Založ si blog

To je ono 1. – Prapodivný rozsudok košického súdu o zbúraní nelegálnej osady. . .

Kto máte peknú záhradu? Prídem si tam postaviť chatku.

A keby ste náhodou chceli namietať voči tomu, keď si ju postavím, tak vás zažalujem, že rušíte moje právo na súkromie.

A narušujete moju dôstojnosť.

A od súdu ešte i odškodnenie za takú ujmu dostanem…

 

Nie, to nie je vymyslený príbeh.

Teda vymyslený je v časti budovania tej mojej chatky vo vašej záhrade, pravdaže, chcem vlastnú záhradu.

Zato je pravdivý v časti o tom zažalovaní a odškodnení  – ako uvádza článok v linku, u nas skupina spoluobčanov takýto súd vyhrala

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/odstranenie-romskej-osady-ma-nasledky-kosice-musia-zaplatit-mastne-pokuty?itm_modul=centrum_topbox&itm_brand=centrum&itm_template=hp&itm_area=spravy&itm_position=2

Súd v prvostupňovom rozsudku rozhodol, že mesto Košice porušilo ľudskú dôstojnosť a právo na súkromie žalobcov a dopustilo sa nezákonnej diskriminácie na základe ich etnickej príslušnosti. Informovalo o tom v pondelok Európske centrum pre práva Rómov.

Dokonca mesto musí zaplatiť aj nemajetkovú ujmu.

Súd rozhodol v piatok 21. januára s tým, že mesto Košice má zaplatiť žalobcom náhradu nemajetkovej ujmy po 1000 eur, celkovo teda 9000 eur.

 

A ja uvažujem ako súvisí etnická príslušnosť s tým, že si ktosi postaví chajdu na cudzom pozemku. Akým spôsobom sa dopracujeme ku spravodlivosti a rovnosti, ak budeme akúkoľvek etnickú menšinu len zvýhodňovať namiesto požadovania rovnakého konania v zmysle zákonnosti u všetkých občanov. Lebo akosi neverím, že takýto rozsudok by vyniesol súd, keby šlo o nerómskeho bezdomovca – toho by jednoducho hnali, nikto by ho neodškodňoval. A nikto by sa ani neunúval v jeho mene žalovať mesto.

Ja osobne si nemyslím, že toto je pomoc Rómom, toto podivné presadzovanie „práv“ – lebo v nediskriminačnej spoločnosti majú mať všetci občania rovnaké práva, aj rovnaké povinnosti ako tí ostatní.

 

A skutočne ma zaujíma spravodlivosť podľa predstavy dotyčného sudcu.

Môžu si „diskriminovaní spoluobčania“ opäť tie chajdy postaviť na tom istom mieste, keď podľa neho mesto konalo neoprávnene a protizákonne, diskriminačne? 

 

Pána sudcu sa pýtam verejne – prečo oni áno, a ja nie? Alebo môžem i ja chajdu len tak postaviť na cudzom pozemku?

Ved sme rovnakí občania – platí rovnosť práv.

No a tak sa pýtam, milí čitatelia – kto máte peknú záhradku? Ach, som romantická duša, tak poprosím nejakú s ovocnými stromami, kvetmi a potôčikom – určite by som rada svoje ľudské práva a dôstojnosť uplatňovala v záhrade s potôčikom…

 

Elena

 

K diskusii – mirsa   vidím, že i na osadu to dotiahneme v tej záhrade s potôčikom…

 

Milan 1 – neobjektívny ako vždy – tí ľudia boli bezdomovci, iba si sami postavili tie chajdy –  teda im náhradné ubytovanie neprislúchalo. Opakovane boli vyzývaní – je pravda, že ústne. Ale nie som si istá, kam by im mali tú výzvu doručiť – na adresu trvalého bydliska? Či do tej nelegálnej chajdy – a na základe čoho,akej legislatívy? Veď to oficiálne neboli obydlia. Takže nie ja prekrúcam fakty.

A teraz nechcem byť ironická, úprimne nie – ale kto by im to prečítal? Koľkí z nich vedia čítať úradné listy? Aký význam by malo strčiť k tým chajdám nejaký úradný list – to už by bolo všetko OK?  Tí ľudia mali byť pod dohľadom sociálky a cez nich im malo byť poskytnuté krízové ubytovanie pre matky s deťmi.  Lebo čo podľa Teba znamená „dať im náhradné ubytovanie“? Byty? V meste,  ktoré má na byty poradovník? Ľuďom bez práce, ktorí ich nemajú z čoho platiť? Či mali preniesť im tie ich chatrče inde, mimo pozemkov mesta? A kam? Veď oni žiadny vlastný pozemok nemajú.

Zaujímavé, že operuješ deťmi, keď sa Ti to hodí – vieš, podľa mňa je na zváženie, či by mali mať neobmedzený počet detí ľudia, ktorí sa nedokážu postarať ani sami o seba. Uvažoval si, ako asi deti v tých chajdách žili – či vôbec chodili do školy? A koľko tam bolo detí? Vieš koľko detí musí odchádzať z rodín, kde sa o ne rodičia nestarajú dobre? To oni porušujú práva svojich detí na primeraný domov a rodičovskú starostlivosť – nie ja ho porušujem ich deťom.

A predstav si – ja vidím aj tých ľudí, ktorí v skorom ráne či nadráne v čase i nečase idú do práce, platia si cestu do nej, robia celý deň intenzívne, a z každých piatich dní viac ako tri celé dni robia na iných ľudí. Každý týždeň viac ako tri dni z týždňa. Som za to, aby i títo ľudia mali svoje práva a nielen povinnosti pracovať na iných za iných. Keby v solidárnom systéme nemuseli preberať zodpovednosť za hŕbu nezodpovedne žijúcich, tak z tých troch dní by možno ďalšie dva dni mali na svoj oddych, rodinu, voľný čas…

Základom je podľa mňa, že takýchto ľudí treba zamestnať, aby mali na platenie životných nákladov svojich rodín.

A nože daj verejne –  veríš tomu, že keby šlo o nerómskych bezdomovcov, že by za nich niekto šiel dávať žalobu na súd? A tiež – ak si prídem postaviť chatku do Tvojej záhrady, musí mi dať niekto – žeby Ty ako vlastník pozemku – náhradné ubytovanie?

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

zelenskyj

Na Nobelovu cenu za mier nominovali Zelenského, Erdogana či Stoltenberga

31.01.2023 07:16

Medzi zverejnenými kandidátmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier prevažujú osobnosti, ktoré nejakým spôsobom súvisia s konfliktom na Ukrajine či situáciou v Rusku.

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428313x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie