednar.blog.sme.sk/c/488387/kolko-f-16-naozaj-potrebujeme.html

Ročný požadovaný nálet na pilota stanovuje dokument „Allied Command Operations Forces Standards, Volume III – Air Forces“ v rozsahu 180 LH z toho 40 LH je možné absolvovať na letovom simulátore). Pre zabezpečenie požadovaného náletu 140 LH na operačného pilota taktického lietadla je podľa Ministerstva obrany SR potrebné dosiahnuť minimálny celkový ročný nálet 2100 LH ročne, ktorý je možné splniť s počtom 14 viacúčelových taktických lietadiel. Priemerný ročný nálet na súčasné viacúčelové taktické lietadlá sa pohybuje v rozsahu 150 letových hodín. V skutočnosti však je potrebné mať k dispozícii výrazne väčší počet pilotov pretože mimo spomínaných 15 operačných vycvičených pilotov je potrebné mať minimálne ďalších minimálne 5 pilotov vo výcviku ktorý musia nalietať svoje letové hodiny. Je teda potrebné dosiahnuť nálet aspoň 2800 letových hodín ročne. Zároveň priemerný nálet lietadiel nie je ako sa v analýze spomína 150 h na lietadlo ale výrazne vyšší. Napríklad F-16 USAF nalietajú ročne cez 200 letových hodín. Teda pre zabezpečenie výcviku potrebného počtu pilotov je potrebné disponovať 14 F-16.

 

A taký detail – nespomínam si, že by niekde spadol vojenský MIG tie najmodernejšie  najúžasnejšie  made in USA stíhačky

Veď krachla na zem F-16 predvčerom v Nemecku.

A predstav si. I v roku 2019 jedna padla

https://www.topky.sk/cl/11/1829743/V-Nemecku-sa-zrutila-stihacku-typu-F-16–Pilot-sa-stihol-katapultovat

Predtým havária amerického letectva na nemeckej pôde sa stala v roku 2015, keď F-16 havarovala v severnom Bavorsku. Pri tomto incidente pilot prežil úspešnú záchranu. Je pozoruhodné, že lietadlo patrilo k rovnakému typu a bolo priradené k tej istej leteckej základni v Spangdahle. V roku 2011 havarovalo americké útočné lietadlo typu A-10, ktoré vzlietlo z toho istého letiska. V Nemecku však nepadajú iba americké vojenské lietadlá. V júni tohto roku havarovali v severovýchodnom Nemecku dve lietadlá Luftwaffe Eurofighter Typhoon. Jeden z pilotov zomrel a druhý sa bezpečne katapultoval. O necelý týždeň neskôr zomrel pilot vrtuľníka EC135, keď jeho stroj havaroval v blízkosti výcvikového strediska armády.

Pokiaľ ide o ďalšie “európske“ F-16, k nehode tu došlo len nedávno. V septembri došlo k havárii belgického letectva vo Francúzsku. Dvom pilotom sa podarilo včas katapultovať.

A tu dokonca taký škaredý príbeh píšu, že štvrtá za dva mesiace drbla na zem – no tomu sa hovorí moderná technológia…

https://www.ta3.com/clanok/1186941/stvrta-za-dva-mesiace-pad-stihacky-si-vyziadal-ludsky-zivot.html

Tento ešte škaredší príbeh hovorí, že

„Ztráta vědomí z důvodu přetížení (G-induced loss of consciousness, G-LOC) je jednou ze dvou základních příčin vedoucích ke smrti pilota a ztrátě letadla. Druhou častou příčinou je ztráta prostorové orientace,“ poznamenává server The Aviationist.  Preto zaviedli aj antikolízny systém, ktoré vyrovná dráhu lietadla. Ale kým u nich môže letieť nad morom u nás preletí cez hranice…

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/zachrana-stihacky-f-16-automaticky-antikolizni-system-ztrata-vedomi-pilot.A160914_110155_zahranicni_jw

A tak by sme mohli pokračovať tými pádmi…

Koľko sme to mali funkčných MIGov, tri? No keby hneď rovnako padali, riziko pádu sa 14 kusmi koľko krát znásobí?

A naši priatelia z USA, ktorí si Sliač od nás „prenajímajú“, tiež budú mať lietadlá? Koľko?

 

Slová o pravde 1. – Dnešní spravedlnost je zítřejší bezpečnost. . .

25.06.2026

Článok v linku pripomína časy útoku na filde na pokračovanie k minulému blogu https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/832597/prvni-otevreny-rozhovor-o-zasahu-na-ff-uk-rikal-jsem-si-ze-tam-mozna-zustanu-vzpomina-detektiv.html Bola to nesmierne ťažká situácia, lebo záchranári i policajti sami prešli prvotným šokom „je to fakt realita, to čo sme doteraz len [...]

Mlčanie 10. – Máma od Elišky. . .

25.06.2026

O obetiach sa mlčí. Vytrácajú sa z našej pozornosti i pamäte – v záplave práv páchateľa vidíme len ich tváre po čine, ich hlasy nepočuť. Zúfalo putujú časom bez stôp vo verejnom priestore – na rozdiel od páchateľov. Páchatelia sú v centre nášho spoločenského záujmu. A tak sa dozvedáte z médií po pomerne krátkej dobe necelých dvoch rokov od činu, [...]

Mlčanie 9. – Hanbím sa za túto spoločnosť

23.06.2026

I tento blog venujem prípadu z Gelnice a jemu podobným. Poedukujem obete. A ešte doplním – aj verejne silne potiahnem túto tému, v prípade násilia, ktoré tu evidentne bolo dlhodobé, musí toto byť priťažujúcou okolnosťou pre páchateľa. Zareagujem na článok Smutná spoveď kamarátky zavraždenej učiteľky Zuzany, ktorý uvádza, že obeť nevedela o tom, kedy ho [...]

Emirates Iran War Strait of Hormuz  8957  1

Útok v Hormuzskom prielive: Nákladnú loď zasiahol projektil, bezpečná plavba je opäť otázna

25.06.2026 22:25

Správy o prípadných obetiach či škodách na životnom prostredí zatiaľ nie sú k dispozícii.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

SBU dostala zelenú. Zelenskyj schválil 40-dňovú operáciu proti Rusku, Putina chce dotlačiť k mieru

25.06.2026 21:02

Toto oznámenie prišlo v čase, keď Ukrajina pri svojich útokoch s využitím bezpilotných lietadiel zasahuje aj ciele hlboko v ruskom vnútrozemí.

francúzsko paríž horúčavy

Ľudia kolabujú z horúčav, nemocnice nestíhajú. Mesto pristúpi k razantnému kroku: Zakáže predaj aj pitie alkoholu

25.06.2026 20:27

Pitie alkoholu na verejnosti bude zakázané od piatkového poludnia, predaj alkoholických nápojov potom od 18.00 h.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,437
Celková čítanosť: 12187168x
Priemerná čítanosť článkov: 3546x

Kategórie

Archív